Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Henryka

Kobieta o imieniu Henryka uchodzi za dobrą i pomocną osobę. Zawsze skłonna do pomocy nie tylko bliskim, lecz także obcym w potrzebie. W sporach staje po stronie słabszych. W trakcie konfliktów stara się być obiektywna i rozsądna, zazwyczaj szuka sprawiedliwego rozwiązania. To również kobieta przebojowa i towarzyska. Ludzie ją uwielbiają, a ona lubi otaczać się bliższymi i dalszymi przyjaciółmi. Samodzielna i zaradna Henryka jest marzycielką, ale wie, że jedynie dzięki działaniu będzie w stanie spełnić swoje marzenia i plany. To wytrwała osoba, więc najczęściej się jej to udaje.

Henryka - pochodzenie imienia

Henryka to żeński odpowiednik imienia Henryk. Pochodzi z języka germańskiego, w którym oznacza „panujący w domu i w ojczyźnie”. Nic zatem dziwnego, że w ciągu wieków nosiło je wielu władców. W Polsce imię Henryka pojawiło się w XIX wieku.

Zdrobnienia imienia Henryka

Najpopularniejszym zdrobnieniem imienia Henryka jest Henia. Zwracając się do małej dziewczynki, możemy używać również takich spieszczeń jak: Heniulka, Heniutek, Heneczka, Heniusia, Heńka, Henryczka, Heniuchna, Henrysia, Niusia, Niuśka, Nuśka oraz Niutka.

Imieniny Henryki

Kobiety o imieniu Henryka obchodzą imieniny 21 lutego i 16 marca.

Imię Henryka dla dziecka

Mimo że męskie imię Henryk jest obecnie dość popularne i często nadawane przez rodziców chłopców, Henryka zdecydowanie należy do rzadkich imion.

Małe Henie to dziewczynki o dużym uroku osobistym. Są zaradne, zainteresowane światem i lubią uczyć się nowych rzeczy. Wrażliwe Henryczki od małego pomagają pokrzywdzonym i stają po stronie odtrąconych. Ratują ranne zwierzęta i wbrew woli rodziców przygarniają wszystkie koty i psy znalezione w sąsiedztwie.

Henryka - edukacja

Henryka to ambitna i pracowita uczennica od pierwszej klasy szkoły podstawowej aż po studia. Wierzy, że ciężką pracą spełni swoje marzenia i osiągnie w życiu sukces. Zależy jej na tym, aby spełniać się w życiu zawodowym. Wierzy, że zapewni to jej podstawy w postaci solidnej edukacji.

Henryka - rodzina i miłość

Henryka to kobieta, której zależy na kochającej się i szczęśliwej rodzinie. Jest dobrą, sprawiedliwą, ale też nieco nadopiekuńczą matką. Władcza Henryka bywa nadmiernie kontrolująca w stosunku do swoich dzieci, ale i partnera czy męża. Przy pierwszym poznaniu może uchodzić za surową i zdystansowaną, ale przy odpowiednim partnerze, którego obdarzy zaufaniem i głębokim uczuciem, otworzy się i zmieni w uczuciową partnerkę.

Henryka - predyspozycje zawodowe

Władcza i kontrolująca Henryka ma widoczne predyspozycje kierownicze. Dla swoich podwładnych potrafi jednak być sprawiedliwym i dobrym managerem lub kierownikiem. Opiekuńcza Henryka sprawdzi się też w pracy, która polega na pomaganiu innym. Może zostać pielęgniarką, lekarką lub strażaczką. Będzie również spełnioną fryzjerką lub kosmetyczką.

Znane Henryki

Do znanych polskich kobiet noszących imię Henryka należy działaczka społeczna i polityczna Henryka Bochniarz, malarka Henryka Beyer, a także działaczka opozycyjna w PRL-u i posłanka Henryka Krzywonos. Poza granicami naszego kraju znanymi osobami o tym imieniu są - amerykańska astronom Henrietta Leavitt, amerykańska pisarka i sufrażystka Harriet Elizabeth Stowe oraz szwedzka aktorka Harriet Andersson.

Imię Henryka w innych językach

Najbardziej zbliżoną do polskiego imienia Henryka jest wersja niemiecka, czyli Henrike, Hendrina lub Heinrike. W języku angielskim występuje Harriet, Henrietta, Hariette. Podobnie jest we francuski, gdzie używana jest forma Henrietta, a także słowackim - Henrieta. Nieco inne brzmienie przyjmuje w języku greckim (Enrika), hiszpańskim (Enriqueta) i włoskim (Enrica, Enrichetta). W języku czeskim używa się jeszcze innej, ciekawej formy - Jindra, Jindřiška. W rosyjskim z kolei to imię funkcjonuje jako Genrika.

Henryka - patroni

Patronką kobiet noszących imię Henryka jest błogosławiona Henryka od Jezusa. Kobieta ta żyła w XVIII wieku we Francji i należała do zakonu karmelitanek. Zginęła za wiarę, dlatego została beatyfikowana przez papieża Piusa X w 1906 roku.

Przysłowia i cytaty z imieniem Henryka

Henryka to rzadkie imię, dlatego trudno znaleźć funkcjonujące w kulturze zawierające je przysłowia czy cytaty.

Ciekawostki na temat imienia Henryka

Kobieta o tym imieniu - Henrietta Lacks - w latach 40. XX wieku po śmierci oddała swoje ciało do badań naukowych, m.in. dotyczących leczenia opryszczki, raka, choroby Parkinsona, hemofilii i grypy.

Henryka - szczęśliwa liczba

Henryka to numerologiczna jedynka. Osoby, którym liczba 1 przynosi szczęście, mają bogatą wyobraźnię i szerokie horyzonty, dzięki czemu potrafią osiągnąć sukces w niemal każdej dziedzinie sztuki. Zapatrzone w siebie jedynki nie znoszą jednak krytyki i często popadają w samouwielbienie.

Henryka - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Henryki jest kryształ górski. Minerał ma bardzo silne działanie oczyszczające umysł i ciało.

Reklama

Henryka - szczęśliwy kolor

Kolorem, po który powinna sięgnąć Henryka, dobierając dodatki do domu lub części garderoby, jest czerwony.

Reklama
Reklama
Reklama