Rena – znaczenie imienia, imieniny, znane osoby
Rena to skrót od żeńskiego imienia Renata, który może funkcjonować jako samodzielne imię. W 2020 roku i w pierwszym półroczu 2021 żadna Polka nie została tak nazwana. Nic dziwnego, skoro nawet imię Renata znalazło się na samym końcu zestawienia najczęściej wybieranych imion żeńskich w Polsce. Rena to jednak bardzo oryginalne i ciekawie brzmiące imię. Kobieta, która je nosi, jest niezwykle tajemnicza, najlepiej czuje się w roli obserwatorki i nie lubi zabierać głosu w dyskusji. Niesłusznie mylona z Renatą, używa bardzo podobnych zdrobnień i ma tę samą patronkę. Sprawdź, co jeszcze warto o niej wiedzieć.
Spis treści
- Znaczenie imienia Rena
- Rena - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Rena
- Imieniny Reny
- Imię Rena dla dziecka
- Rena - edukacja
- Rena - rodzina i miłość
- Rena - predyspozycje zawodowe
- Znane Reny
- Rena w innych językach
- Rena - patronki
- Przysłowia i cytaty z imieniem Rena
- Ciekawostki na temat imienia Rena
- Rena - szczęśliwa liczba
- Rena - szczęśliwy kamień
- Rena - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Rena
To imię można przetłumaczyć jako „urodzona na nowo”. Rena jest subtelną kobietą, która lubi poznawać otaczający ją świat jako obserwatorka. Ta cecha przekłada się również na relacje społeczne, kiedy to Rena przygląda się otoczeniu, analizuje i wyciąga wnioski.
Rena - pochodzenie
Imię pochodzi z języka łacińskiego, a jego oryginalny zapis to Renatus. Można więc stwierdzić, że Rena została utworzona od dwóch łacińskich imion - Renaty (forma żeńska) oraz Renata (forma męska). Ma z nimi nie tylko wspólne źródło, lecz także zdrobnienia.
Zdrobnienia imienia Rena
Rena to imię, które łatwo pomylić ze zdrobnieniem Renaty. Może jednak funkcjonować jako samodzielne imię. Oprócz tego ma spieszczenia takie jak: Renka, Renia, Ren czy Renuś.
Imieniny Reny
Rena obchodzi imieniny 18 października. Jeśli osoba o tym imieniu czuje szczególną więź z innymi patronami - bł. Renatą czy św. Renatem - może świętować 28 marca lub 12 listopada, kiedy wypada wspomnienie tych świętych w Kościele katolickim.
Imię Rena dla dziecka
Rena zalicza się do grupy nietypowych i rzadko spotykanych imion. Wystarczy spojrzeć na oficjalne dane statystyczne - nikt nie nadał tego imienia swojej córce w 2020 roku ani w pierwszym półroczu 2021. Nie oznacza to jednak, że nie ma kobiet o tym imieniu. Dane z 2020 roku wskazują, że w Polsce żyją 222 Reny.
Rena - edukacja
Rena to spokojna i ułożona uczennica, na którą zazwyczaj nie ma skarg. Jednak jest ona mało aktywna podczas zajęć - woli biernie przysłuchiwać się prowadzonym dyskusjom niż brać w nich czynny udział. Jej niewątpliwe zalety to: zdolność obserwacji oraz wyciąganie i formułowanie trafnych wniosków. Rena woli uczyć się samodzielnie, we własnym tempie. Jeśli nie czuje przesadnej presji, może w pełni rozwinąć skrzydła.
Rena - rodzina i miłość
Rena to kobieta-tajemnica. Z jednej strony fascynuje ona mężczyzn, którzy są zaintrygowani jej nieodgadnioną osobowością. Z drugiej jednak ma ona pewne trudności w znalezieniu partnera, ponieważ jest dość nieśmiała i woli pozostawać w cieniu. Potrzebuje więc mężczyzny wytrwałego i cierpliwego. W życiu rodzinnym odznacza się sumiennością w wykonywaniu swoich obowiązków i troską w stosunku do najbliższych.
Rena - predyspozycje zawodowe
Kobieta o tym imieniu raczej nie zrobi kariery jako bizneswoman. Istnieją jednak inne stanowiska oraz profesje, w których znakomicie się sprawdzi. Ponieważ najlepiej czuje się w roli obserwatora, będzie świetnym analitykiem, pracownicą administracyjno-biurową, archiwistką czy bibliotekarką. Może także pracować w korporacji, jednak istnieje ryzyko, że przytłoczy ją atmosfera deadline'ów i ASAP-ów.
Znane Reny
Na gruncie polskim trudno znaleźć słynną Renę. Można jednak wymienić sławne Renaty - w Polsce i za granicą - które posługują się takim skrótem imienia. Oto niektóre z nich: Rena Mulinow (polska raperka), René Zellweger (amerykańska aktorka), Reni Jusis (polska piosenkarka) oraz Renate Goetschl (austriacka narciarka alpejska).
Rena w innych językach
Rena to proste imię, które brzmi tak samo we wszystkich językach. Podobnie jest w przypadku imienia Renata, które ma dwie podstawowe wersje obcojęzyczne - „Renate” oraz „Rene”. Funkcjonują one w języku angielskim, francuskim i niemieckim.
Rena - patronki
Patronką osób o tym imieniu jest błogosławiona Renata Maria Feillatreau, która żyła w XVIII wieku i zginęła w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Była matką dziesięciorga dzieci. Poniosła śmierć męczeńską za przynależność do Kościoła katolickiego.
Przysłowia i cytaty z imieniem Rena
W języku polskim nie funkcjonują przysłowia z imieniem Rena. Na polskim rynku można jednak znaleźć książkę „Mądra głowa zna przysłowia”, której autorką jest Renata Piątkowska.
Ciekawostki na temat imienia Rena
Rena to bardzo rzadko spotykane imię żeńskie, jednak na rynku funkcjonuje wiele przedsiębiorstw o takiej właśnie nazwie.
W zestawieniu najczęściej występujących imion żeńskich w Polsce Rena zajmuje 756. miejsce. Mimo to wciąż znajduje się wyżej na liście niż np. Lubomiła, Lucjana czy Roberta.
Rena - szczęśliwa liczba
Szczęśliwa liczba Reny to 2. Numerologiczne dwójki to zazwyczaj osoby spokojne i zrównoważone, które trudno wyprowadzić z równowagi. W pracy zawodowej, jak również i w życiu prywatnym rzadko tracą nad sobą kontrolę. Co więcej, dwójki obdarzone są wyjątkową intuicją, dzięki której potrafią dostrzec bardzo subtelne szczegóły.
Rena - szczęśliwy kamień
Szczęśliwy kamień Reny to koral - występuje on w wielu odcieniach, takich jak biel i czerwień. Jest wykorzystywany do produkcji eleganckiej biżuterii, a niektórzy traktują go jako amulet. Znawcy kamieni szlachetnych twierdzą, że dodaje on energii, ożywia i pobudza do działania.
Rena - szczęśliwy kolor
Szczęśliwy kolor Reny to brunatny.