woda dla dziecka
fot. Fotolia

Woda do mieszanki – jaką wybrać dla niemowlaka?

Jaką wodę powinno pić niemowlę? czy trzeba ją przegotować? I dlaczego woda źródlana jest lepsza dla dziecka niż woda mineralna? Sprawdź.
Sylwia Niemczyk
woda dla dziecka
fot. Fotolia

Woda z kranu rzadko nadaje się dla niemowlaka – może zawierać chlor, metale ciężkie albo po prostu za dużo minerałów (to z nich tworzy się kamień), które za bardzo obciążałyby nerki tak małego dziecka.

Jaką wodę może pić niemowlę?

Dla niemowląt najlepsza jest woda źródlana, bo nie zawiera zbyt dużo składników mineralnych. Ostatecznie można dziecku podać też naturalną wodę mineralną, niegazowaną, o obniżonej zawartości sodu (poniżej 20 mg/l) i niskozmineralizowaną (mniej niż 500 mg/l). Wybieraj te, które są rekomendowane przez Centrum Zdrowia Dziecka albo Instytut Matki i Dziecka.

Jaka butelka do karmienia - sprawdź opinie rodziców

Redakcja poleca: Ekspert: To rodzice przeszkadzają dzieciom w piciu wody!
Woda to najlepszy i najzdrowszy napój dla dzieci. Zdaniem specjalisty z Instytutu Matki i Dziecka polskie dzieci chętnie piłyby czystą wodę, gdyby rodzice im tego nie utrudniali.

Czy wodę dla niemowlęcia trzeba przegotować?

Tak byłoby najlepiej – lekarze zwykle radzą, aby przegotowywać wodę, nawet jeśli na butelce jest informacja, że woda nadaje się do picia przez dziecko od razu po otwarciu. Przegotowanie wody jest zawsze konieczne, jeśli butelka była otwarta dłużej niż 12 godzin. Gotuj ją bez przykrycia, przez ok. 3-5 minut.
Poznaj 10 najczęstszych błędów przy karmieniu butelką.

Jak długo woda dla dziecka może stać otwarta?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: niedługo. Jeśli nie zużyjesz całej wody w ciągu 48 godzin, lepiej jej już nie podawaj dziecku, tylko wypij sama. Otwartą butelkę zawsze przechowuj w lodówce, aby nie dopuścić do namnożenia się w niej drobnoustrojów – dla ciebie są niegroźne, ale dla niedojrzałego układu pokarmowego już tak.

Składniki mieszanki modyfikowanej – na co wpływają? Przeczytaj!

Oceń artykuł

Ocena 4 na 20 głosy

Zobacz także

Popularne tematy