Dominika – predyspozycje zawodowe, pochodzenie i znaczenie imienia
Imię Dominika jest bardzo popularne, zwłaszcza w Polsce. Pochodzi z języka łacińskiego. Posiadaczka tego imienia jest osobą nieco tajemniczą, ale bardzo towarzyską. Świetnie dogaduje się niemal z każdym. Jest cierpliwa i pracowita. Skrupulatnie oszczędza pieniądze. Ma wiele zainteresowań i pasji, a także praktyczne podejście do życia, dlatego nie jest typem osoby rozrzutnej. Bywa czuła, wyważona i spokojna. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o Dominice!
Spis treści
- Znaczenie imienia Dominika
- Dominika - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Dominika
- Imieniny Dominiki
- Imię Dominika dla dziecka
- Dominika - edukacja
- Dominika - rodzina i miłość
- Dominika - predyspozycje zawodowe
- Znane Dominiki
- Dominika w innych językach
- Dominika - patroni
- Przysłowia i cytaty z imieniem Dominika
- Ciekawostki na temat imienia Dominika
- Dominika - szczęśliwa liczba
- Dominika - szczęśliwy kamień
- Dominika - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Dominika
Dominika to osoba stanowcza i odpowiedzialna. Umie podejmować ważne, czasem także trudne, decyzje bez utraty zimnej krwi. Jest osobą towarzyską, która unika konfliktów jak ognia. Ba, potrafi je skutecznie rozwiązywać. Odpowiednio dobiera sobie znajomych i każdego z nich wspiera w trudnych momentach. Jest osobą, która podejmuje się kilku zadań naraz, a następnie ich nie kończy. To słomiany zapał często okazuje się przeszkodą w realizowaniu celów i marzeń.
Dominika - pochodzenie
Dominika jest żeńskim odpowiednikiem imienia Dominik. Co ciekawe, pochodzi ono z języka łacińskiego i oznacza „należącą do Pana”.
Zdrobnienia imienia Dominika
Najpopularniejszym zdrobnieniem imienia Dominika jest Dominiczka. Wiele osób zwraca się do posiadaczek tego imienia: Domi, Domka, Dominia, Dominiusia, Domini, Domka, Dominiś, Dominisia, Dominka.
Imieniny Dominiki
Dominika może obchodzić imieniny 14 maja, 6 czerwca lub 6 lipca.
Imię Dominika dla dziecka
Dominika to istna domatorka. Uwielbia spędzać czas wolny w gronie najbliższych, najlepiej w domu. Preferuje znane rzeczy, nie akceptuje zmian. Co więcej, już od najmłodszych lat przejawia problemy z wyrażaniem uczuć. Jest bardzo wrażliwa, a także niesamowicie kreatywna. Ma potrzebę posiadania mentora, który poprowadzi ją przez świat.
Dominika - edukacja
Dominika jest dziewczynką skrupulatną i odpowiedzialną już od najmłodszych lat. Uwielbia brać udział we wszelkich akcjach charytatywnych i projektach szkolnych. Pomaga także słabszym uczniom w nauce. Jest aktywna - chętnie angażuje się w sportowe rywalizacje szkolne i międzyszkolne. Osiąga nawet na tym polu spore sukcesy.
Dominika - rodzina i miłość
Posiadaczka tego imienia już od najmłodszych lat ma problemy z wyrażaniem oczekiwań i uczuć. Koło niej kręci się niemałe grono adoratorów. Dominika nie jest jednak zainteresowana przelotnymi znajomościami, a raczej miłością na całe życie. Jeśli się już zakocha i w stu procentach zaufa partnerowi, potrafi dokonać rzeczy niemożliwych. Zaufanie jest dla niej fundamentem. Jeśli ktoś ją oszuka lub rozczaruje, ta bez wahania porzuci taką osobę. Dla opieki nad rodziną jest w stanie zrezygnować z kariery.
Dominika - predyspozycje zawodowe
Dominika jest osobą, która w początkowych latach bardzo angażuje się w pracę wolontariacką. Istotne jest dla niej nabywanie odpowiedniego doświadczenia i poszerzanie horyzontów. Jest pewna siebie i swoich umiejętności, a także silna psychicznie. Dominika sprawdzi się w przeróżnych zawodach, w tym w takich, które wiążą się z podejmowaniem ryzykownych decyzji. Może pracować w marketingu, zarządzaniu czy jako opiekunka chorych osób.
Znane Dominiki
Lista znanych Dominik jest naprawdę długa, zwłaszcza na naszym rodzimym podwórku. Warto wspomnieć o polskich aktorkach: Dominice Bednarczyk, Dominice Figurskiej, Dominice Kluźniak czy Dominice Kachlik. Znajdziemy też polską judoczkę Dominikę Mróz, dziennikarkę Dominikę Ćosić czy siatkarkę Dominikę Sieradzan. Za granicą są to: Dominique Voynet, francuska polityk, Dominika Cibulkova, słowacka tenisistka, czy Dominika Paleta, meksykańska aktorka.
Dominika w innych językach
Imię Dominika jest popularne nie tylko w Polsce. Za granicą brzmi ono:
- Dominique - j. francuski;
- Domenica - j. włoski;
- Dominga - j. hiszpański;
- Dominica - j.niemiecki i angielski.
Dominika - patroni
Posiadaczką tego imienia była Dominika z Nikomedii, która zmarła w 289 roku i została świętą Kościoła katolickiego. Urodziła się w religijnej rodzinie. Zginęła w czasie prześladowania chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana. Jest patronką wiary chrześcijańskiej.
Przysłowia i cytaty z imieniem Dominika
Niestety, w kulturze nie znajdziemy przysłów bezpośrednio związanych z imieniem Dominika. Istnieją jednak takie, które nawiązują do męskiego odpowiednika: „Gdy ciepło na Dominika, ostra zima nas dotyka” czy „Na świętego Dominika zboże z pola do gumn zmyka”.
Ciekawostki na temat imienia Dominika
Dominika ma swój pomyślny dzień: sobotę. To wtedy powinna realizować poważniejsze plany. Co więcej, szczęście dopisze jej w styczniu i w lutym, zaś lepsze samopoczucie odnotuje podczas zimy czy pod koniec lata. Dominika powinna otoczyć się amuletami roślinnymi, które zwiększają pozytywne wibracje: krwawnikiem pospolitym lub szałwią.
Dominika - szczęśliwa liczba
Dominika to numerologiczna 4. Takie osoby są bardzo ostrożne i roztropne. Dotyczy to zarówno sfery zawodowej, jak i życia prywatnego. Są niezwykle wytrwałe, silne i pracowite. Lubią stać na uboczu - nie chcą być w centrum uwagi. Świetnie realizują się w projektach wymagających kontaktu z innymi ludźmi, choć jeszcze lepiej radzą sobie w pojedynkę. Dominika jest żywiołowa i aktywna, dobrze czuje się we własnych czterech kątach. To typ domatorki.
Dominika - szczęśliwy kamień
Szczęśliwymi kamieniami Dominiki są gagat i obsydian śnieżny. Pierwszy z nich ma za zadanie odstraszać siły nieczyste i negatywne, a także chronić posiadaczkę przed negatywną energią. Z kolei obsydian śnieżny dodaje pewności siebie i napełnia optymizmem.
Dominika - szczęśliwy kolor
Szczęśliwymi kolorami Dominiki są: ciemnobrązowy, bursztynowy i oliwkowy. Pierwszy z nich oznacza stabilność i uczciwość. Podobnie jak bursztynowy, symbolizuje praktyczność, solidność i harmonię. Oliwkowy także się z nimi łączy - ma wskazywać na uporządkowanie, siłę, wzrost i świeżość.