Imię Faustyna – patronki, imieniny, zdrobnienia, znane osoby
Faustyna to imię kojarzone silnie z jedną z polskich świętych Kościoła katolickiego, dzisiaj raczej rzadko nadawane dziewczynkom. Warto jednak wiedzieć, co ono oznacza i jakie cechy charakteru przypisywane są osobom je noszącym. Czym dokładnie wyróżnia się imię Faustyna? Co warto wiedzieć na temat jego patronek? Kiedy Faustyny obchodzą imieniny?
Spis treści
- Znaczenie imienia Faustyna
- Faustyna - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Faustyna
- Imieniny Faustyny
- Imię Faustyna dla dziecka
- Faustyna - edukacja
- Faustyna - rodzina i miłość
- Faustyna - predyspozycje zawodowe
- Znane Faustyny
- Faustyna w innych językach
- Patroni imienia Faustyna
- Przysłowia i cytaty z imieniem Faustyna
- Ciekawostki o imieniu Faustyna
- Faustyna - szczęśliwa liczba
- Faustyna - szczęśliwy kamień
- Faustyna - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Faustyna
Faustyna jest kobietą dynamiczną, w ciągłym ruchu. Ceni sobie niezależność, lubi drobne przyjemności i jeżeli może z nich skorzystać, chętnie to robi. Czasami bywa jednak niespokojnym duchem, szukającym czegoś więcej. Lubi nieprzewidziane przygody, szybko podejmuje decyzje i dobrze odnajduje się w nowych sytuacjach. Jest ciekawa świata, szuka odpowiedzi na wiele pytań, które ją nurtują. Odważna i towarzyska, dobrze czuje się w gronie innych ludzi. Jest empatyczna, ale może też okazywać innym zmienne uczucia. Czasem swoje decyzje podejmuje bez większych przemyśleń, co może skutkować tym, że jest odbierana przez niektórych jako osoba powierzchowna i skłonna do zaniedbań. W rzeczywistości jest jednak odpowiedzialna, bardzo wrażliwa, szczególnie na krzywdę innych, ma szerokie horyzonty.
Faustyna - pochodzenie
Imię Faustyna pochodzi z łaciny, stanowi żeński odpowiednik imienia Faustyn. Imiona te mogą pochodzić od słów faustus oznaczającego „pomyślny” lub faveo, fautum tłumaczonych jako „przychylność losu”.
Zdrobnienia imienia Faustyna
Najpopularniejszym zdrobnieniem omawianego imienia jest Faustynka. Inne formy, których można używać, zwracając się do Faustyny, to: Faustyś, Tyśka, Tyśka, Tysieńka, Fastyś czy Faustunia.
Imieniny Faustyny
Główną datą, kiedy obchodzone są imieniny Faustyny, jest 5 października. Wtedy to w Kościele katolickim wspomina się św. Faustynę Kowalską. Kobiety o imieniu Faustyna mogą też zdecydować się na obchodzenie imienin 15 lutego.
Imię Faustyna dla dziecka
Faustyna jest dzieckiem otwartym i ciekawym świata. Cały czas brnie do przodu. Początkowo może być nieco powolna, jednak później szybko to nadrabia i staje się dynamiczna w wielu płaszczyznach swojego życia. Lubi przebywać z rówieśnikami.
Faustyna - edukacja
Faustyna lubi się uczyć, gdyż ciągle chce poszerzać swoje horyzonty. Czasem jednak przyswajanie wiedzy przychodzi jej z trudnością. Dobrze czuje się w grupie rówieśników i jest przez nich odbierana jako osoba sympatyczna, pełna empatii. Najchętniej uczy się przedmiotów, które pozwalają zrozumieć jej otaczający świat.
Faustyna - rodzina i miłość
Rodzina dla Faustyny jest bardzo ważna. Kobieta dba o swoich najbliższych i jest dobrą gospodynią. Lubi otaczać się ludźmi, którzy doceniają jej otwartość i empatię. Jest gotowa do poświęcenia się dla ważnych dla niej osób.
Faustyna - predyspozycje zawodowe
Faustyny dobrze czują się w zawodach, w których mogą wykazać się wiedzą, a także poznają nowe miejsca i osoby. Chętnie podejmie się działań polegających na pomaganiu innym.
Znane Faustyny
W Polsce najbardziej znaną Faustyną jest św. Faustyna Kowalska, głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego. Inną świętą o tym imieniu jest Faustyna z Como. Oprócz kobiet uznanych za święte imię Faustyna nadawano także często członkiniom rodów cesarskich w starożytnym Rzymie, np. Faustyna Starsza czy Faustyna Młodsza - żona i córka Antoniusa Piusa. Z innych znanych osób o tym imieniu można wymienić m.in.: Faustynę Morzycą (działaczkę socjalistyczną), Faustinę Bollaert (francuską spikerkę radiową), Faustynę Mikość (polską modelkę) czy Faustine Bordoni (włoską śpiewaczkę operową).
Faustyna w innych językach
Imię Faustyna pojawia się w innych językach europejskich. Ma ono brzmienie i pisownię zbliżoną do tej, jaką znamy z języka polskiego. W innych językach Faustyna to:
- Faustina/Faustine - j. angielski;
- Faustin - j. czeski;
- Faustine - j. francuski;
- Faustina - j. hiszpański;
- Faustino - j. portugalski;
- Faustina - j. rumuński.
Patroni imienia Faustyna
Za główną patronkę imienia wiele osób uważa św. Faustynę Kowalską, która związana jest z kultem Miłosierdzia Bożego. Często nazywana jest apostołką Bożego Miłosierdzia. Swoje przeżycia opisała w Dzienniczku. Była zakonnicą w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i stygmatyczką.
Inną patronką omawianego imienia jest Faustyna z Como. Żyła w VI w. Była jedną z założycielek klasztoru w tej miejscowości.
Przysłowia i cytaty z imieniem Faustyna
Wspominając imię Faustyna, można zacytować tekst jednej z piosenek zespołu Arka Noego, wspominającej świętą Faustynę Kowalską: „Z nieba woła nas jakaś dziewczyna - Faustyna! […] O Miłosierdziu Bożym nam przypomina - Faustyna!”
Ciekawostki o imieniu Faustyna
Imię Faustyna pojawia się w piosence zespołu Arka Noego pt. Faustyna przypomina, która nawiązuje do tematyki Miłosierdzia Bożego. Od jakiegoś czasu imię nadawane jest około 100 dziewczynkom rocznie.
Faustyna - szczęśliwa liczba
Szczęśliwą liczbą dla Faustyny jest ósemka. Wyróżnia ona osoby, które mają racjonalne podejście do życia. Są nieustępliwe w swoich działaniach, dążą do realizacji marzeń i oddają się pasji. Mają szerokie horyzonty i wiedzę, dzięki czemu mogą podejmować się różnych zadań. Ósemki wymagają dużo od innych, ale i od siebie. Są osobami silnymi i jednocześnie wrażliwymi na krzywdy innych. Ich siła jest zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Kiedy na ich drogach pojawia się niepowodzenie, szukają rozwiązań, jak sobie z nim poradzić.
Faustyna - szczęśliwy kamień
Kamieniem przypisanym imieniu Faustyna jest magnetyt. Dawniej był uważany za kamień przynoszący szczęście, dlatego też wyrabiano z niego talizmany mające przyciągnąć fortunę. W średniowieczu wierzono, że magnetyt jest lekiem na wiele chorób, np. na rwę kulszową, miał też łagodzić dolegliwości bólowe.
Faustyna - szczęśliwy kolor
Kolorem, który przyniesie szczęście Faustynie, jest zieleń, obecnie kojarzona z naturą i harmonią. Symbolizuje też wolność i nadzieję. Często zieleń łączona jest z powodzeniem, dobrym losem. W otoczeniu człowieka dobrze wpływa na działanie układu nerwowego. Ułatwia relaks i wyciszenie się. Pomaga odstresować się po ciężkim dniu.