Imiona żeńskie – księga imion dla dziewczynek

W naszej księdze imion dla dziewczynek sprawdzisz znaczenie imion i popularne zdrobnienia. To bogata lista imion rozpoczynających się na wszystkie litery: są wśród nich najładniejsze imiona żeńskie, które królują w rankingach, ale też rzadkie, oryginalne i krótkie imiona dla dziewczynek.

Ada

Ada to imię pochodzenia semickiego, które z języka hebrajskiego oznacza stroić się. Nic zatem dziwnego, że nosząca je kobieta perfekcyjnie dba o siebie i lubi zawsze prezentować się nieskazitelnie. Szczęśliwym kamieniem Ady jest cytryn, a sprzyjającym kolorem – cytrynowy. Co jeszcze warto wiedzieć o kobiecie o imieniu Ada?

Adela

Adela to jedno z najstarszych imion pochodzenia germańskiego. Noszące je kobiety są wytworne i inspirujące. Często osiągają sukcesy w życiu towarzyskim i zawodowym. Imię to często pojawia się także w piosenkach. Sprawdź, z czego wynika wyjątkowość tego imienia.

Adelajda

Imię Adelajda jest bardzo popularne, zwłaszcza w Polsce i Europie. Pochodzi od starogermańskiego słowa Adal-heit. Adelajdy to kobiety, które mają niezwykle wyważony charakter. W swoich działaniach kierują się instynktem. Uwielbiają kontakt z naturą i przyrodą. Są pewne siebie, mają rozległą wiedzę i umiejętności. Cechują je też ogromne pokłady empatii – potrafią współczuć innym i ich wspierać. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o Adelajdzie.

Adelina

Adrianna

Imię Adrianna jest bardzo popularne. Rodzice niezwykle często decydują się tak nazwać swoje córki. Imię jest bardzo mocno zakorzenione w kulturze polskiej. Pochodzi od męskiego imienia Adrian, które z kolei pojawiło się w języku łacińskim. Adrianna to osoba o niezwykle silnym charakterze. Cechuje się dużą mądrością i odpowiedzialnością. Jednocześnie Adrianny są bardzo towarzyskie i ciepłe. Mają także świetne poczucie humoru. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o Adriannie.

Agata

Agata to ciepła, otwarta i pozytywnie nastawiona do świata osoba. Imię jest chętnie wybierane przez rodziców, choć nie należy do najpopularniejszych. Nie stanowi to jednak jego wady. Agata to numerologiczna trójka, czyli osoba, która nieustannie dąży do perfekcji, co często przynosi korzyści w jej edukacji czy w późniejszym życiu zawodowym. Agaty są idealistkami z silną potrzebą wspierania osób, które potrzebują pomocy.

Agnieszka

Agnieszka to nad wyraz popularne imię, zwłaszcza w Polsce. W rankingach imion nadawanych dziewczynkom pojawia się bardzo wysoko. W roku 2020 imię to nosiło pół miliona Polek. Ma wydźwięk chrześcijański za sprawą świętej Agnieszki, patronki ogrodników, panien i dzieci. Agnieszka to osoba radosna, tryskająca optymizmem. Odczuwa silne powiązanie z naturą, ma duszę artystyczną. Jest właścicielką dużych pokładów wyobraźni. Jej cenną umiejętnością jest szybka adaptacja do nowych warunków. Uwielbia poszerzać swoje horyzonty i korzystać z posiadanej wiedzy. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o Agnieszce.

Aida

Alana

Albina

Nasza lista imion żeńskich jest długa, ale dzięki wyszukiwarce szybko znajdziesz imiona na różne litery i poznasz ich znaczenie.

Imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek są piękne, dźwięczne i mają mnóstwo ciekawych znaczeń, dlatego wybór tego jedynego imienia dla córki nie jest prosty. Pomoże w tym nasza księga imion, w której umieściliśmy najładniejsze i najbardziej oryginalne imiona żeńskie. Jest z czego wybierać, bo choć dzisiejsi rodzice wciąż najbardziej lubią tradycyjne, stare imiona żeńskie (Zofia, Hanna, Maria), to coraz częściej sięgają też po mniej popularne albo zagraniczne imiona.

5 najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion żeńskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Anzelmina
  • Bogdania
  • Dzidosława
  • Eustazja
  • Wiolentyna

Znaczenie imion

Jeśli wahasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, najpierw sprawdź znaczenie tych, które ci się podobają. Znaczenie imion dla dziewczynek pozwala przewidzieć, jaki charakter będzie miało dziecko o wybranym imieniu. Być może okaże się, że niektóre imiona żeńskie są ci szczególnie bliskie, bo oznaczają np. osobę wytrwałą, wrażliwą albo lojalną? Nasza księga imion zawiera też dokładne opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Wyjaśniliśmy, co przynosi szczęście osobom o wybranym imieniu, podając ich szczęśliwą liczbę, kolor i kamień.

5 przykładów imion staropolskich i ich znaczenie:

  • Bożena – darowana przez boga
  • Dąbrówka – mroczna i silna (jak las dębowy, od którego pochodzi)
  • Kazimiera – ta, która niszczy pokój
  • Nawoja – dobra wojowniczka
  • Stanisława – stań się sławną

Zobacz więcej:

Najładniejsze imiona dla dziewczynek

Jeśli lubisz popularne imiona żeńskie, sprawdź nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek. To prawdziwa kopalnia inspiracji! Jeśli zaś wolisz rzadkie imiona żeńskie, nasza księga imion pomoże ci znaleźć te najbardziej oryginalne, a wśród nich krótkie oraz niekończące się na literę „a”. Niektóre z nich uważa się nawet za szczęśliwe imiona dla dziewczynek.

5 najładniejszych imion żeńskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion żeńskich

5 oryginalnych imion żeńskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej oryginalnych imion żeńskich

Redakcja poleca

REKLAMA