niedowaga w ciąży, lekka niedowaga w ciąży, waga w ciąży, masa ciała w ciąży, mały brzuch w ciąży
fot. Fotolia

Jakie są skutki niedowagi w ciąży?

Niedowaga w ciąży w ciąży może być również niebezpieczna jak nadwaga. Sprawdź, kiedy smukła ciążowa sylwetka oznacza kłopoty.
Małgorzata Wódz
niedowaga w ciąży, lekka niedowaga w ciąży, waga w ciąży, masa ciała w ciąży, mały brzuch w ciąży
fot. Fotolia
Brak ciążowego brzuszka w pierwszej połowie ciąży nie musi być powodem do niepokoju. Na ogół przyszła mama nie powinna porównywać się z innymi ciężarnymi, ponieważ każda kobieta tyje inaczej i w innym tempie. Jeśli jednak podczas wizyt kontrolnych lekarz stwierdzi, że na danym etapie ciąży tyjesz zbyt wolno, pora zacząć działać. Bo niedowaga w ciąży może skutkować zaburzeniami rozwojowymi u dziecka (może przyczynić się do nich niedożywienie) oraz niską masą urodzeniową. 

Kiedy mówimy o niedowadze w ciąży?

Wtedy, gdy ważysz mniej niż przewidują ciążowe normy. Ustalono, że przyszła mama powinna przytyć od 11 do 16 kilogramów. Takie wartości dotyczą kobiet, które przed ciążą miały normalną wagę. Te, które były nadmiernie szczupłe, muszą przytyć jeszcze więcej – dla nich górna granica normy sięga 18 kg.
Jeśli chcesz upewnić się, czy tyjesz prawidłowo, skorzystaj z naszego kalkulatora wagi w ciąży. Aby otrzymać informację o swojej wadze, przypomnij sobie swoje przedciążowe BMI i podaj tydzień ciąży, w którym jesteś.

Lekka niedowaga w ciąży nie jest powodem do niepokoju, ale na pewno wymaga zmiany diety na bardziej kaloryczną. Czasem do problemów z przyrostem wagi przyczyniają się silne wymioty. Warto o nich porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę, aby sprawdził, czy nie brakuje ci witamin z grupy B (ich niedobór może nasilać mdłości). Dużo dobrego może zdziałać wizyta u dietetyka, który podpowie, jak komponować posiłki, aby waga przyrastała prawidłowo i dziecku nie zabrakło ważnych składników odżywczych potrzebnych do dobrego rozwoju.

Czytaj też:
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy