Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Hildegarda

Hildegarda to kobieta twarda, która wyróżnia się silnym charakterem. Cechuje ją duża ambicja i chęć osiągnięcia sukcesu. Jest przy tym pewna siebie i przekorna. Nie lubi podporządkowywać się poleceniom innych osób, często też odrzuca ich rady. Taka buntowniczość i wewnętrzne nieposłuszeństwo nie zawsze wychodzi jej na dobre, ponieważ może przeszkadzać jej w realizacji obranego celu.

Kobieta o imieniu Hildegarda jest także bardzo opanowana, inteligentna i dość uporządkowana. Drażni ją chaos. Bywa uważana za estetkę, ponieważ lubi otaczać się pięknymi rzeczami.

Hildegarda - pochodzenie

Imię Hildegarda wywodzi się z języka germańskiego. Pochodzi od zbitki dwóch wyrazów: hild („bitwa”) oraz gard (tłumaczone jako „ochrona” lub „otoczona”). Oznacza więc ono kobietę, która chroni przed wojną albo tą, która broni się otoczona w walce.

Hildegarda jest imieniem, które ma podkreślać waleczność i siłę noszącej je osoby. Było używane już wiele wieków temu - nosiła je m.in. słynna, średniowieczna mistyczka i wizjonerka. Na terenie Niemiec ogromną popularność zyskało jednak dopiero w pierwszej połowie XX wieku - niezwykle często nazywano tak dziewczynki w latach 1910-1930. W Polsce imię Hildegarda nigdy się nie upowszechniło.

Zdrobnienia imienia Hildegarda

Imię Hildegarda brzmi twardo i poważnie. Stosowane w swojej oryginalnej formie w stosunku do dzieci i bliskich kobiet może wydawać się nieco dziwne, a nawet nieprzyjazne. Dlatego też warto używać jego spieszczeń. Najpopularniejsze zdrobnienia to Hilda, Hildzia, Hildusia oraz Hildunia. Istnieją także inne warianty, np. Garda, Gardzia, Gardusia oraz Gardi.

Imieniny Hildegardy

Hildegarda może obchodzić imieniny w dwóch terminach. Najczęściej wybieraną datą jest 17 września, a drugi możliwy dzień do świętowania to 30 kwietnia.

Imię Hildegarda dla dziecka

Imię Hildegarda to na pewno nietuzinkowy wybór dla dziewczynki. W Polsce decyduje się na nie niewielu rodziców. Na liście imion w rejestrze PESEL można je odnotować 6389 razy (stan na 31.01.2021 roku). W 2020 roku z kolei nie nadano go żadnemu dziecku.

Hildegarda - edukacja

Hildegarda, jako dziewczynka o nietypowym imieniu, może być uznawana za bardziej kreatywną i inteligentną. Faktycznie, intelekt jest jej mocną stroną. Oprócz tego osoby noszące to imię są ambitne i nieco uparte. Wiedzą, że edukacja jest ważna, dlatego dążą do zdobycia odpowiedniego wykształcenia.

Hildegarda - rodzina i miłość

Hildegara jest kobietą niezależną, która chodzi własnymi drogami. Niektórzy mogą uważać, że ma trudny charakter i nie potrafi okazywać emocji. W praktyce, choć uczucia nie zawsze są jej priorytetem, gdy spotka odpowiednią osobą, potrafi obdarzyć ją miłością i stworzyć stabilną relację.

Hildegarda - predyspozycje zawodowe

Hildegarda dobrze sobie radzi w życiu zawodowym. Jest skupiona, pracowita i skrupulatna. Najlepiej odnajduje się w realizacji indywidualnych projektów. Ponieważ cechuje ją niebywała ambicja i głód sukcesu, nigdy nie spoczywa na laurach, tylko wciąż stawia przed sobą kolejne cele. Uważa się, że dobrze sprawdzi się na stanowiskach związanych z zarządzaniem innymi ludźmi.

Znane Hildegardy

Choć imię Hildegarda nie jest popularne, nosiło je kilka znanych postaci. Wśród nich na uwagę zasługują m.in. żona Karola Wielkiego, cesarzowa Hildegarda, chrześcijańska święta Hildegarda z Bingen, niemiecka śpiewaczka operowa Hildegard Behrens oraz niemiecka biegaczka Hildegard Falck.

Hildegarda w innych językach

Imię Hildegarda ma swoje odpowiedniki w innych językach. Ogólnie przyjętymi formami są Hildegard oraz Hildegarde (używane m.in. w języku angielskim oraz niemieckim). Istnieje także m.in. wariant włoski (Ildegarda), rosyjski (Giljdegarda) oraz węgierski (Hildegárd).

Patroni imienia Hildegarda

Główną patronką jest św. Hildegarda z Bingen, która żyła w XI wieku. Należała do zakonu benedyktynek. Była filozofką, mistyczką, wizjonerką oraz uzdrowicielką. Współcześnie uznaje się ją za świętą w tradycji rzymskokatolickiej, starokatolickiej, ewangelickiej oraz anglikańskiej. Wspomina się ją 17 września.

Przysłowia i cytaty z imieniem Hildegarda

Imię Hildegarda nigdy nie było rozpowszechnione w Polsce. Z tego względu nie powstało z nim żadne przysłowie.

Ciekawostki o imieniu Hildegarda

To imię nosi kilka bohaterek książek, komiksów i seriali. W Polsce najsłynniejszą postacią jest Hildegarda Schoppe (pseudonim Żaba), która pojawia się w powieściach Małgorzaty Musierowicz składających się na cykl „Jeżycjada”.

Warto również wiedzieć, że imię Hildegarda ma swój męski odpowiednik - jest nim Hildegard.

Hildegarda - szczęśliwa liczba

Hildegarda jest numerologiczną szóstką. Z tego względu przypisuje się jej rozsądek, uczciwość i wrażliwość. Cechami, nad którymi powinna pracować, są: często pozorna nieczułość oraz skłonność do pesymistycznego patrzenia na świat.

Hildegarda - szczęśliwy kamień

Kamieniem, który przynosi szczęście Hildegardzie, jest karneol. Symbolizuje odwagę i szczęście. Uważa się, że ma moc kojenia negatywnych odczuć i emocji oraz wyzwalania zmysłowości.

Reklama

Hildegarda - szczęśliwy kolor

Za szczęśliwy kolor Hildegardy uznaje się ceglasty. Barwa ta jest związana z siłą, mocą i dużą dozą energii.

Reklama
Reklama
Reklama