Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Wacław

Wacław przez całe życie zmierza do konkretnego celu. Jego żywiołem jest działanie, a jeśli będzie do czegoś zmierzał, to nikt i nic go nie powstrzyma. Jest silnym mężczyzną i tego oczekuje od innych. Nie znosi, kiedy ktoś z jego otoczenia okazuje słabość. Lubi rywalizację i oczywiście odnoszenie w niej zwycięstw.

Wacław - pochodzenie

Wacław to imię pochodzenia słowiańskiego, a oznacza tego, kto zdobędzie więcej sławy. Do Polski imię to dotarło dzięki kontaktom z dynastią Przemyślidów, wśród których imię to było szczególnie ważne. Staropolska wersja tego imienia brzmiała Więcsław.

W 2020 roku w Polsce mieszkało ponad 25 tysięcy osób noszących imię Wacław.

Zdrobnienia imienia Wacław

Najczęściej stosowane zdrobnienia tego imienia to Wacek lub Wacuś. Poza tym do Wacława zwracać się też można: Wacunio, Waculek, Wacko, Wacenty lub Waco.

Imieniny Wacława

Wacław obchodzi imieniny 28 września na pamiątkę męczeńskiej śmierci patrona tego imienia. Poza tym świętować może 13 października.

Imię Wacław dla dziecka

Wacław od dziecka jest uparty. Bardzo trudno jest mu pogodzić się z sytuacją, w której nie dostanie tego, czego oczekuje. Potrafi być wtedy naprawdę nieznośny. Zasadniczo jednak lubi przebywać w otoczeniu najbliższych i spędzać z nimi czas.

W 2020 roku żaden chłopiec nie otrzymał imienia Wacław.

Wacław - edukacja

Jeśli Wacław uzna, że nauka jest ważnym celem w jego życiu, wtedy może należeć do najlepszych uczniów w szkole. Nauce poświęcał będzie mnóstwo czasu, tak aby się jak najbardziej wyróżniać. W związku z tym, że rywalizacja to jego żywioł, raczej trudno będzie mu współpracować w szkole. Zawsze będzie porównywał się z innymi uczniami i tylko bycie najlepszym da mu pełną satysfakcję.

Wacław - rodzina i miłość

Mimo dość zimnej powierzchowności Wacław może okazać się wspaniałym i czułym partnerem. Swojej wybranki może poszukiwać bardzo długo, ponieważ ma dość duże wymagania. Jego partnerka musi być atrakcyjna, a przy tym mieć podobne poglądy na życie. Wacław jest też osobą odpowiedzialną, a to zapewnia bezpieczeństwo zarówno jego żonie, jak i dzieciom.

Wacław - predyspozycje zawodowe

W związku ze swoim charakterem i wrodzoną uczciwością bardzo dobrze sprawdzi się w zawodach związanych z bronieniem czyjejś racji - jako adwokat, prokurator, sędzia. Dobrze odnajdzie się też w pracy dziennikarza czy urzędnika.

Znani Wacławowie

Imię Wacław popularne było zwłaszcza wśród władców Czech. Wacław II w latach 1300-1305 był także królem Polski. Po jego śmierci na tron polski wstąpił jego syn Wacław III, ale nie zdążył być koronowany, ponieważ w 1306 został zasztyletowany przez niemieckiego rycerza. Również w najnowszej historii najbardziej znani Wacławowie pochodzą z Czech. Vaclav Havel był pierwszym prezydentem Czechosłowacji, a po upadku komunizmu w latach 1993-2003 piastował urząd prezydenta Czech. Kolejnym prezydentem tego kraju w latach 2003-2013 był Vaclav Klaus.

Wśród znanych Polaków noszących to imię wymienić trzeba na pewno Wacława Niżyńskiego, jednego z najwybitniejszych tancerzy i choreografów XX wieku. Wacław Kowalski to z kolei niezwykle popularny polski aktor. Debiutował w 1946 roku w filmie Zakazane piosenki, ale największą sławę przyniosły mu role Kazimierza Pawlaka w trylogii Sami swoi oraz gospodarza domu Ryszarda Popiołka w serialu Dom.

Wacław w innych językach

Imię Wacław w języku angielskim zapisuje się Wenceslas. W języku niemieckim dopuszcza się formy Wenzeslaus lub Wenzel, we francuskim Venceslas, a we włoskim Venceslao. W Czechach, na Słowacji i w Rosji imię to zapiszemy Vaclav.

Wacław - patroni

Patronem osób noszących to imię jest święty Wacław. Był czeskim księciem z dynastii Przemyślidów, a od 921 roku samodzielnie rządził Czechami. Jego działania związane z chrystianizacją Czech i bliższym związkiem z Cesarstwem Niemieckim stały w sprzeczności z interesami części czeskich elit, które popierały Bolesława, młodszego brata Wacława. 28 września 935 roku doszło do kłótni między braćmi, w której finale Bolesław ranił Wacława mieczem, a później dobili go trzej rycerze Bolesława. Niedługo potem Wacław uznany został za świętego i męczennika, a obecnie jest patronem Czech i Pragi.

Przysłowia i cytaty z imieniem Wacław

Z imieniem Wacław związane jest jedno bardziej znane przysłowie:

Na świętego Wacława w polu pustki, w domu sława.

Ciekawostki na temat imienia Wacław

Jednym z najbardziej znanych Wacławów w Polsce jest postać fikcyjna, bohater powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza Kariera Nikodema Dyzmy. Mowa tu o pułkowniku Wacławie Waredzie. Postać ta wzorowana była na generale Bolesławie Wieniawie-Długoszowskim, osobistym adiutancie Józefa Piłsudskiego.

Wacław to również poemat Juliusza Słowackiego, w którym tytułowy bohater ginie otruty przez żonę.

Wacław - szczęśliwa liczba

Wacław związany jest z liczbą 9. Numerologiczne dziewiątki to osoby o niezależnych poglądach, które kierują się w życiu mądrością i doświadczeniem życiowym. Mają rozwiniętą intuicję, która pozwala dokonywać odpowiednich wyborów życiowych. Osoby spod dziewiątki gotowe są do dużych poświęceń dla wielkich idei.

Wacław - szczęśliwy kamień

Karneol to kamień symbolizujący sukces, który jest niezwykle ważnym dla Wacława. Ten pomarańczowy kamień ułatwia też koncentrację i pozwala się wyciszyć. Niweluje zwłaszcza uczucie złości, gniewu i nienawiści. Karneol zwiększa też poczucie pewności siebie.

Reklama

Wacław - szczęśliwy kolor

Czerwień, kolor szczęśliwy dla Wacława, wspiera moc i pasję. Ludzie spod tego koloru, tak jak Wacław, skoncentrowani są głównie na sobie i na własnej drodze do osiągnięcia sukcesu. Czerwony pobudza również do działania.

Reklama
Reklama
Reklama