Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Genowefa

Genowefa to imię silnej i zdecydowanej kobiety, która zawsze wie, czego chce od życia i od innych. Jest wytrwała w swoich dążeniach, zarówno w życiu prywatnym, jak i w zawodowym. Nie ugina się pod wpływem innych, wręcz przeciwnie, czasem narzuca swoje zdanie otoczeniu. Jej siła charakteru pozwala na pokonywanie trudności i przyjmowanie porażek z godnością. Jest inteligentna i potrafi rozwiązywać wiele, pozornie nierozwiązywalnych, problemów. Ludzi, szczególnie tych, których nie zna lub zna ich bardzo słabo, trzyma na dystans. Dlatego też na początku znajomości może być odbierana jako chłodna i wycofana.

Genowefa - pochodzenie

Imię Genowefa ma mieszane korzenie. Wskazuje się, że stanowi ono połączenie łacińskiego słowa - gena i celtyckiego wifa. Tłumaczy się je jako „żona/kobieta szlachetnego rodu”. W Polsce pierwszy raz imię to odnotowano na początku XVIII wieku.

Zdrobnienia imienia Genowefa

Do najpopularniejszych zdrobnień imienia Genowefa zaliczają się: Gienka, Gienia Gieniusia, Niusia, Gieniutka czy Giesia.

Imieniny Genowefy

Imieniny Genowefy przypadają 3 stycznia i 9 listopada.

Imię Genowefa dla dziecka

Małe Genowefy są dziećmi raczej wycofanymi, jednak nie mają problemów z nawiązywaniem kontaktów z innymi. Chcą być niezależne i samodzielne, co szczególnie w młodszym wieku może przynosić różne rezultaty. Niemożliwość zrobienia czegoś może wywoływać irytację lub zwiększyć upór i dążenie do wyznaczonego celu.

Genowefa - edukacja

W szkole inteligencja i bystrość umysłu Genowefy są jej największymi zaletami. Jednak nie zawsze chce ona brać udział w projektach, w których musi współpracować z innymi uczniami.

Genowefa - rodzina i miłość

Genowefa nie lubi mówić o swoich uczuciach. Woli je pokazywać, ale tylko osobom, które w stu procentach zasłużą na jej zaufanie. W życiu prywatnym szuka partnera, który zapewni jej bezpieczeństwo, będzie się nią opiekował, jednak nie stłamsi jej i będzie pozwalał na zachowanie niezależności i przestrzeni życiowej. Analityczny umysł i wrodzona inteligencja pozwalają jej na sprawne zarządzanie domowym budżetem.

Genowefa - predyspozycje zawodowe

Genowefy nie lubią pracy w zespole, unikają też raczej stanowisk kierowniczych. Są jednak sumienne i dokładne w zadaniach, jakich się podejmują. Analityczny umysł, a także umiejętność szybkiego dostosowywania się do nowych sytuacji sprawiają, że Genowefa dobrze będzie czuła się w pracy administracyjnej, a także w różnego rodzaju laboratoriach.

Znane Genowefy

Wśród znanych Genowef warto wymienić m.in.: Genowefę Misztal (profesor nauk farmaceutycznych), Genowefę Sikorę (działaczkę społeczną), Genevieve LaCaze (australijską lekkoatletkę) czy Genevieve Tobin (amerykańską aktorkę przedwojenną). Warto też wspomnieć fikcyjną postać, w którą wcielał się Bronisław Opałka, czyli Genowefę Pigwę.

Genowefa w innych językach

Imię Genowefa występuje w różnych językach. Najczęściej ma formę Genevieve (język francuski i angielski). W języku niemieckim i hiszpańskim zapisuje się je Genoveva, natomiast włoski odpowiednik tego imienia to Genoveffa.

Patroni imienia Genowefa

Imię Genowefa ma silnych patronów wśród świętych i błogosławionych. Jedną z nich jest święta katolicka i prawosławna Genowefa z Paryża. Była ona mniszką żyjącą w VI w. Jest to również jedna z patronek Francji. Drugą patronką imienia jest św. Genowefa Torres Morales, hiszpańska zakonnica, która zmarła w II połowie XX wieku. Była założycielką Zgromadzenia Sióstr od Najświętszego Serca Jezusa.

Przysłowia i cytaty z imieniem Genowefa

W języku polskim spotykamy przysłowia i powiedzenia dotyczące imienia Genowefa. Przykładem może być: „Od Genowefy listopad swój początek bierze”.

Ciekawostki o imieniu Genowefa

W Polsce w województwie wielkopolskim znajduje się wieś Genowefa.

Jedną z najbardziej znanych Genowef w Polsce jest fikcyjna postać - Genowefa Pigwa, odgrywana przez Bronisława Opałkę. Był to fenomen kabaretowy lat 80. ubiegłego wieku. Postać wyśmiewała polskie przywary, ale także rzeczywistość tamtych czasów.

Genowefa - szczęśliwa liczba

Genowefa jako numerologiczna czwórka nie lubi nudy i stagnacji. Dąży aktywnie do wyznaczonych celów. Jest osobą, która ceni swoją niezależność i przestrzeń życiową. Nie poddaje się trendom ani wpływom innych osób. Kiedy coś stanie jej na drodze ku wyznaczonemu celowi, prężnie działa, aby ominąć przeszkodę.

Genowefa - szczęśliwy kamień

Ametyst jest kamieniem przypisywanym do imienia Genowefa. W średniowieczu uważano, że zapewnia on kobiecie go noszącej łatwe rozwiązanie i silne potomstwo. Alternatywne metody lecznicze wskazują na wiele właściwości prozdrowotnych tego kamienia. Ma on ułatwiać walkę z bezsennością, łagodzić nerwy i lęki, a także ułatwiać uspokojenie się w sytuacjach stresowych.

Reklama

Genowefa - szczęśliwy kolor

Liliowy to szczęśliwy kolor Genowefy. Jest to bardzo jasny odcień fioletowego. Wskazuje się, że kolor ten ułatwia wyciszenie i koi nerwy. Łagodzi także stres. Często używany jest w sypialniach, gdyż ma działanie wyciszające. Może także ułatwić zasypianie, radzenie sobie z emocjami. Jest pomocny przy bezsenności.

Reklama
Reklama
Reklama