Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Eleonora

Eleonora w pierwszym kontakcie potrafi być zdystansowana. Gdy zdobędzie się jej zaufanie, stanie się wierną przyjaciółką. Eleonora chętnie służy pomocą innym. W trudnych sytuacjach zawsze można na nią liczyć. Gdy jest przekonana o słuszności tego, co robi, nie zraża się trudnościami i przeciwnościami losu. Nie lubi, gdy ktoś chce wpływać na jej poglądy. Jest bardzo odporna na porażki i wytrzymała psychicznie. Eleonora to kobieta pewna siebie. Bywa władcza. Wolny czas lubi spędzać w zaciszu domu. Nie przepada za wielkimi imprezami. Ma nosa do ludzi - potrafi stwierdzić, kto jest wobec niej nieszczery, a kto nadaje się na przyjaciela.

Eleonora - pochodzenie

Eleonora to imię żeńskie nieustalonego pochodzenia. Najprawdopodobniej wywodzi się z hebrajskiego od słów el, czyli „Bóg” i or, czyli „światło”. Wówczas oznaczałoby „Bóg mi światłem”. Innym możliwym pochodzeniem Eleonory jest greckie słowo eleo, czyli „lituję się”. W Polsce imię pojawiło się pod koniec XIV w. Zaczęło tracić na popularności w drugiej połowie XX w.

Zdrobnienia imienia Eleonora

Do bardziej popularnych zdrobnień imienia Eleonora należą: Ela, Elka, Elunia, Nora. Inne skrócenia i spieszczenia tego imienia to m.in.: Elen, Lori, Elena, Eleonarda, Elenora, Leonora, Lora.

Imieniny Eleonory

Dwa razy w ciągu roku przypadają imieniny Eleonory. Obchodzone są 21 lutego i 19 grudnia. Częściej jednak świętowana jest data grudniowa. Przypada wówczas wspomnienie patronki Eleonor.

Imię Eleonora dla dziecka

Imię Eleonora nie należy w Polsce do popularnych. W 2020 roku zarejestrowano 20 noszących je dziewczynek. Dało to 174 miejsce w rankingu najczęściej nadawanych imion żeńskich. To o jedno miejsce niżej niż w 2019 roku, kiedy omawiane imię nadano 21 razy.

Eleonora - edukacja

Eleonora jest niezwykle inteligenta, staranna i zorganizowana. Ma zdolność szybkiego uczenia się. W związku z tym nie będzie miała problemów w szkole.

Eleonora - rodzina i miłość

Eleonora jest czujną strażniczką domowego ogniska. Liczy się dla niej dobry poziom życia i zapewnienie wygody najbliższym. W miłości jest powściągliwa. Bardziej stawia na więź duchową z partnerem. Lubi mężczyzn z dobrymi manierami, inteligentnych i mających pasje. Tym, co dyskwalifikuje człowieka w jej oczach, jest wulgarność i agresja.

Eleonora - predyspozycje zawodowe

Z uwagi na jej zdolność do niesienia pomocy innym zawody predysponowane dla Eleonory to: opiekunka do dzieci i osób starszych, nauczycielka, lekarka, pielęgniarka. Z kolei z uwagi na zdolności przywódcze sprawdzi się ona jako menadżerka, dyrektorka, urzędniczka, polityk. Jej charakter zapewni jej poważanie wśród współpracowników oraz możliwość szybkiego awansu i ciągłego rozwoju.

Znane Eleonory

Eleonora to imię niegdyś często wybierane dla władczyń, np. Eleonora I z Nawarry - królowa Nawarry, Eleonora Austriacka - królowa Portugalii i Francji, Eleonora Aviz - cesarzowa Niemiec, Eleonora Gonzaga - cesarzowa Niemiec. Obecnie znane Eleonory to np.: Eleonora van Dijk - holenderska kolarka torowa i szosowa, Eleonora Dziękiewicz - polska siatkarka, Eleonora de Guzmán - szlachcianka kastylijska. Imię to nosiła również żona prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta - Eleanor Roosevelt.

Eleonora w innych językach

Imię Eleonora spotykane jest w wielu krajach. Jego odpowiednik w języku hiszpańskim - Leonor - jest też używany w Portugalii. Oto przykładowe brzmienia imienia Eleonora w innych językach:

  • Eleonor, Eleanor - j. angielski;
  • Eleonore - j. niemiecki;
  • Éléonore - j. francuski;
  • Eleonora- j. włoski;
  • Элеонора - j. rosyjski;
  • Елеонора - j. ukraiński;
  • Элеанора - j. białoruski;
  • Eleanor - j. słoweński;
  • Eleonóra (Ελεονόρα) - j. grecki.

Eleonora - patroni

Patronem osób o imieniu Eleonora jest św. Eleonora. Naprawdę nazywała się Eiu lub Heiu. Była pierwszą mniszką z Nortumbrii. Habit otrzymała z rąk św. Aidana.

Przysłowia i cytaty z imieniem Eleonora

Niewiele jest przysłów z imieniem Eleonora. Jedno z częściej spotykanych brzmi: „Każda Eleonora znajdzie swego amatora”. Imię Eleonora pojawia się w poemacie Edgara Allana Poego pt. Kruk: „I pragnąłem, by nieskory świt prześwietlił wreszcie story, by oderwał od Eleonory myśl zbłąkaną w niebios mgłach, od Eleonory, której imię do tej pory śpiewa w mgłach chór aniołów w moich snach”.

Ciekawostki na temat imienia Eleonora

Omawiane imię często pojawia się w sztuce. Eleonora to postać z dramatu Torquato Tasso Johanna Wolfganga von Goethe oraz z opery Trubadur Giuseppe Verdiego. Eleonora jest też bohaterką powieści Adolf Benjamina Constanta, sztuki Tango Sławomira Mrożka czy powieści Dzikuska. Historia miłości Ireny Zarzyckiej.

Eleonora - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Eleonory to 4. Numerologiczne „czwórki” starają się dotrzymać obietnic i są godne zaufania. Sporo czasu zajmuje im otwarcie się przed drugim człowiekiem. Są wytrwałe, odpowiedzialne, pracowite. Lubią dyscyplinę i porządek. Wytrwale dążą do obranego wcześniej celu. Nie dają się zmanipulować i zwieść innym.

Eleonora - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Eleonory to szafir. Kamień ten poprawia koncentrację, chroni przed złymi wpływami z zewnątrz. To talizman przyjaźni i pokoju. Jest uznawany za symbol miłości i czystości. Uosabia spójność, prawdę i sprawiedliwe sumienie. Cechy przypisywane szafirowi doskonale korespondują z tymi nadanymi osobom o imieniu Eleonora.

Reklama

Eleonora - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Eleonory to granatowy. Barwa ta oznacza autorytet, doświadczenie, inteligencję, profesjonalizm. Symbolizuje władzę, sprawiedliwość, szacunek, porządek. Także i w przypadku koloru zauważyć można wiele wspólnych cech z kobietami o imieniu Eleonora.

Reklama
Reklama
Reklama