Imię Anna – znaczenie, pochodzenie, numerologia, ciekawostki
Anna to osoba bardzo radosna i pozytywnie nastawiona. Jej wrodzona pogoda ducha, powoduje, że szybko zdobywa serca oddanych przyjaciół. To dusza towarzystwa i wulkan energii, który nie potrafi siedzieć bezczynnie. Anna kocha podróżować i uczyć się nowych rzeczy. Jest bardzo kreatywna, twórcza i odnosi sukcesy w dziedzinach związanych z aktywnością artystyczną. To osoba bardzo łagodna, sympatyczna i pełna hipnotyzującego uroku osobistego.
Spis treści
- Znaczenie imienia Anna
- Anna - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Anna
- Imieniny Anny
- Imię Anna dla dziecka
- Anna - edukacja
- Anna - rodzina i miłość
- Anna - predyspozycje zawodowe
- Znane Anny
- Anna w innych językach
- Patroni imienia Anna
- Przysłowia i cytaty z imieniem Anna
- Ciekawostki o imieniu Anna
- Anna - szczęśliwa liczba
- Anna - szczęśliwy kamień
- Anna - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Anna
Anna oznacza osobę miłą, sympatyczną, łagodną. Tak miała na imię m.in. matka Najświętszej Maryi Panny. Urodziła się około 70 lat przed narodzinami Jezusa Chrystusa. Mieszkała w Nazarecie, wraz ze swoim mężem Joachimem. Ich córka Maryja była dzieckiem, o które Anna bardzo długo modliła się do Boga.
Cechy, jakie przypisuje się osobom o imieniu Anna to: optymizm, wielkoduszność i serdeczność. To kobiety o łagodnym uosobieniu, bardzo przyjazne i sympatyczne. Błyskotliwy umysł i artystyczna dusza sprawiają, że szybko zdobywają wiedzę i są wyjątkowo kreatywne.
Anna - pochodzenie
Anna to żeńskie imię, które pochodzi z języka hebrajskiego. Słowo channah tłumaczy się jako „łaskę”, „wdzięk”. W Polsce zaczęto nadawać je dziewczynkom już w XIII wieku. Od 1311 roku pojawiała się także inna forma - Hanna. Wciąż często używa się tej wersji jako spieszczenia imienia. Anna oznacza osobę miłą, sympatyczną, łagodną.
Zdrobnienia imienia Anna
Imię Anna ma wiele zdrobnień. Do najpopularniejszych z nich należą: Ania, Aniulka, Aniula, Aniusia, Aneczka, Aniusieńska, Anula, Anka, Anuchna, Andziunia, Andzia, Anelka, Hania, Haneczka, Hanusia, Haniusiunia.
Imieniny Anny
Najpopularniejszym dniem wybieranym na świętowanie imienin Anny jest 26 lipca - wówczas w Kościele katolickim obchodzi się liturgiczne wspomnienie świętej Anny, matki Najświętszej Maryi Panny. Inne dni, w które osoby o tym imieniu mogą świętować, to: 10 stycznia, 27 lutego, 7, 9 i 23 czerwca, 15 lipca oraz 1 września.
Imię Anna dla dziecka
Ania to imię, które pojawiło się w Polsce w XIII wieku, ale wciąż cieszy się ogromną popularnością. Dla wielu osób znaczenie ma fakt, że nosiła je święta Anna, matka Najświętszej Maryi Panny, jak również wiele znanych osób - aktorek, piosenkarek, sportsmenek. To imię obecnie znajduje się w grupie 30 najbardziej popularnych imion żeńskich nadawanych w Polsce. W roku 2020 znajdowało się na 26. pozycji. Wówczas nazwano tak 2356 dziewczynek. Tylko w pierwszej połowie 2021 roku nadano imię Anna aż 1064.
Anna - edukacja
Anna jest bystra i bardzo szybko uczy się nowych rzeczy, co z pewnością pomoże jej w efektywnej nauce. To osoba, która bardzo szybko zjednuje sobie ludzi i nie ma żadnych problemów z komunikowaniem. Prawdopodobnie w szkole Anna będzie wyróżniać się nieprzeciętnymi zdolności plastycznymi, muzycznymi i aktorskimi.
Anna - rodzina i miłość
Anna ma w sobie ogromne pokłady romantyzmu. Uwielbia uwodzić i flirtować. Nie jest jednak stała w uczuciach, zwłaszcza gdy do związku wkradnie się rutyna. Osoby o tym imieniu są bardzo otwarte, a przy tym sympatyczne, dlatego też szybko zjednują sobie ludzi, w szczególności płeć przeciwną. Rodzina jest ważna, jednak Anna nie zalicza się do domatorek. Wszelkie zajęcia domowe po prostu ją nudzą.
Anna - predyspozycje zawodowe
Anny to osoby wyjątkowo utalentowane, zwłaszcza artystycznie. Wszelkie zawody związane z uprawianiem szeroko pojętej sztuki będą dla nich satysfakcjonujące. Anna doskonale sprawdzi się w roli np.: aktorki, piosenkarki, malarki, pisarki, florystki, dekoratorki wnętrz. Osoby o tym imieniu są bardzo aktywne i kochają podróżować, dlatego też świetnym wyborem będą takie zawody jak: dziennikarz podróżniczy, reporter, pilot wycieczek, stewardesa.
Znane Anny
Imię Anna jest bardzo popularne w Polsce. Nosi je wiele cenionych polskich aktorek i piosenkarek, wśród których warto wymienić takie postaci jak: Anna Dymna, Anna Dereszowska, Anna Mucha, Anna Seniuk, Anna German, Anna Jantar, Anna Maria Jopek, Anna Dąbrowska oraz Anna Cieślak.
Inne znane Anny to m.in.:
- Anja Rubik - modelka;
- Anna Lewandowska - trenerka personalna;
- Anna Jagiellonka - królowa Polski;
- Anna Bilińska-Bohdanowiczowa - malarka;
- Anna Barańska - siatkarka;
- Anna Czerwińska - alpinistka;
- Anna Brzezińska - pisarka;
- Anna Byczek - judoczka;
- Ana Drev - narciarka;
- Anna Jamróz - Miss Polski 2009;
- Anna Jędrzejowska - dziennikarka;
- Anna Jurkiewicz - łyżwiarka figurowa;
- Anna Królikiewicz - malarka.
Anna w innych językach
Imię Anna w wielu językach pisze się w taki sam sposób jak w języku polskim. Należą do nich: j. angielski, łaciński, hiszpański, niemiecki oraz czeski. W innych językach pisownia imienia wygląda następująco:
- Anne - j. francuski;
- Ana - j. litewski;
- Анна - j. rosyjski, j. ukraiński.
Patroni imienia Anna
Patronką imienia jest święta Anna, babka Jezusa Chrystusa, matka Najświętszej Maryi Panny, żona świętego Joachima z Nazaretu, postać czczona przez Kościół katolicki, jak również Cerkiew Prawosławną. Kult Anny występował już we wczesnym chrześcijaństwie. Wspomnienie liturgiczne świętej odbywa się w Kościele katolickim 26 lipca. Cerkiew prawosławna z kolei wspomina Annę aż trzy razy w roku - 26 lipca, 9 września i 9 grudnia (według kalendarza gregoriańskiego to 7 sierpnia, 22 września i 22 grudnia). Święta Anna jest patronką wdów, matek, szczęśliwych małżeństw, kobiet oczekujących dziecka, a także żeglarzy, piekarzy, stolarzy, górników, młynarzy, krawców i tokarzy. Jej postać jest wzywana w modlitwie o poprawę pogody, spadnięcie deszczu, odnalezienie rzeczy zagubionych.
W Polsce znajduje się sanktuarium św. Anny. Świątynia stoi na Górze Świętej Anny na Śląsku Opolskim. W XVI wieku powstało również bractwo pod wezwaniem św. Anny. Najbardziej prężnie działało w czasie panowania Stefana Batorego i jego małżonki Anny Jagiellonki.
Przysłowia i cytaty z imieniem Anna
- „Od świętej Anki zimne noce i poranki”.
- „Jak w świętą Annę deszcz pada, to robak orzechy zjada”.
- „Szczęśliwy, kto na świętą Annę upatrzy sobie pannę”.
- „Od świętej Anny nie doczeka południa deszcz poranny”.
- „Na świętą Annę mrowiska, szukaj w zimie ogniska”.
- „Andzia płakała, ale przystała”.
- „Gdy pada w dniu świętej Anny, pada aż do Zuzanny”.
Ciekawostki o imieniu Anna
Imię Anna to numerologiczna trójka. Takie osoby mają bardzo delikatną i wrażliwą naturę. Skrywają w sobie silną wewnętrzną potrzebę pomagania innym. Są dość niecierpliwe i często brak im wytrwałości w dążeniu do postawionych sobie celów. Mają wyjątkową zdolność porozumiewania się z innymi, nawet jeśli reprezentują skrajnie różne poglądy.
Anna - szczęśliwa liczba
Szczęśliwa liczba Anny to 3. Stanowi jedną z najbardziej symbolicznych cyfr. Jest liczbą idealistów i osób, które chętnie pomagają innym. Symbolizuje ciało, duszę i umysł. Z pewnością przyniesie Annie szczęście i dobre samopoczucie. Numerologiczne trójki są bardzo towarzyskie - przy nich każdy czuje się dobrze i komfortowo.
Anna - szczęśliwy kamień
Do szczęśliwych kamieni Anny należą: turkus, granat i szafir. Pierwszy z nich nazywany jest kamieniem niebios. Symbolizuje szczerość, hojność i oddanie. Granat z kolei to kamień, który chroni przed złem. Jest symbolem nadziei oraz pomaga pozbyć się negatywnych myśli. Szafir stanowi symbol prawdy, przyjaźni i pokoju. Wierzy się, że jest on również talizmanem miłości i czystości, dlatego bardzo często zdobi pierścionki zaręczynowe.
Anna - szczęśliwy kolor
Szczęśliwym kolorem Anny jest jasnoniebieski. To barwa wody i nieba, dlatego kojarzy się ze spokojem, harmonią i energią. Jasnoniebieski kolor to symbol zrozumienia i ochrony. Wzbudza zaufanie oraz sprzyja pracy umysłowej.