Waleria – pochodzenie i znaczenie imienia, ciekawostki
Waleria jest inspirującym imieniem – pojawia się w piosenkach, filmach i powieściach. Jego długa tradycja sprawia, że przypisuje mu się wiele interesujących cech. Skąd dokładnie pochodzi imię Waleria i co warto wiedzieć na jego temat?
Spis treści
- Znaczenie imienia Waleria
- Waleria - pochodzenie
- Zdrobnienia imienia Waleria
- Imieniny Walerii
- Imię Waleria dla dziecka
- Waleria - edukacja
- Waleria - rodzina i miłość
- Waleria - predyspozycje zawodowe
- Znane Walerie
- Waleria w innych językach
- Patroni imienia Waleria
- Przysłowia i cytaty z imieniem Waleria
- Ciekawostki na temat imienia Waleria
- Waleria - szczęśliwa liczba
- Waleria - szczęśliwy kamień
- Waleria - szczęśliwy kolor
Znaczenie imienia Waleria
Waleria jest z natury wesołą i pełną pozytywnej energii osobą. Lubi mieć zawsze jasno określone cele i zasady życiowe. To, co nieznane i niepewne, budzi u niej lęk. Woli nie podejmować ryzyka zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Ma wiele zainteresowań. Zawsze jest wrażliwa na krzywdę ludzi i zwierząt. Lubi angażować się wszędzie tam, gdzie może pomóc innym.
Waleria - pochodzenie
Imię Waleria wywodzi się z języka łacińskiego, z czasów starożytnego Rzymu. Najprawdopodobniej jest żeńską wersją imion Walery i Waleriusz. Oznacza ono „należącego do rodu Waleriuszy”. Sama nazwa rodu z kolei może być przetłumaczona jako „silny, mocny”.
Zdrobnienia imienia Waleria
Istnieje wiele zdrobnień imienia Waleria. Do najczęściej stosowanych spieszczeń zalicza się m.in. Walercia i Walerka. Używane są także takie zdrobnienia jak: Walka, Lercia i Lerka.
Imieniny Walerii
Imieniny Walerii można obchodzić kilka razy w ciągu roku, w następujące dni: 28 kwietnia, 5 czerwca, 8 października i 9 grudnia.
Imię Waleria dla dziecka
Małe Walerie są spokojnymi dziećmi, które rzadko kiedy otwarcie się buntują. Lubią spędzać czas na łonie natury. Szczególnie kochają zwierzęta i są wrażliwe na ich krzywdę. Już od małego Waleria jest pełna empatii i potrafi dobrze odczytywać ludzkie emocje.
Waleria - edukacja
Waleria jest sumienną i pilną uczennicą. Chętnie uczy się szczególnie przedmiotów artystycznych. Nawiązuje też dobre stosunki z rówieśnikami. Często może brać udział w różnego rodzaju akcjach społecznych i charytatywnych organizowanych w szkole.
Waleria - rodzina i miłość
Walerie są niezwykle romantyczne i szukają dla siebie „księcia z bajki”. Partner osoby o tym imieniu powinien być inteligentny, dowcipny i godny zaufania. Kobieta wówczas otworzy się przed nim i zaoferuje wszystko to, co ma. W związku Waleria jest uczuciowa i lojalna, a przy tym pełna zmysłowości. Chętnie zakłada rodzinę i chce mieć szybko dzieci.
Waleria - predyspozycje zawodowe
Waleria najlepiej czuje się w zawodach, w których ma bezpośredni kontakt z ludźmi. Sprawdzi się m.in. w handlu, jak również w zawodach bazujących na pracy z dziećmi, np. w przedszkolu, szkolnej świetlicy lub jako indywidualna opiekunka do dzieci.
Znane Walerie
Imię Waleria nie jest obecnie zbyt często nadawane w Polsce, ale zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami można znaleźć noszące je znane osoby. Przykładem może być tutaj Waleria Szalay-Groele (polska pedagog i autorka powieści), Valeria Golino (włoska modelka), Valerie Harper (amerykańska aktorka), Valerie Perrine (amerykańska aktorka) oraz Valerie Poxleitner (kanadyjska piosenkarka).
Waleria w innych językach
Imię Waleria występuje w wielu językach. Najczęściej ma formę zbliżoną do polskiej wersji, pisaną przez literę „V”, np. Valeria, Valerie. W językach wschodnich popularna jest nieco inna forma, z „j” lub „y” w środku, np. Valerija czy Valeryja.
Patroni imienia Waleria
Waleria ma kilku patronów wśród świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego. Spośród nich wymienia się najczęściej św. Walerię z Mediolanu, męczennicę z czasów starożytnego Rzymu. Inne patronki to św. Waleria z Honnecourt oraz św. Walerię z Limoges, która była męczennicą - zginęła z rąk pogańskiego narzeczonego. Czasami do grona patronek zalicza się św. Walerię z Cezarei Palestyńskiej.
Przysłowia i cytaty z imieniem Waleria
Imię Waleria pojawia się w polskich powiedzeniach o zabawnym charakterze, takich jak np. „Kto nie służył w kawalerii, ten szans nie ma u Walerii”.
Ciekawostki na temat imienia Waleria
Imię Waleria stanowi inspirację dla różnego rodzaju twórców. Pojawia się m.in. w piosenkach, tekstach literackich oraz filmach. Przykładem mogą być tutaj takie utwory muzyczne jak „Panno Walerciu” (piosenka biesiadna), „Valerie” (wykonywana przez Amy Winehouse) czy „W Saskim ogrodzie” (wykonywana przez Stanisława Grzesiuka i zespół Szwagierkolaska). Przykładem filmu, w którym pojawia się to imię, jest: „Waleria i tydzień cudów”.
Waleria - szczęśliwa liczba
Waleria jest numerologiczną trzydziestką trójka. To tak zwana liczba mistrzowska, w której - podobnie jak w przypadku 11 i 22 - nie dodaje się dwóch cyfr do siebie. Osoby, którym została przypisana, mogą podejmować się wielu różnych projektów. Łatwo je zrealizują, w dodatku mają duży potencjał mentalny. Nie ma dla nich zbyt trudnych zadań ani zbyt ciężkich wyzwań. Są wrażliwe na innych ludzi i dobrze ich rozumieją. To inteligentne i jednocześnie skromne osoby, które z szacunkiem odnoszą się do innych.
Waleria - szczęśliwy kamień
Tygrysie oko jest szczęśliwym kamieniem dla Walerii. Uważa się, że może on wspomagać m.in. alergików, a także wzmacniać energię osobistą i chronić przed różnymi chorobami. Dawniej z tygrysiego oka wykonywane były amulety dla wojowników - miały przynieść im pomyślność w walce oraz chronić przed ranami i śmiercią.
Waleria - szczęśliwy kolor
Złoty jest szczęśliwym kolorem Walerii. To barwa, która dodaje pewności siebie. Może pomóc rozbudzić kreatywności. Dodaje energii i łagodzi stany depresyjne.