Celina – pochodzenie imienia, predyspozycje zawodowe i patroni
Celina to imię pochodzenia łacińskiego. Oznacza osobę pogodną i pozytywnie nastawioną do otoczenia. Noszącą je kobietę wyróżnia inteligencja, wrażliwość i pracowitość. Celina jest wesoła, wygadana i ma poczucie humoru. To imię doskonale nadaje się dla kobiet spod znaku Wodnika i Bliźniąt. Poznaj jego zdrobnienia i formy z różnych stron świata. Dowiedz się, kto jest patronem Celiny i jakie sławne kobiety noszą to imię. Poznaj jej szczęśliwą liczbę, kolor i kamień.
Spis treści
- Znaczenie imienia Celina
- Celina - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Celina
- Imieniny Celiny
- Imię Celina dla dziecka
- Celina - edukacja
- Celina - rodzina i miłość
- Celina - predyspozycje zawodowe
- Znane Celiny
- Celina w innych językach
- Celina - patroni
- Przysłowia i cytaty z imieniem Celina
- Ciekawostki na temat imienia Celina
- Celina - szczęśliwa liczba
- Celina - szczęśliwy kamień
- Celina - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Celina
Celina wie, czego chce, ma jasno określone poglądy i cele, których nie warto próbować zmieniać. Ma w zwyczaju decydować o wszystkim. Charakteryzuje ją spora mądrość życiowa. Często oddaje się działalności społecznej i charytatywnej. Jest bardzo wrażliwa na ludzką krzywdę, empatyczna i skłonna do poświęceń. Przy niej nikt się nie nudzi - ma głowę pełną pomysłów i ciągle szuka przygód. To obiektywna osoba. Kiedy znajdzie prawdziwego przyjaciela, jest w stanie wiele dla niego zrobić. Uczy skrupulatności innych, ceni i wymaga punktualności.
Celina - pochodzenie
Celina to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa caelum, czyli „niebo”. Noszące je kobiety postrzegane są jako „niebiańskie”, „nieziemskie”. Imię Celina pojawiło się w Polsce dopiero w XIX wieku.
Zdrobnienia imienia Celina
Zdrobniałe formy imienia Celina to: Celia, Celimena, Celinka, Celka, Celuś i Celinka. Istnieją też inne możliwe spieszczenia, m.in.: Calik, Cecha, Celi, Celia, Celin, Celincia, Celineczka, Celinusia, Celinuszka, Celinuś, Celisia, Celiś, Celińcia, Celunia, Celuśka oraz Cesia.
Imieniny Celiny
W ciągu roku pojawiają się dwie możliwe okazje do świętowania imienin Celiny. Obchodzi się je 21 października i 15 grudnia - ta druga data jest częściej wybierana z uwagi na przypadające wówczas wspomnienie św. Celiny.
Imię Celina dla dziecka
W 2020 roku imię Celina nadano 159 dziewczynkom, co dało 105. miejsce w rankingu najbardziej popularnych imion żeńskich. W 2019 roku otrzymało je 161 maluchów. Osoby noszące imię Celina w dzieciństwie są silnie zżyte z rodziną i źle znoszą samotność. W młodości szukają towarzystwa mądrych osób.
Celina - edukacja
Lubi pogłębiać swą wiedzę, dlatego ma wszechstronne wykształcenie.
Celina - rodzina i miłość
Celina to opiekuńcza matka oraz oddana i troskliwa żona. Dba o dom, potrafi doskonale gotować i mądrze zarządza budżetem. Zawsze stawia dobro rodziny przed swoim własnym. Długo przebiera w adoratorach, zanim znajdzie osobę, z którą będzie mogła się związać na stałe. Nic się przed nią nie ukryje, dlatego lepiej być z nią szczerym. Związek z Celiną wymaga zaakceptowania jej pełnego wigoru sposobu bycia i skłonności do popełnionych gaf.
Celina - predyspozycje zawodowe
Zawody odpowiednie dla Celiny to: stewardessa, przewodniczka, trenerka, handlowiec, bizneswoman, tłumaczka. Jest ceniona przez współpracowników i przełożonych. Chętnie pracuje z ludźmi, choć woli sama realizować zadanie. Nie znosi bezczynności. Jej hart ducha jest imponujący.
Znane Celiny
Znane osoby noszące to imię to m.in. kanadyjska piosenkarka Céline Dion, francuska lekkoatletka Céline Laporte, norweska stylistka i dziennikarka Céline Aagaard, amerykańska modelka Celene Mars, amerykańska piosenkarka pop Celine Polenghi, niemiecka modelka Céline Bethmann, angielska aktorka Selina Cadell, a także irlandzka modelka i aktorka Celine Cawley.
Celina w innych językach
Mimo że Celina nie należy do popularnych imion, występuje w wielu krajach. Oto jak brzmi w różnych językach świata:
- Celine - j. angielski;
- Kilina, Koilina - j. grecki;
- Celina - esperanto;
- Celina - j. czeski;
- Céline - j. francuski;
- Селина (Selina) - j. bułgarski;
- Cilina, Селина (Sielina) - j. rosyjski;
- Szelina - j. węgierski;
- Celina, Cele - j. włoski;
- Cylina - j. białoruski;
- Celina - j. czeski;
- Seline - j. duński;
- Celina - j. portugalski.
Celina - patroni
Patronem osób o tym imieniu jest Céline de Laon (de Meaux) - święta Kościoła katolickiego i matka św. Remigiusza, który był biskupem Reims. Jego narodziny przepowiedział pustelnik Montanus z lasu La Fère.
Przysłowia i cytaty z imieniem Celina
Imię Celina pojawia się w piosence Stanisława Staszewskiego: „Tę burzę włosów każdy zna, przy ustach dłoni chwiejny gest, to Celina, to Celina, to Celina jest, jak hejnał brzmi jej śmiech”.
Ciekawostki na temat imienia Celina
Imię Celina często występuje w literaturze. Noszą je bohaterki takich powieści jak: „Bez dogmatu” Henryka Sienkiewicza, „Mewy” Stanisława Goszczurnego, „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej. Celina pojawia się też w autobiografii „Szczenięce lata” Melchiora Wańkowicza, dramacie „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego czy komedii „Mizantrop” Moliera. To imię nosiła również jedna z postać trylogii „Czas honoru” Jarosława Sokoła. Roślina przypisana Celinie to czereśnia, a miesiąc - maj.
Celina - szczęśliwa liczba
Szczęśliwa liczba Celiny to 8. Numerologiczna ósemka jest osobą godną zaufania, uczciwą, punktualną i dokładną. Służy dobrą radą, pomocą, pocieszeniem. Zależy jej na dobrych relacjach z najbliższymi. Dla rodziny zrobi wszystko. Celiny są gotowe do poświęceń. Ósemka jest ambitna, energiczna, odpowiedzialna, wytrwała, pracowita.
Celina - szczęśliwy kamień
Szczęśliwy kamień Celiny to turkus, określany też jako kamień zwycięzca lub kamień niebios. Stanowi symbol szczerości i oddania. Stymuluje kreatywność i pobudza wyobraźnię, zapewnia też jasność umysłu. Dzięki turkusowi można łatwiej poznać i zrozumieć siebie, swoje emocje, pomysły. Kamień ten sprzyja myśleniu analitycznemu.
Celina - szczęśliwy kolor
Szczęśliwy kolor Celiny to niebieski. Barwa ta oznacza zaufanie, godność i inteligencję. Charakteryzuje osoby twórcze, praktyczne, spostrzegawcze, o analitycznym umyśle. Działa relaksująco i pobudza kreatywność. Kolor niebieski związany jest ze spokojem i kontrolą sytuacji, równowagą, zrozumieniem oraz ochroną.