Lew Leonardo Tiny Love
fot. materiały prasowe

Jak ćwiczyć precyzyjne ruchy u dziecka?

Czym są ruchy precyzyjne i jak je rozwijać? Dowiedz się i poznaj zabawy, które Ci w tym pomogą.
Lew Leonardo Tiny Love
fot. materiały prasowe
Ruchy precyzyjne mogą Ci się kojarzyć z małą motoryką, czyli chwytaniem. To bardzo dobre skojarzenie, jednak nie pokrywa w pełni znaczenia tego terminu. Ruchy precyzyjne to ruchy wszystkich „drobnych” mięśni, a więc tych, które są odpowiedzialne nie tylko za ruchy dłoni czy palców, lecz także mimikę twarzy. Ruchy precyzyjne ułatwiają także prawidłową artykulację wyrazów. Dlatego, choć mogłoby się wydawać, że są takie niepozorne, warto je rozwijać i ćwiczyć. Sprawdź, jak to robić.

Ćwiczymy małe rączki

Jeśli chcesz, aby w przyszłości Twoje dziecko nie miało problemu z wykonywaniem bardzo precyzyjnych czynności, jak np. zapinanie guzików czy wiązanie sznurowadeł, o rozwój ruchów precyzyjnych dziecka powinnaś zadbać jak najwcześniej. Tak naprawdę ruchy precyzyjne możesz ćwiczyć wszędzie. Z pomocą na pewno chętnie przyjdzie Grzechotka Gryzak Tiny Smarts - Lew Leonardo. To niezwykła grzechotka z aktywnościami, które zachęcają dziecko do rozwijania zdolności motorycznych i promują rozwój poznawczy.
 
Lew Leonardo pomaga rozwijać zmysły. Grzechoczący dźwięk zabawki, zabawna kula, klikający mechanizm, szeleszcący ogonek i uszka gryzaki – wszystkie te elementy wspierają rozwój zmysłów. Jednocześnie zabawka wspiera rozwój ruchów precyzyjnych. Jej kształt i aktywności pomagają dziecku ćwiczyć mięśnie dłoni i palców. W tym wszystkim jednak lew jest niezwykłym przyjacielem – zabawką o wyraźnych rysach twarzy i uroczym uśmiechu.
Do wyboru pozostaje również Sarenka Florence oraz Słoń Samuel.

Ćwiczymy wrażliwość sensoryczną

Niezależnie od tego, którą zabawkę wybierzesz dla malucha, zwróć uwagę, aby stymulowała rozwój kilku zmysłów jednocześnie. Lew Leonardo pozwala maluchowi odkrywać różne funkcje dłońmi i ustami - grzechoczący dźwięk, szeleszczący materiał i miękki gryzaczek najlepiej sprawdzą się na początku. W kolejnych tygodniach rozwoju obracająca się kula pomoże również zachęcić dziecko do ćwiczenia mięśni palców i dłoni. W miarę dorastania, dziecko będzie cieszyć się obracaniem kuli i będzie  próbować przekręcać klikający mechanizm, wytwarzając jednocześnie dźwięk.

Idealnie jednak sprawdzą się tu również grzechotki Tiny Growers - Marchewka i Truskawka. Nie tylko zachwycają, ale i zachęcają dziecko do rozwoju i nauki.

 

Maluchy mogą się cieszyć zielonymi liśćmi – niektóre z nich to gryzaki, część interesująco szeleści. W głównej części zabawki znajdują się kolorowe kuleczki, które zaangażują dziecko do zabawy i będą stymulować zarówno wzrok jak i słuch. Truskawka i marchewka oplecione są kolorową spiralką, która ułatwia trzymanie zabawki i zachęca dziecko do sięgania po grzechotkę. Wzory marchewki i truskawki w pewien sposób wpływają również na chęć jedzenia owoców i warzyw przez dziecko.

Ćwiczymy małe paluszki

Maluchy poznają świat także przez zmysł dotyku. Wszystkiego przecież chcą dotknąć, wszędzie włożyć swoje małe paluszki. W ten sposób stymulują mięśnie, które potem okażą się bardzo pomocne np. przy nauce pisania. W motoryce małej palce wykorzystywane są przede wszystkim do tzw. chwytu pęsetowego, czyli łapania niewielkich przedmiotów opuszkami palca wskazującego i kciuka. W ćwiczeniu tej umiejętności pomocne będzie interaktywne jabłuszko. To ekscytująca zabawka rozwojowa, która turla się, gdy jest zamknięta oraz inspiruje, gdy jest otwarta. Możecie turlać jabłuszko po podłodze, a gdy je otworzycie, będziecie mogli zakręcić kółeczkiem z nadrukiem w kształcie kwiatu, złapać wyskakującą dżdżownicę, zaszeleścić liściem oraz pobawić się kolorowymi kółeczkami i lusterkiem.

Zabawka wyposażona jest w zabawne aktywności wspierające rozwój poznawczy i rozwijające motorykę małą. Jabłuszko wyposażone jest w:
 
1. Kręcące się kółeczko z nadrukiem w kształcie kwiatu,
2. Dżdżownicę, która wyskakuje się i chowa,
3. Zaczep umożliwiający przyczepienie zabawki np. do wózka bądź do łóżeczka,
4. Jasne, grzechoczące kuleczki z kolorowym nadrukiem,
5. Szeleszczący listek,
6. Kolorowe kółeczka i lusterko.
 
Jabłuszko możesz zawiesić na łóżeczku lub wózku i użyć jej elementów, by zabawić i zaangażować Twoje dziecko. Pozwól dziecku prostować rączki i bawić się różnymi elementami.

Ćwiczymy małe oczka

Pierwsze lata życia dziecka to także bardzo ważny czas dla rozwoju mięśni oczu, które są niezwykle ważne dla całościowego rozwoju dziecka. Jak więc ćwiczyć małe oczka? Wystarczy, że do fotelika, łóżeczka czy wózka maluszka zamontujesz Łuk z zabawkami, na którym radośnie kołysze się ptaszek, zawieszka z lusterkiem, sarenka i bóbr. Rozkołysz zabawki i pozwól maluchowi wodzić za nimi wzorkiem. Następnie wskaż jedną zabawkę i zachęć brzdąca, by skupił na niej wzrok. Pamiętaj, że niemowlaki są krótkowidzami, dlatego zabawki powinny znajdować się w odległości 20-30 cm od jego twarzy.
 
Artykuł powstał z udziałem Tiny Love
Więcej:
Doładuj
Przeładuj