Zenon – pochodzenie, znaczenie, patroni
Zenon to imię, które cieszyło się dużą popularnością w starszych pokoleniach. Najnowsze statystyki wskazują, że lata świetności ma już dawno za sobą – co roku rodzi się zaledwie kilkunastu chłopców o tym imieniu. Zenon to wrażliwy, spokojny i drobiazgowy mężczyzna, który nie wyobraża sobie życia bez długich, egzystencjalnych przemyśleń. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie nieśmiałego flegmatyka, jednak w towarzystwie najbliższych osób staje się wesołym ekstrawertykiem. Z pewnym dystansem podchodzi do kobiet, ale gdy już zdobędzie serce ukochanej kobiety, jest kochającym partnerem. Dla Zenona najważniejszą wartością w życiu jest rodzina. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć.
Spis treści
- Znaczenie imienia Zenon
- Zenon - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Zenon
- Imieniny Zenona
- Imię Zenon dla dziecka
- Zenon - edukacja
- Zenon - rodzina i miłość
- Zenon - predyspozycje zawodowe
- Znani Zenonowie
- Zenon w innych językach
- Zenon - patroni
- Przysłowia i cytaty z imieniem Zenon
- Ciekawostki na temat imienia Zenon
- Zenon - szczęśliwa liczba
- Zenon - szczęśliwy kamień
- Zenon - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Zenon
Zenon to greckie imię, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „dar Zeusa”. Mężczyzna o tym imieniu emanuje spokojem i opanowaniem. Cechuje go ogromna ciekawość świata, która prowadzi go do ciągłego poszerzania horyzontów. Z egzystencjalnych rozmyślań często wyrywają go przyjaciele - wśród nich czuje się jak ryba w wodzie. Należy do domatorów, którzy zamiast ekstremalnych przygód wolą gotowanie w zaciszu własnej kuchni.
Zenon - pochodzenie
Zenon pochodzi od dwóch greckich słów: Dzeno, Dzeus (tłum. Zeus) oraz Doron (tłum. dar). Jest to forma skrócona dłuższych imion, takich jak Zenodotos lub Zenodoros. Wyraźnie widać ich związek z mitologią starożytnych Greków, w której Zeus był najważniejszym bogiem zamieszkującym Olimp. Uważano go za ojca bogów i ludzi, a do jego atrybutów należały pioruny, orzeł oraz tarcza.
Zdrobnienia imienia Zenon
Podstawowa forma imienia Zenon spotykana jest zazwyczaj na oficjalnych dokumentach i w pismach urzędowych. W języku codziennym funkcjonuje wiele zdrobnień, takich jak: Zenek, Zenuś, Zeniuś, Zenio, Zeniu, Zeniulek, Zeniusiek, Zeno, Zenkuś, Zenonek.
Imieniny Zenona
Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Zenona jest 12 kwietnia. Inne terminy do świętowania to: 14 lutego, 20 kwietnia, 23 czerwca, 9 lipca, 2 września, 8 września, 20 grudnia, 22 grudnia.
Imię Zenon dla dziecka
Imię Zenon należy do tradycyjnych imion, które cieszyło się dużą popularnością wśród starszych pokoleń. Dziś jest bardzo rzadko wybierane przez rodziców. W 2020 r. nazwano nim 11 chłopców, co dało mu 297. miejsce w oficjalnym zestawieniu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 r.). W pierwszym półroczu 2021 r. Zenon znalazł się poza rankingiem, co oznacza, że w tym przedziale czasowym nie nazwano tak żadnego młodego Polaka.
Zenon - edukacja
Zenon to sumienny uczeń, który od pierwszych lat nauki wyróżnia się wybitną ciekawością świata. Jest bystry i bardzo inteligentny, jednak często brakuje mu odwagi, aby wypowiadać się na forum. Przeszkodą w drodze do sukcesu może być jego flegmatyczna natura, przez którą często dużo wolniej rozwiązuje testy czy pisze wypracowania.
Zenon - rodzina i miłość
Zenon cieszy się sporym powodzeniem wśród kobiet. Jednak on sam podchodzi do płci przeciwnej z pewną rezerwą. Powodem jest nieśmiałość, jak również wysokie wymagania. Mężczyzna ten nie szuka przelotnych romansów, ale stabilnego związku na całe życie. Dbałość o relacje rodzinne stanowi dla niego priorytet, a kariera zawodowa znajduje się zawsze na drugim miejscu. Żona czasem narzeka na jego flegmatyczną oraz mało romantyczną naturę, jednak docenia zaangażowanie w domowe obowiązki.
Zenon - predyspozycje zawodowe
Zenon jest sumiennym pracownikiem, na którym można polegać. Wyznaczone zadania wykonuje terminowo i dokładnie. Mężczyzna o tym imieniu odpowiedzialnie podchodzi do swojej pracy, jednak nigdy nie stawia jej na piedestale. Najlepiej sprawdzi się w profesjach, takich jak: prawnik, naukowiec, dyplomata, mediator, filozof lub muzyk.
Znani Zenonowie
Wśród znanych osób jest wielu mężczyzn o imieniu Zenon. W tej grupie są m.in. artyści i sportowcy: Zenon Jaskuła (kolarz szosowy), Zenon Laskowik (artysta kabaretowy), Zenon Plech (żużlowiec), Zenon Konopka (kanadyjski hokeista o polskich korzeniach), Zenon Przesmycki (poeta i krytyk literacki), Zenon Grocholewski (katolicki kardynał), Zenon Martyniuk (artysta disco-polo), Zenon z Kition (grecki filozof, założyciel szkoły stoików).
Zenon w innych językach
Obcojęzyczne wersje imienia Zenon nieznacznie się różnią od polskiej formy lub są takie same:
- j. angielski - Zeno
- j. niemiecki - Zenon
- j. rosyjski - Zinon
- j. hiszpański - Zenon
- j. włoski - Zenone
- j. czeski - Zeno
- j. ukraiński - Zinon.
Zenon - patroni
Patronem mężczyzn o omawianym imieniu jest m.in. św. Zenon - rzymski żołnierz, który zginął śmiercią męczeńską w III w. za czasów panowania cesarza Dioklecjana. Inny św. Zenon żył w IV w. i był biskupem Werony. Zdobył sławę jako gorliwy pasterz i autor wielu listów do społeczności młodego Kościoła.
Przysłowia i cytaty z imieniem Zenon
Imię Zenon występuje np. w piosence zespołu Leszcze Genowefa pochodzącej z płyty Kombinuj dziewczyno (2003):
Na prywatce u Zenona, przestrzeń była zadymiona,
Sam pod ścianą ze szkłem stałem, kiedy nagle Cię ujrzałem…
Ciekawostki na temat imienia Zenon
Z bazy PESEL wynika, że w Polsce jest 46888 Zenonów, do daje imieniu wysokie 89. miejsce w zestawieniu wszystkich imion (stan z 31 stycznia 2021 r.). Tym imieniem nazwano także planetoidę o numerze 6186.
Zenon - szczęśliwa liczba
Szczęśliwą liczbą Zenona jest 2. Dwójki to osoby spokojne i zrównoważone.
Zenon - szczęśliwy kamień
Szczęśliwy kamień Zenona to piasek pustyni - sztucznie wytworzony minerał o brązowej barwie.
Zenon - szczęśliwy kolor
Szczęśliwym kolorem Zenona jest kawowy.