Jak ćwiczyć precyzyjne ruchy u dziecka?

Czym są ruchy precyzyjne i jak je rozwijać? Dowiedz się i poznaj zabawy, które Ci w tym pomogą.
Marko - bujaczek
fot. materiały prasowe
Ruchy precyzyjne mogą Ci się kojarzyć z małą motoryką, czyli chwytaniem. To bardzo dobre skojarzenie, jednak nie pokrywa w pełni znaczenia tego terminu. Ruchy precyzyjne to ruchy wszystkich „drobnych” mięśni, a więc tych, które są odpowiedzialne nie tylko za ruchy dłoni czy palców, lecz także mimikę twarzy. Ruchy precyzyjne ułatwiają także prawidłową artykulację wyrazów. Dlatego, choć mogłoby się wydawać, że są takie niepozorne, warto je rozwijać i ćwiczyć. Sprawdź, jak to robić.

Ćwiczymy małe rączki

Jeśli chcesz, aby w przyszłości Twoje dziecko nie miało problemu z wykonywaniem bardzo precyzyjnych czynności, jak np. zapinanie guzików czy wiązanie sznurowadeł, o rozwój ruchów precyzyjnych dziecka powinnaś zadbać jak najwcześniej. Tak naprawdę ruchy precyzyjne możesz ćwiczyć wszędzie. Z pewnością dobrym do tego miejscem będzie bujaczek i kołyska 2w1 Naturalny Ruch Tiny Love, który zawiera łatwy do zdemontowania łuk z 2 uroczymi zawieszkami. Pokaż brzdącowi, w jaki sposób się nimi bawić: pociągnij za nie i wpraw je w ruch, a następnie zachęć malucha, by zrobił to samo i spróbował złapać którąś z maskotek. Aby zabawa była jeszcze bardziej atrakcyjna, możesz włączyć 1 z  19 różnych dźwięków, które pomogą maluszkowi się odprężyć.


W ten sam sposób możecie bawić się przy użyciu uroczych zawieszek do wózka. Zawieś zabawkę na łóżeczku lub wózku i użyj jej elementów, by zabawić i zaangażować Twoje dziecko. Pozwól dziecku prostować rączki i bawić się różnymi elementami zawieszek - poruszać grzechotką, ciągnąć za gryzaczek, uruchamiać wibrujący element. A kiedy nieco podrośnie, pozwól dziecku cieszyć się zawieszkami w pozycji siedzącej i bawić się niezależnie każdym elementem zabawki.
 

Ćwiczymy małe paluszki

Maluchy poznają świat także przez zmysł dotyku. Wszystkiego przecież chcą dotknąć, wszędzie włożyć swoje małe paluszki. W ten sposób stymulują mięśnie, które potem okażą się bardzo pomocne np. przy nauce pisania. W motoryce małej palce wykorzystywane są przede wszystkim do tzw. chwytu pęsetowego, czyli łapania niewielkich przedmiotów opuszkami palca wskazującego i kciuka. W ćwiczeniu tej umiejętności pomoże Ci interaktywne jabłuszko. To ekscytująca zabawka rozwojowa, która turla się, gdy jest zamknięta oraz inspiruje, gdy jest otwarta. Możecie turlać jabłuszko po podłodze, a gdy je otworzycie, będziecie mogli zakręcić kółeczkiem z nadrukiem w kształcie kwiatu, złapać wyskakującą dżdżownicę, zaszeleścić liściem oraz pobawić się kolorowymi kółeczkami i lusterkiem.

Ćwiczymy małe oczkaPierwsze lata życia dziecka to także bardzo ważny czas dla rozwoju mięśni oczu, które są niezwykle ważne dla całościowego rozwoju dziecka. Jak więc ćwiczyć małe oczka? Wystarczy, że do fotelika, łóżeczka czy wózka maluszka zamontujesz Łuk z zabawkami, na którym radośnie kołysze się zawieszka ptaszek, zawieszka malina z lusterkiem, przezroczysta graniasta sarenka z szeleszczącą główką, wiatraczek oraz gryzak-marchewka. Rozkołysz zabawki i pozwól maluchowi wodzić za nimi wzorkiem. Następnie wskaż jedną zabawkę i zachęć brzdąca, by skupił na niej wzrok. Pamiętaj, że niemowlaki są krótkowidzami, dlatego zabawki powinny znajdować się w odległości 20-30 cm od jego twarzy.

 
Więcej:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem