Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Szczepan

Mężczyzna o imieniu Szczepan jest bardzo pogodny, dlatego jego znajomi chętnie spędzają z nim czas. To odważna, a przez to również oryginalna osoba. Nie boi się wyróżniać. Jednocześnie Szczepan jest mężczyzną dumnym, który bardzo nie lubi, kiedy ktoś go poprawia czy udziela mu rad. To człowiek, który nie boi się ryzyka, a własnych przekonań będzie bronił z dużą zaciętością.

Szczepan - pochodzenie

Szczepan wywodzi się bezpośrednio z pochodzącego z greki imienia Stefan. Zostało ono spolonizowane w związku z niewystępowaniem we wczesnych języka słowiańskich spółgłoski „f”, która była zastępowana przez „p”.

W 2020 roku w Polsce mieszkało ok. 14 tysięcy mężczyzn noszących imię Szczepan.

Zdrobnienia imienia Szczepan

Zdrobnień imienia Szczepan jest kilka. Można od niego mówić Szczepanek, Szczepcio lub Szczepek. Mniej popularne spieszczenia to Szczepuś, Szczepik lub Szczepiłke. Zdrobnienia możemy tworzyć też od drugiego członu imienia - uzyskamy wówczas takie formy jak Panuś, Panio czy Panek.

Imieniny Szczepana

Najczęściej Szczepan imieniny obchodzi 26 grudnia, w dniu wspomnienia patrona tego imienia, choć świętować może także 3 sierpnia.

Imię Szczepan dla dziecka

W dzieciństwie Szczepan jest szczęśliwy jedynie w gronie najbliższych mu osób. Nie znosi samotności i stanowi przykład dziecięcego domatora. Rodzina jest całym jego światem i wskazuje mu wartości, którymi powinien się kierować.

W 2020 roku 89 chłopców otrzymało imię Szczepan.

Szczepan - edukacja

Ambicje Szczepana objawiają się już w trakcie nauki. Dobre oceny i dostanie się na wymarzone studia to dla niego priorytet. Jeśli coś nie pójdzie mu za pierwszym razem, będzie próbował do skutku, choć dzięki swojej inteligenci i pracowitości nie powinien napotkać większych problemów w trakcie nauki.

Szczepan - rodzina i miłość

Szczepan nie szuka przygód w miłości. Dla niego liczy się tylko znalezienie tej jedynej, wymarzonej kobiety. Jego partnerka musi mieć dobre serce i wesołe usposobienie. Istotna jest też jej uroda fizyczna. Szczepan to niezbyt wylewny mężczyzna, rzadko okazuje swoje uczucia. Będzie jednak bardzo dobrym i opiekuńczym ojcem, który dla swoich dzieci jest gotowy zrobić wszystko.

Szczepan - predyspozycje zawodowe

Ambicja i wrodzona przedsiębiorczość Szczepana powoduje, że znakomicie sprawdzi się, prowadząc własny biznes. Inne odpowiednie profesje dla mężczyzny o tym imieniu to te, w których ważne są kontakty z ludźmi związane z podejmowaniem istotnych decyzji - np. prokurator, negocjator czy adwokat. Kluczowe dla Szczepana jest wykonywanie zawodu prestiżowego.

Znani Szczepanowie

Znane w Polsce osoby noszące imię Szczepan związane są przede wszystkim ze światem nauki i techniki. Szczepan Grzeszczyk był znanym polskim konstruktorem lotniczym, a także pilotem doświadczalnym. Konstruowane przez niego szybowce otrzymywały numery zawierające jego inicjały, np. SG-21, SG-28. Szczepan Jabłoński był duchownym rzymskokatolickim, a także doktorem nauk teologicznych, z kolei Szczepan Pieniążek był biologiem specjalizującym się w sadownictwie. W pracy zajmował się pomologią, przede wszystkim uprawą drzew owocowych, ochroną sadów oraz fizjologią roślin.

Do sławnych osób noszących to imię obecnie należy Szczepan Twardoch - śląski pisarz i publicysta, popularny dzięki takim powieściom jak „Morfina” czy „Królestwo”.

Szczepan w innych językach

Stephen to odpowiednik Szczepana w języku angielskim. W niemieckim imię to zapisuje się jako Stephan, a we włoskim Stefano. W Rosji na Szczepana mówi się Stiepan, a w Hiszpanii Esteban. We Francji funkcjonuje jako Stéphane lub Etienne.

Szczepan - patroni

Patronem osób noszących to imię jest św. Szczepan, określany jako pierwszy męczennik (gr. Protomartyr). Po ukrzyżowaniu Chrystusa głosił jego nauki, za co został osądzony i skazany na ukamienowanie w 36 roku. Dniem jego wspomnienia jest 26 grudnia. Św. Szczepan to patron archidiecezji wiedeńskiej, kamieniarzy, kucharzy i tkaczy.

Przysłowia i cytaty z imieniem Szczepan

Z imieniem Szczepan związane są dwa popularne przysłowia:

  • „Gdy na Szczepana błoto po kolana, na Zmartwychwstanie wytoczym sanie”;
  • „Święty Szczepan zapowiada, jaka pogoda w styczniu wypada”.

Ciekawostki na temat imienia Szczepan

W Polsce aż 81 miejscowości wzięło swoją nazwę od tego imienia. Również we Francji wiele miejscowości nazwano na cześć św. Szczepana, a największą z nich jest Saint-Étienne, która liczy ponad 170 tysięcy mieszkańców.

Szczepan - szczęśliwa liczba

Szczepan jest numerologiczną dwójką. Osoby, którym została przypisana liczba 2, są wrażliwe, potrafią doceniać piękno i sztukę. Chętnie pomagają potrzebującym i potrafią dzielić się tym, co mają. Dwójki bardzo w siebie wierzą, nie poddają się z powodu byle problemu. Są otwarte na krytykę, ale tylko uzasadnioną, z której mogą wyciągnąć konstruktywne wnioski.

Szczepan - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy dla Szczepana kwarc dymny idealnie pasuje do osób przedsiębiorczych. Pomaga podejmować logiczne decyzje w najważniejszych kwestiach. Energia kwarcu wspiera odpowiednią analizę faktów i dokonywanie prawidłowych wyborów. Pozwala też wyzbyć się strachu przed istotnymi zmianami w życiu.

Reklama

Szczepan - szczęśliwy kolor

Kolor niebieski związany ze Szczepanem oznacza przede wszystkim zaufanie. Kojarzy się również z energią życiową oraz brakiem ograniczeń. Niebieski pobudza też do życia i pozwala ukoić nerwy.

Reklama
Reklama
Reklama