Reklama

Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Sława

Sława to staropolski odpowiednik imienia Gloria. Niesie za sobą pozytywne konotacje. Oznacza chwałę i uznanie. Kobiety noszące przywołane imię są charyzmatyczne oraz energiczne. Mają tysiąc pomysłów na minutę. Nie mogą usiedzieć w miejscu i ciągle szukają nowych wyzwań. Patrzą na życie przez różowe okulary i zarażają optymizmem innych. Często bujają w obłokach, ale potrafią też twardo stąpać po ziemi.

Sławy odznaczają się bardzo wysoką wrażliwością i empatią. Ich niewątpliwą zaletą jest bezinteresowność. Chętnie pomagają potrzebującym, nie oczekując w zamian żadnych nagród ani osobistych korzyści. Są w stanie przedłożyć dobro innych ponad własne interesy czy ambicje. Nie ulegają wpływom ani przejściowym trendom. Zawsze pozostają wierne wyznawanym zasadom i przyjętym ideałom. To nonkonformistki z natury - sprzeciwiają się utartym schematom i podążają własną drogą. Mają poczucie misji.

Sława - pochodzenie imienia

Sława to uproszczona forma różnych staropolskich imion z cząstką -sława, takich jak: Mirosława, Stanisława, Przybysława, Wiesława czy Bolesława. Zaczęła funkcjonować jako samodzielne imię już w XIX wieku.

Zdrobnienia imienia Sława

Istnieje kilka zdrobnień imienia sława. Do najpopularniejszych należą spieszczenia, takie jak: Sławka, Sławinka, Sławcia, Sławeczka, Sławunia, Sławinia, Sławeńcia czy Sławusia.

Imieniny Sławy

Sława świętuje 6 sierpnia. Tego dnia w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie błogosławionego alumna Bronisława Kostkowskiego, który poniósł męczeńską śmierć w niemieckim obozie koncentracyjnym podczas II wojny światowej.

Imię Sława dla dziecka

Imię Sława nie jest zbyt często wybierane przez rodziców, co czyni je niezwykle oryginalnym. Obdarzone nim kobiety są bardzo bystre, spostrzegawcze i ciekawe świata. Od dziecka wykazują się dużą dojrzałością, znacznie większą niż ich rówieśnicy. Jednocześnie lubią puszczać wodze fantazji i tworzyć alternatywną rzeczywistość. Ufają swoim przeczuciom. Intuicja przemawia do nich silniej niż szkiełko i oko.

Sławy to urodzone idealistki. Wierzą w lepszy świat i robią wszystko, co w ich mocy, by dołożyć swoją cegiełkę do jego budowy. Chętnie angażują się w akcje charytatywne i wyręczają innych w codziennych obowiązkach. Chcą zrobić wiele w krótkim czasie. Dlatego bywają niecierpliwe i miewają trudności ze skupieniem uwagi na jednym konkretnym celu.

Sława - edukacja

Sławy zwykle osiągają liczne sukcesy na każdym szczeblu edukacji - od szkoły podstawowej po studia. Mają przenikliwy umysł i rozwinięty zmysł obserwacji. Patrzą, analizują, a dopiero potem wyciągają wnioski i interpretują zastaną rzeczywistość. Dzięki temu są w stanie uniknąć wielu błędów związanych ze zbyt pochopną oceną sytuacji.

Sławy to agentki do zadań specjalnych. Śmiało stawiają czoła najtrudniejszym wyzwaniom i nie przeraża ich widmo ewentualnej porażki. Są pewne siebie i świadome swoich możliwości. Rozwiązują nawet te problemy, z którymi inni nie dają sobie rady. W grupie rówieśniczej często pełnią funkcję mentora lub nauczyciela. Czują się w tej roli doskonale.

Sława - rodzina i miłość

Jak zachowuje się Sława w relacjach damsko-męskich? Jest lojalna i wierna do grobowej deski, choć nie tak łatwo zdobyć jej serce. Musi dobrze poznać swojego potencjalnego partnera, zanim wejdzie w związek. Działa metodą małych kroków. Unika pośpiechu. Komplementy ceni bardziej niż materialne dowody sympatii (kwiaty, czekoladki, perfumy, biżuterię itp.). A kiedy Sława znajdzie już swoją wymarzoną drugą połówkę, zrobi wiele, by ogień miłości w związku nie przygasł, a rutyna i nuda nie zniszczyły uczucia.

Sława kocha dzieci i świetnie odnajduje się w roli matki. Jest opiekuńcza, troskliwa, empatyczna i skłonna do poświęceń. Potrafi sprostać nawet największym wyzwaniom, więc godzenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym nie sprawia jej najmniejszego problemu. Wychowuje swoje pociechy w atmosferze miłości oraz zrozumienia. Jednocześnie wpaja im zasady moralne i etyczne, a także właściwe wzorce zachowań. Chce, by były sprawiedliwe, uczciwe i wrażliwe na ludzką krzywdę.

Sława - predyspozycje zawodowe

Kobiety o imieniu Sława są skromne i wielkoduszne. Nie zależy im na osiągnięciu sukcesu, gromadzeniu dóbr materialnych czy bogaceniu się. Pieniądze traktują jedynie jako środek do realizacji zaplanowanych celów. Chętnie wspierają potrzebujących, biorą udział w akcjach charytatywnych i pomagają innym. To świetne lekarki, psycholożki pielęgniarki i nauczycielki.

Sławy dzięki dużej kreatywności świetnie odnajdują się również w zawodach związanych ze sztuką, reklamą czy szeroko pojętym marketingiem. Często zostają malarkami, piosenkarkami, rzeźbiarkami czy pisarkami. Świat polityki również nie jest im obcy. Doskonale czują się na stanowiskach kierowniczych. Mogą też pełnić ważne funkcje w organach władzy ustawodawczej bądź wykonawczej. Działanie dla dobra ogółu jest ich powołaniem.

Znane Sławy

Imię Sława to popularny pseudonim artystyczny, Wybiera go wiele przedstawicielek świata sztuki, mediów czy polityki, nie tylko w Polsce, ale również w krajach Europy Wschodniej.

  • Sława (Stanisława) Przybylska - polska piosenkarka i aktorka. Ma w swoim repertuarze przeboje, takie jak: „Pamiętasz była jesień” czy „Czerwone maki na Monte Casino”. Nagrywała utwory do filmów Andrzeja Wajdy. Zdobyła liczne nagrody, m.in. Diamentowy Mikrofon przyznawany przez Zarząd Polskiego Radia.
  • Sława (Stanisława) Kwaśniewska - polska aktorka. Przez wiele lat występowała na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu. Zagrała też w wielu filmach i serialach („Lekarze”, „Głęboka woda”, „Czas honoru”, „Twarze i maski”, „Kuchnia polska” itp.).
  • Sława Orłowska-Czerwińska (Stanisława Gołuch) - polska śpiewaczka operowa. Występowała w Teatrze Wielkim i Operetce Warszawskiej. Uznanie publiczności i krytyków przyniosła jej pierwszoplanowa rola w „Aidzie”.
  • Sława (Hanna Jewhenija) Stećko - ukraińska działaczka polityczna.

Sława w innych językach

Imię Sława jest znane nie tylko w Polsce, lecz również w innych krajach Europy. Można je spotkać w Czechach i Bułgarii, a także na Białorusi, Ukrainie oraz na Słowacji, gdzie przyjmuje formę Slava.

Patroni imienia Sława

Sława nie ma swojej bezpośredniej imienniczki wśród świętych czy błogosławionych Kościoła katolickiego. Za jej patronkę można uznać między innymi bł. Bolesławę Lament, polską zakonnicę i założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.

Przysłowia i cytaty z imieniem Sława

Sława jest bohaterką wielu sentencji. W literaturze próżno szukać jednak aforyzmów odnoszących się do opisywanego imienia w sposób bezpośredni. Powiedzenia nawiązują natomiast do znaczeń, które przywołane „miano” za sobą niesie. Mówią o chwale i powszechnym uznaniu jako cechach, wartościach lub atrybutach jednostki:

  • „Zostanie po mnie pusty pokój i małomówna, cicha sława” (Leopold Staff)
  • „Mała wojna, mała sława; wielka wojna, wielka sława” (Henryk Sienkiewicz)
  • „Służmy poczciwej sławie, a jako kto może. Niech ku pożytku dobra spólnego pomoże” (Jan Kochanowski).

Ciekawostki o imieniu Sława

  • W 2017 roku opisywane imię nadano czterem, a rok później - pięciu dziewczynkom. W latach 2019-2020 nie narodziła się żadna Sława.
  • Imię Sława nie jest zarezerwowanie wyłącznie dla kobiet. Posługuje się nim również jeden z rosyjskich producentów muzycznych - Slava Marlow, a właściwie Артём Артёмович Го́тлиб.

Sława - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Sławy to 11. Numerologiczne jedenastki to osoby urodzone pod szczęśliwą gwiazdą. Są silne, inteligentne i szlachetne. Mają wszechstronne zdolności i przenikliwy umysł, dzięki czemu osiągają sukcesy na wielu różnych płaszczyznach. Ich poczynania często zapisują się złotymi zgłoskami w historii. Kobiety noszące wspomniane imię dążą do tego, by uczynić świat lepszym.

Sława - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Sławy to diament, symbol czystego, mądrego oraz jasnego umysłu.

Reklama

Sława - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Sławy to złoto, kojarzone z doskonałością, nieskazitelnością i chwałą.

Reklama
Reklama
Reklama