Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Janina

Janina ma dużą skłonność do poświęcenia się i oddania. Ceni sobie stabilizację, spokój i domowe zacisze. Nie lubi ryzyka. Najlepiej czuje się w otoczeniu rodziny i przyjaciół, wśród ludzi konkretnych i zdecydowanych. To tradycjonalistka, dla której ważny jest honor i życie w zgodzie ze sobą. Ma ogromne pokłady energii i ciekawości świata. Janina jest silna psychicznie. Cechami, które ją charakteryzują, są: kulturalność, elegancja, zdolność zachowania się w każdej sytuacji.

Janina - pochodzenie

Janina to żeńska forma męskiego imienia Jan. Pochodzi z hebrajskiego od słów Jehu, czyli „Jahwe” i channah, czyli „łaska”. W Polsce imię to pojawiło się pod koniec XIX w. W okresie średniowiecza w Polsce funkcjonowały takie odpowiedniki Janiny, jak Jana czy Janna.

Zdrobnienia imienia Janina

Najbardziej znanymi zdrobnieniami imienia Janina są: Jasia, Jania, Janinka, Janka, Jasieńka, Jaśka, Janeczka. Inne spieszczenia to: Dżana, Dżania, Dżeny, Jana, Jancia, Dżanina, Dżanka, Jancik, Janek, Janka, Janulka, Janusia, Janusieczka, Janusieńka, Januśka, Jasiencja, Jasiula, Jasiuleczka, Jasiulina, Jasiulinka, Nina, Nineczka, Ninka, Ninunia, Ninusia, Niunia, Niunieczka, Nusia.

Imieniny Janiny

Imieniny Janiny przypadają wiele razy w ciągu roku. Święto to obchodzone jest najczęściej 12 czerwca i 24 czerwca.

Imię Janina dla dziecka

Imię Janina najczęściej nadawano w latach 30. XX w. Obecnie na nowo zyskuje na popularności, podobnie jak wiele innych starych imion. W 2020 r. nazwano tak 186 dziewczynek, w związku z czym imię uplasowało się na 98 pozycji w rankingu najczęściej nadawanych imion żeńskich. W 2019 r. nadano je 11 osobom mniej.

Janina - edukacja

Janina jest ambitna i inteligentna. Lubi się rozwijać i poszerzać swoje umiejętności. Stąd też na żadnym etapie edukacji nie powinna napotkać trudności.

Janina - rodzina i miłość

Janina, jeśli tylko ma możliwość realizować własną wizję rodziny, jest kochającą matką, czułą małżonką i gościnną gospodynią. Świetnie gotuje i dba o dom. W miłości jest temperamentna, skłonna do poświęceń. Mężczyzna musi dorównywać jej siłą i intelektem. Janina powinna być otwarta na mężczyzn o imionach m.in.: Aleksander, Dominik, Konrad, Grzegorz, Ireneusz, Ksawery, Przemysław, Łukasz, Remigiusz, Sebastian.

Janina - predyspozycje zawodowe

Z uwagi na mocno rozwinięte zdolności organizacyjne Janina doskonale sprawdzi się na stanowisku planera różnych eventów. Inne preferowane zawody dla osób o tym imieniu to: urzędniczka, ekonomistka, sekretarka, handlowiec oraz nauczycielka. Janina jest twórcza, uparta, zaangażowana i konsekwentna, dzięki czemu łatwo osiąga sukces zawodowy. Dużo wymaga, zarówno od siebie, jak i od innych, jednakże cechuje ją sprawiedliwość - kiedy trzeba, gani lub chwali.

Znane Janiny

Janina to imię spotykane wśród znanych osób. Noszą je np. Janina Ochojska - działaczka humanitarna, Janina Paradowska - publicystka polityczna, Janina Porazińska - poetka, Jana Novotná - czeska tenisistka, Janina Godlewska-Bogucka - aktorka i piosenkarka, Janina Hettich - niemiecka biathlonistka, Janina Szreniawa - aktorka teatralna, Janina Nowotnowa - malarka, Janina Żejmo - aktorka.

Janina w innych językach

Janina to imię powszechnie znane w wielu krajach. Jego odpowiednik w języku portugalskim - Jana - funkcjonuje również w języku niemieckim. Oto jak brzmi Janina w innych językach:

  • Jane, Janine - j. angielski;
  • Jeanne - j. francuski;
  • Janina - j. albański;
  • Juana - j. hiszpański;
  • Janna - j. fiński;
  • Janina - j. litewski;
  • Жанна - j. rosyjski;
  • Яніна - j. białoruski;
  • Іванка - j. ukraiński.

Janina - patroni

Patronką osób o imieniu Janina jest bł. Maria Sancja (Janina Ludwika) Szymkowiak. To polska serafitka, której wspomnienie obchodzone jest 18 sierpnia. Została też patronką polskich romanistów. Drugą patronką Janin jest Juana Maria Condesa Lluch - hiszpańska błogosławiona Kościoła katolickiego. Była założycielką zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Patronki Pracowników.

Przysłowia i cytaty z imieniem Janina

O Janinie śpiewała w przejmującej piosence pt. Za wolność Halina Mlynkova: „Za wolność, za pokój, ideom oddane, idą piękne panny walczyć w powstanie […]. Lidka, Wiola, Lena, Janina, Kuba, Irka, Sława i Zosia”.

Ciekawostki na temat imienia Janina

Omawiane imię nosi jedna z bohaterek książki pt. Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz, Janina „Kreska” Krechowicz. Janiną nazwano krater o średnicy 9,3 km znajdujący się na powierzchni Wenus. Janina to też nazwa polskiego herbu szlacheckiego czy kopalni węgla kamiennego położonej w Libiążu. Owocem przypisanym Janinie jest granat, a rośliną - żarnowiec.

Janina - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Janiny to 22. Numerologiczna dwudziestka dwójka jest dokładna, pracowita, godna zaufania, lojalna, szczera, niesamowicie zdyscyplinowana. Liczba symbolizuje precyzję i równowagę. Osoby, na które wskazuje, cierpliwie realizują zadania, toteż mogą osiągnąć wszystko. Jak widać, cechy te doskonale korespondują z tymi przypisanymi Janinie.

Janina - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Janiny to amazonit. Pomaga radzić sobie ze strachem, zmartwieniami, odzyskać spokój w ciężkich czasach. Przywraca nadzieję, wiarę i optymizm. Harmonizuje pracę serca, łagodzi bóle nerwicowe, pomaga odzyskać równowagę ciała i ducha. Te właściwości amazonitu będą wspierać Janinę, której nieobca jest troska o innych, chęć niesienia pomocy i wsparcia.

Reklama

Janina - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Janiny to złoty. Barwa ta charakteryzuje osoby pełne wzniosłych idei, szlachetne, mające wysokie morale, o bogatej naturze. Reprezentuje ludzi mądrych, nieulegających wpływom innych, stałych w zasadach. Złoty to symbol sukcesu i elegancji.

Reklama
Reklama
Reklama