Lego Duplo
fot. LEGO DUPLO

Kreatywność – jak ją rozwijać u dzieci w pierwszych 3 latach życia?

Kreatywność to cecha, która bardzo przydaje się w życiu. Warto więc rozwijać ją u dziecka już od najmłodszych lat. Zobacz, w jaki sposób pobudzać malucha do twórczych działań.
Lego Duplo
fot. LEGO DUPLO
Chcesz, by twój maluch w przyszłości był pomysłowy, pełen inwencji twórczej i doskonale radził sobie z różnymi zadaniami? Możesz wspierać i rozwijać te umiejętności u dziecka już od urodzenia. Wystarczy bawić się z nim w odpowiednie zabawy i poświęcać mu czas na różne sposoby.

Pierwsze zabawki

Wielu rodziców uważa, że kreatywność dziecka można rozpocząć dopiero w wieku przedszkolnym. Pamiętajmy jednak, że rozwój wielu umiejętności zaczyna się wcześniej. Choćby w trakcie zabawy grzechotkami, niemowlę uczy się rozwiązywania problemów i wyciągania wniosków. Dlatego chcąc rozwinąć wyobraźnię dziecka, postaw na zabawki, które będą zachęcały do twórczej aktywności. Mogą to być maty edukacyjne, karuzele lub przytulanki z pozytywką, które rozwiną motorykę, a przy tym pobudzą zmysły oraz wyobraźnię twojej pociechy.

Czytanie bajek

Czytanie bajek pomaga w nauce słówek i rozwija wyobraźnię najmłodszych. Na początku postaw na książeczki bogato ilustrowane, w których są pokazane różne zwierzęta, zawody albo wyposażenie domu. W trakcie wspólnego czytania tłumacz dziecku, co znaczą dane obrazki. Gdy brzdąc podrośnie, z pewnością będzie zainteresowany bardziej zawiłymi historiami. W trakcie lektury zachęcaj pociechę do tego, by wyobrażała sobie to, o czym właśnie czytasz. Jeśli coś nie jest dokładnie opisane w książce, pytaj szkraba o to, jak sobie to wyobraża.

Kreatywne budowanie

Zorganizuj maluchowi czas tak, aby w trakcie zabawy rozwijał nowe umiejętności. Szukaj takich zabawek, które utrzymają jego zainteresowanie na dłużej. Dobrym sposobem na rozwijanie dziecięcej kreatywności, jest zabawa klockami. Wykorzystaj zestaw „Moje pierwsze klocki” LEGO DUPLO, który zawiera 80 kolorowych klocków z dwustronnymi dekoracjami oraz śmigło. To, czy maluch zbuduje helikopter, statek kosmiczny, rybkę, kwiatek, zależy tylko do jego wyobraźni. Klocki mają różne kształty i kolory, co daje maluchowi nieograniczone możliwości budowania – a to z kolei wspiera kreatywność! Klocki LEGO DUPLO są przeznaczone dla dzieci od 1,5 roku życia. 

Materiał powstał przy współpracy z: LEGO DUPLO

Zobacz także

Popularne tematy