Lego Duplo
fot. Lego Duplo

Jak wspierać zdolności poznawcze dziecka?

Rozwój poznawczy to przede wszystkim zdolność logicznego myślenia i łączenia poszczególnych elementów informacji. Twoje dziecko musi się tego dopiero nauczyć, dlatego warto je w tym wspierać. Jak najlepiej to robić? Poprzez wspólne zabawy!
Lego Duplo
fot. Lego Duplo


W jaki sposób można rozwijać zdolności poznawcze dziecka? Można wykorzystać do tego zabawki takie jak np. klocki, które rozwijają logiczne myślenie, umiejętność porządkowania i rozwiązywania problemów. 

Stałość obiektu to tylko początek

Dzieci nie przychodzą na świat z całkowicie wykształconą pamięcią. Niemowlęta często płaczą, kiedy zabiera się zabawkę z bezpośredniego zasięgu ich wzroku. Szybko się jednak uczą, że znikające obiekty nadal istnieją, nawet jeśli ich nie widać. Psycholodzy określają to zjawisko mianem „stałości obiektu” i jest to jeden z przykładów tego, w jaki sposób rozwijamy naszą wczesną zdolność zapamiętywania. Wraz z kolejnymi etapami rozwoju, dzieci uczą się analizować różne sytuacje, wyciągać wnioski i nieustannie trenują pamięć. Prawda jest taka, że jeśli chcemy być w czymś dobrzy, musimy to ciągle powtarzać. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko płynnie rozwijało zdolność logicznego myślenia i zapamiętywania informacji, zachęć go do budowania różnych rzeczy z klocków. Możesz wykorzystać do tego jeden z zestawów LEGO® DUPLO®.

Zabawa to najlepsza forma nauki

Dobrze zaplanowana zabawa może być znakomitym sposobem na rozwijanie kilku umiejętności dziecka jednocześnie. Powtarzanie czynności w trakcie jej trwania powoduje, że nasz układ nerwowy utrwala wzorce zachowań i schematy. W ten sposób dzieci ćwiczą pamięć i elastyczność myślenia. Już małe dzieci, nawet w wieku przedszkolnym, można zachęcać do takiej nauki. Rodzice często zastanawiają się jak to robić, i jak potem pomóc maluchom zapamiętać zdobyte umiejętności. Odpowiedź jest prosta: najlepiej poprzez zabawę! Na przykład klockami LEGO® DUPLO® Moje pierwsze pojazdy, które ćwiczą zdolność logicznego myślenia. Z tym fantastycznym zestawem młodzi konstruktorzy nauczą się łączyć podwozia z kolorowymi klockami, by tworzyć najróżniejsze samochody i ciężarówki. To zestaw pełen inspiracji o ogromnym potencjale tworzenia i opowiadania historii, a dekorowane klocki i karty z instrukcjami stanowią gotowe źródło nowych pomysłów.

 


Więcej: LEGO DUPLO®
 

Zobacz także

Popularne tematy