Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Magdalena

Magdalena to bardzo impulsywna kobieta, którą łatwo wyprowadzić z równowagi. Skupiona na ważnym zadaniu oraz wyposażona w bystry umysł potrafi jednak trzymać emocje na wodzy i doprowadzić do rozwiązania problemu. Magdalena dla najbliższych jest ciepłą i oddaną przyjaciółką, muszą oni jedynie zaakceptować jej wybuchowy charakter.

Magdalena - pochodzenie

Biblijne imię Magdalena pochodzi z języka hebrajskiego, od przydomka Marii z Magdali, czyli Marii Magdaleny. Magdala to wieś położona niedaleko Jeziora Tyberiadzkiego (Galilejskiego). Magdalena stanowi więc określenie mieszkanki tej osady.

Zdrobnienia imienia Magdalena

Imię Magdalena ma wiele ciekawych zdrobnień. Do najważniejszych należą: Magda, Madzia, Magdusia, Magdunia, Magduś, Magdalenka, Madzialena, Magduszka, Madzialenka. Nietypowe, ale równie często używane spieszczenia, w których opuszcza się pierwszy człon imienia, to Lena i Lenka.

Imieniny Magdaleny

Magdaleny najczęściej świętują 25 maja, choć do wyboru mają również kilka innych dat w kalendarzu, m.in.:

  • 10 kwietnia;
  • 13, 27 i 29 maja;
  • 1 czerwca;
  • 22 i 27 lipca;
  • 13 października.

Imię Magdalena dla dziecka

Imię Magdalena w 2020 roku zostało nadane 2175 razy. Dziewczynki o tym imieniu to zaradne i lubiące zabawę dzieci. Raczej towarzyskie Magdy dobrze radzą sobie wśród rówieśników, często inspirując grupę do nowych zabaw. W dzieciństwie są wytrwałe i bardzo uparte, trudno im coś zabronić czy wytłumaczyć - one wiedzą swoje.

Magdalena - edukacja

Magdalena to bystra i inteligentna uczennica. Ciężką pracą może osiągnąć sukces w wielu obszarach naukowych, musi jej jednak zależeć. Jeśli się przyłoży, zdobędzie dobre stopnie zarówno z przedmiotów humanistycznych, jak i ścisłych. Magdaleny potrafią również być leniwe - wtedy nauka idzie im raczej marnie.

Magdalena - rodzina i miłość

Temperamentna Magdalena należy do kobiet o potężnym seksapilu. Jej zmysłowość i pełen pasji charakter przyciągają licznych kochanków. Osoba o tym imieniu czerpie z miłości pełnymi garściami - potrafi kochać zarówno przelotnie, jak i na zabój. Zakochana Magdalena jest nie tylko wierna i oddana, ale również zaborcza. Partner nie będzie miał z nią łatwo. Musi być całkowicie szczery, stawiać ją na pierwszym miejscu, a i tak nie obędzie się bez scen zazdrości. Magdalena jako małżonka i matka nieco się uspokaja, łagodnieje, jednak rzadko kiedy decyduje się na założenie rodziny.

Magdalena - predyspozycje zawodowe

Towarzyska i lubiąca innych Magdalena najprawdopodobniej wybierze zawód, w którym będzie miała kontakt z ludźmi. Doskonale sprawdzi się w pracy, w której może czuć się przydatna i pomóc innym. Świetna będzie jako lekarka, pielęgniarka czy psycholog. Impulsywna kobieta poczuje się dobrze również w pracy, w której zyska dużą swobodę działania i nienormowany czas pracy.

Znane Magdaleny

Magdalena to dość popularne imię w Polsce i za granicą. Znane panie w naszym kraju to m.in. rzeźbiarka i malarka Magdalena Abakanowicz, znana kucharka, restauratorka i prowadząca program Magdalena Gessler, działaczka polityczna, filozofka i feministka Magdalena Środa, a także piosenkarka, dziennikarka i reżyserka Magdalena Umer.

Spośród znanych Magdalen z zagranicy warto wspomnieć o Madeleine Albright, czyli sekretarz stanu USA, oraz szwedzkiej księżniczce Magdalenie.

Magdalena w innych językach

Imię Magdalena ma podobne brzmienie w wielu językach. Identyczna forma jak ta polska występuje w języku czeskim, hiszpańskim i łacińskim. W języku angielskim, podobnie jak w niemieckim, mamy Magdalene, Magdalen i Madeline. Madeleine to wersja tego imienia w języku francuskim, a Maddalena lub Lena - w języku włoskim. W języku rosyjskim występuje Magdalina, natomiast w czeskim i słowackim to imię brzmi jak popularne polskie zdrobnienia, czyli Magda, Lena i Lenka.

Patronki Magdaleny

Najbardziej znaną patronką kobiet noszących to imię jest św. Maria Magdalena. To postać z Nowego Testamentu, kobieta o złej sławie, posądzona o cudzołóstwo. Uwolniona od złych duchów przez Jezusa, wraz z apostołami towarzyszyła mu w podróży. Po ukrzyżowaniu Jezus ukazał się jej jako pierwszej. Wspomnienie św. Marii Magdaleny przypada na 22 lipca.

Przysłowia i cytaty z imieniem Magdalena

Do znanych przysłów związanych z imieniem Magdalena zaliczyć możemy: „Gdy Magdalena deszczem zaczyna, to zwykle deszcz dłużej trzyma”.

Ciekawostki związane z imieniem Magdalena

Magdalena, jako dość popularne imię, często pojawia się w tekstach piosenek. Śpiewał o niej m.in. zespół Vox w utworze „O, Magdaleno” i Bohdan Smoleń w piosence „Magdalena z Zielnika”.

Magdalena - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Magdaleny jest 4. Numerologiczna czwórka to bardzo energiczna, lubiąca ciągłą zmianę osoba. Łatwo się nudzi, potrzebuje więc stałej dawki przygód i wrażeń. Trudno za nią nadążyć potencjalnemu partnerowi (jeśli w ogóle takiego dopuści do siebie). Czwórka lubi bowiem miłostki, ale trudno jej zaufać, gdyż ciągle wietrzy zdradę. Jest hedonistką, nie lubi sobie odmawiać, czerpie z życia pełnymi garściami, nie zważając na konsekwencje swoich czynów. Może przez to łatwo wpadać w tarapaty.

Magdalena - szczęśliwy kamień

Kamieniem przynoszącym szczęście Magdalenie jest szafir. To szlachetny kruszec o pięknej, głębokiej niebieskiej barwie, który ma magiczne moce. Temu, kto go nosi jako talizman, może przynieść nieśmiertelność i wieczną młodość.

Reklama

Magdalena - szczęśliwy kolor

Magdaleny powinny wybierać ubrania i dodatki do domu w kolorze błękitnym. Ten jasny, niebieski odcień nieba uspokaja i harmonizuje impulsywny temperament kobiety, a przy tym nastawia do życia bardziej optymistycznie.

Reklama
Reklama
Reklama