Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Lidia

Patronka tego imienia św. Lidia z Tiatyry była osobą pracowitą. Takie też są jej imienniczki. Lidie są także nieugięte w dążeniu do celu, nie znoszą nudy i bezczynności - działanie to ich drugie imię. Nie powstrzymają ich żadne niepowodzenia, zawsze będą próbować dalej. Nie są jednak nastawione tylko na siebie - lubią pomagać i zawsze można na nie liczyć.

Lidia - pochodzenie

Imię Lidia pochodzi z języka greckiego i oznacza mieszkankę Lidii (kraina położona nad Morzem Egejskim). Później imię zostało przejęte przez Rzymian, a po łacinie zapisuje się je Lydia.

Zdrobnienia imienia Lidia

Zdrobnień imienia Lidia jest kilka. Najpopularniejsze z nich to: Lidka, Lidunia, Lidusia, Lideczka. Zdrobniale do Lidii można też zwrócić się: Lidzia, Liduś, Lideńka, Liduszka.

Imieniny Lidii

Lidia imieniny obchodzi przede wszystkim 3 sierpnia, który jest dniem wspomnienia św. Lidii. Innym dniem, w którym może również świętować, jest 27 marca.

Imię Lidia dla dziecka

Lidia jako dziecko oczekuje opieki i zwraca na siebie dużo uwagi. Dlatego wymarzone dzieciństwo dla niej to czas spędzony wśród najbliższych Z drugiej strony, chce mieć duży wpływ na otoczenie i decyzje innych, który osiąga na wszelkie możliwe sposoby dostępne dziecku. Od małego jest też indywidualistką.

Jest to imię dość popularne, w 2020 roku 568 dziewczynek otrzymało w Polsce to imię, co daje mu 62. miejsce w rankingu popularności.

Lidia - edukacja

Pracowita Lidia nie powinna mieć problemów z nauką. Będzie sumiennie uczyć się i przygotowywać do zajęć. Jedynym problemem może być jej duża indywidualność, która utrudnia pracę w grupie.

Lidia - rodzina i miłość

Lidia jest bardzo uroczą kobietą, obok której nie można przejść obojętnie. Lubi zainteresowanie mężczyzn, potrafi być kokieteryjna. W jej charakterze głęboko zakorzeniona jest chęć do podejmowania ryzyka, również w sferze uczuć. Stabilizacja nie jest dla niej najważniejsza. Kiedy jednak zdecyduje się na trwały związek, okazuje się osobą pełną miłości, poświęcenia i czułości. Jest jednak dość zaborcza, a wychowanie dzieci nie jest dla niej priorytetem.

Lidia - predyspozycje zawodowe

Pracowitość i wytrwałość jest ogromną zaletą Lidii. Nie jest jednak osobą, która lubi się popisywać i wyróżniać. Dużo lepiej sprawdza się w pilnej, codziennej pracy. Wykonując zadania, zrobi wszystko, aby osiągnąć cel. Potrafi wykorzystywać nieszablonowe pomysły, aby rozwiązać problemy zawodowe. Bardzo dobrze sprawdzi się w roli asystentki czy w zawodach kreatywnych (specjalista PR, animator kultury, handlowiec).

Znane Lidie

Lidia Korsakówna była aktorką filmową i teatralną. Na ekranie zadebiutowała w 1953 roku w filmie Przygoda na Mariensztacie. Na deskach scenicznych występowała ponad 30 lat. Lidia Wysocka to również polska aktorka, która karierę rozpoczynała jeszcze przed II wojną światową. Jedną z jej bardziej znanych kreacji jest tytułowa rola w filmie Irena do domu! Jednak teatr był dla niej dużo ważniejszy. Nie tylko występowała na scenie (przez około 50 lat), lecz także wyreżyserowała wiele spektakli.

Lidia Książkiewicz to wybitna pianistka i organistka, o czym świadczy piastowana przez nią od 2012 roku funkcja organisty tytularnego katedry we francuskim Laon. Lidia Chojecka to wybitna polska lekkoatletka, która zdobyła wiele medali mistrzostw Europy w biegach na 1 500 i 3 000 metrów.

Lidia w innych językach

We wszystkich językach imię Lidia zapisuje się w bardzo podobny sposób. We Włoszech zapis tego imienia jest identyczny, natomiast w języku angielskim i niemieckim zapiszemy je Lydia. We Francji będzie to Lydie, a w Czechach Lýdie. W Słowenii natomiast zapisuje się je Lidija.

Lidia - patronki

Patronką kobiet noszących to imię jest św. Lidia z Tiatyry. Urodziła się w I wieku n.e., a mieszkała w Filippi, gdzie w zajmowała się produkcją i sprzedażą luksusowego materiału - purpury. Około 55 roku do Filippi przybył Paweł z Tarsu, głosząc nauki Chrystusa. Pod ich wpływem Lidia postanowiła przyjąć chrzest, stając się pierwszą osobą w Europie, która została chrześcijanką. W związku ze swoją profesją stała się patronką farbiarzy.

Przysłowia i cytaty z imieniem Lidia

Z imieniem Lidia związane są dwa znane przysłowia:

  • Liczne trofea lubi Lidia, na mężczyzn więc zastawia sidła,
  • Chłopcy twierdzą, że Lidka jest urocza i niebrzydka.

Ciekawostki na temat imienia Lidia

Jacek Cygan napisał słowa, a Jerzy Filar skomponował muzykę do Piosenki dla Lidki (Zaprzyjaźniłem się z twoim Aniołem Stróżem). Imię Lidia pojawia się w hip-hopowej piosence Autostradą do nieba, poświęconej tragicznie zmarłemu raperowi Mateuszowi Łukaszce: Oddając co bliskie, raniąc swoją Lidię, panie uczyniłeś krzywdę, odbierając mu życie.

Lidia - szczęśliwa liczba

Ósemka, szczęśliwa liczba Lidii, oznacza osobę ambitną i pracowitą. Jest również wytrwała w dążeniu do celu, a także cierpliwa. Poza tym numerologiczna ósemka jest odpowiedzialna i z zapałem dąży do wyznaczonego celu.

Lidia - szczęśliwy kamień

Wspieranie wytrwałości i wytrzymałości z jednej strony i łagodzenie negatywnych emocji z drugiej jest dla aktywnej Lidii bardzo ważne. Takie cechy ma jej szczęśliwy kamień magnetyt.

Reklama

Lidia - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy dla Lidii kolor zielony z jednej strony stymuluje myślenie, z drugiej - relaksuje ciało. Dla uwielbiającej aktywne życie Lidii te właściwości zieleni są szczególnie istotne. Poza tym zieleń to kolor nadziei i optymizmu, a tylko takie podejście do działania pozwala Lidii na odnoszenie sukcesów.

Reklama
Reklama
Reklama