LEGO DUPLO pociąg parowy
fot. materiały prasowe

(Nie)zwykła zabawa, czyli jak zabawa cyfrowa może urozmaicić tę tradycyjną

Od innowacyjnych rozwiązań nie da się dziś uciec. I wcale nie warto tego robić. Cyfrowy świat jest częścią naszego życia. Umiejętne korzystanie z najnowszych technologii może wspierać rozwój dziecka. Rozwiewamy obawy i podpowiadamy jak mądrze wykorzystać smartfon w zabawie.
LEGO DUPLO pociąg parowy
fot. materiały prasowe

Można pomyśleć: „Za naszych czasów takich rewelacji nie było i jakoś wyrośliśmy na ludzi”. Oczywiście, wielu z nas do zabawy musiały wystarczyć zwykłe klocki, lalka, wózek i puzzle. Wszystkich tych zabawek potrzebuje do prawidłowego rozwoju i pobudzania kreatywności także twoje dziecko. Od nowoczesnych technologii jednak nie uciekniemy i nie ma potrzeby, by zapierać się przed nimi rękami i nogami. Grunt to mądry wybór i właściwe stosowanie innowacyjnych rozwiązań.

Tradycja i nowoczesność

Pociąg parowy z serii LEGO® DUPLO® to niezwykły zestaw łączący elementy tradycyjne z nowoczesnymi.  W zestawie oprócz klocków i figurek LEGO DUPLO znajdują się tory oraz poruszająca się po nich niezwykła lokomotywa wyposażona w system Push&Go. Wystarczy delikatnie popchnąć pociąg, aby ten ruszył i sunął po torach.  Dodatkowo w zestawie znajduje się 5 kolorowych płytek - klocków funkcyjnych, które rozłożone w odpowiednich miejscach na torowisku sprawiają, że pociąg zmienia kierunek jazdy, wydaje dźwięki lub zatrzymuje się. Płytki można przekładać w dowolnie wybrane miejsca. Pociągiem parowym z serii LEGO DUPLO można sterować również przy pomocy specjalnie powstałej w tym celu, darmowej aplikacji. Może ona, pod kierunkiem rodziców, być urozmaiceniem zabawy dla starszych dzieci. To nie tylko świetny sposób na urozmaicenie zabawy, ale również wzbogacenie słownictwa, naukę nowych rzeczy, pobudzenie wyobraźni a przede wszystkim – poprzez wspólną zabawę z rodzicem – wzmocnienie więzi łączącej malucha z rodzicami.

Rozsądny wybór to podstawa

Wielu rodziców wykorzystuje smartfony w zabawie z dzieckiem w niewłaściwy sposób. Ściągają na telefon jedną z popularnych, prostych gier i wręczają dziecku do rąk telefon. Tak, to z pewnością zagwarantuje nam dłuższą chwilę spokoju, ale niewiele malucha uczy. Cyfrowy świat jest wciągający i uzależniający, dlatego wymaga rozsądnego dawkowania, a przede wszystkim kontroli. Jak bezpiecznie korzystać z innowacyjnych rozwiązań, zapytaliśmy psychologa.

Dorota Maciejec, psycholog: Nadmiar urządzeń elektronicznych w życiu małego dziecka może być szkodliwa dla jego rozwoju poznawczego, emocjonalnego czy fizycznego. Jak wszystko, wymaga umiaru i dostosowania do wieku dziecka. Aplikacja LEGO DUPLO jest dedykowana  dzieciom od 3 roku życia, z uwagi na jej charakter i prostotę użytkowania. Ma  kolorową, prostą grafikę, która ściśle związana jest z zabawkowym pociągiem parowym, łatwość obsługi ułatwia dziecku intuicyjne prowadzenie pojazdu. Aplikacja przypomina pilota do zdalnego sterowania maszyną. Stosowana pod nadzorem osoby dorosłej może być ciekawym sposobem na spędzanie wspólnie wolnego czasu.

O ile starszakom skorzystanie z aplikacji może przypaść do gustu, maluchy z pewnością pokochają klocki funkcyjne i zabawę przy użyciu funkcji Push&Go.

Dorota Maciejec, psycholog: Warto podkreślić, że nasze dzieci urodziły się w erze internetu i urządzeń elektronicznych, dlatego mając na uwadze przyszłość, ich rozwój i zdolność posługiwania się zdobyczami technologicznymi, wybierajmy te zabawki, które są bezpieczne i adekwatne do wieku dziecka.

Nieustanny rozwój malucha

Twoje dziecko cały czas uczy się nowych rzeczy i poznaje świat. Wspieranie jego rozwoju poprzez zabawę jest jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod. Niby po prostu się bawicie, a jednak mózg malucha cały czas pracuje – analizuje, zapamiętuje, poznaje, ćwiczy kreatywność.

Dorota Maciejec, psycholog:Pociąg parowy LEGO DUPLO wraz z aplikacją to zdecydowanie zabawka rozwojowa. Prawidłowo wykorzystywany wpływa pozytywnie na wszechstronny rozwój małego człowieka. Pomaga w rozwoju zdolności językowych, poszerza zakres słownictwa, wspiera rozwój koncentracji uwagi i małą motorykę, rozwija spostrzeganie wzrokowe i słuchowe oraz myślenie przyczynowo-skutkowe. Wykorzystując wszystkie elementy zestawu, wcielając się role, odtwarzając scenki przybliżamy dziecku zawód motorniczego, uczymy bezpiecznych zachowań na stacji kolejowej i w pociągu, a także rozbudzamy wyobraźnię i kreatywność.

Zabawy pociągiem jest pobudza kreatywność. Dziecko może samo zadecydować, ile wagonów będzie miał pociąg i kogo zabierze w podróż. Przy okazji możemy przekazać maluchowi trochę wiedzy o środkach transportu. Pociąg będzie świetnym punktem wyjścia do tej zabawy. Jest bowiem jedną z atrakcyjniejszych form podróżowania – jeździmy po torach, wydajemy różne dźwięki, zabieramy pasażerów. Na drodze możemy trafić na przeszkodę, np. powalone drzewo lub zabraknie nam paliwa, by kontynuować podróż.

To jak, dokąd jedziemy?Artykuł powstał z udziałem marki LEGO DUPLO     

Zobacz także

Popularne tematy