brzuch w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Brzuch w ciąży – jak szybko rośnie? Kiedy widać brzuch w ciąży?

Brzuch w ciąży czasem szybko zaczyna przypominać piłkę, a czasem długo nie chce się zaokrąglić. Wiele zależy od sylwetki przyszłej mamy i przebiegu ciąży: wcześniej widać brzuch u szczupłej kobiety, później u mamy z nadwagą. Przeczytaj, kiedy brzuch powinien się pojawić i jak zmieni się przed porodem.

Części kobiet trudno czuć się „prawdziwą” przyszłą mamą, gdy brzuch w ciąży jest taki sam, jak wcześniej. Nawet jeśli dokuczają ci mdłości, pojawił się apetyt na dziwne smaki – o ile nadal mieścisz się w stare ubrania, ciąża wydaje się abstrakcją. Dopiero gdy staniesz przed lustrem i zobaczysz zaokrągloną sylwetkę, nadchodzące macierzyństwo staje się bardziej realne. Wyjaśniamy, kiedy i jak szybko rośnie brzuch w ciąży.

Spis treści:

Co składa się na wagę w ciąży? Nie tylko dziecko!

Kiedy rośnie brzuch w ciąży?

Pierwszy trymestr to czas, kiedy o twojej ciąży wiedzą tylko wtajemniczeni. Na pierwszy rzut oka w wyglądzie nic się nie zmieniło, ale w ciele dokonuje się już rewolucja. Narządy wewnętrzne zaczynają się przemieszczać, by zrobić miejsce dla powiększającej się macicy. W 1. miesiącu ciąży zamiast brzucha najpierw większe stają się piersi. W którym miesiącu ciąży widać brzuch?

Najczęściej zaczyna on być widoczny w 4.-5. miesiącu, a dokładnie między 12. a 18. tygodniem. To, po ilu tygodniach ciąży widać brzuch, zależy m.in. od budowy ciała kobiety, jej wzrostu i masy ciała, a także przebiegu ciąży i tego, czy jest ona pojedyncza, czy bliźniacza. Zastanawiasz się, kiedy widać brzuch w ciąży u szczupłej kobiety? Najpewniej zobaczysz go ok. 12. tygodnia. Jeśli masz nadwagę – później, nawet po 18. tygodniu.

Ważne! Kobiety spodziewają się zmiany w środkowej części brzucha, tymczasem na początku zaokrąglenie pojawia się nad spojeniem łonowym – bo tam znajduje się płód.

Jak szybko rośnie brzuch w czasie ciąży?

W połowie ciąży, czyli ok. 20. tygodnia, większość przyszłych mam narzeka, że brzucha ciążowego nie widać albo że jest zbyt mały. Na większe zmiany trzeba jeszcze poczekać. W 20. tygodniu macica może mieć zaledwie wielkość dużego grejpfruta lub niedużego melona, a płód waży ok. 350-400 g. Kiedy więc najbardziej rośnie brzuch w ciąży?

Przełom nastąpi między 20. a 30. tygodniem – ok. 25. tygodnia ciąży zobaczysz wyraźnie, że brzuch zaczyna uwidaczniać się pośrodku, a ok. 29. tygodnia ciąży jego obwód może wynosić już 100 cm (ale pamiętaj, że u każdej kobiety brzuch może być inny!). Przez długi czas będzie wysoko, aby obniżyć się przed porodem. Dzieje się tak, bo dziecko przesuwa się w kierunku kanału rodnego. Przyszłej mamie łatwiej się oddycha, ale zwiększa się ucisk na pęcherz moczowy i może się pojawić nieprzyjemne kłucie w dole brzucha lub w pachwinach. Możesz mieć wrażenie, że brzuch jest nisko i bardziej wystaje.

Poniżej widać, jak rośnie brzuch w ciąży. Zdjęcia robione były od pierwszego do dziewiątego miesiąca. Widać na nich, jak zmienia się brzuch w ciąży miesiąc po miesiącu:

brzuch w ciąży widok z przodu
Adobe Stock
brzuch w ciąży widok z boku
Adobe Stock

Brzuch w ciąży, fot. Adobe Stock

Jak się zmienia figura w ciąży?

Najbardziej widoczną oznaką zaawansowanej ciąży jest zmiana sylwetki. Zobacz, jakim zmianom podlega twoje ciało.

 • Brzuch rośnie, bo jest wypychany przez powiększającą się i coraz cięższą macicę.
 • Pośladki wypinają się, bo naturalne lekkie wygięcie kręgosłupa stopniowo pogłębia się – do przodu w okolicy lędźwiowej i do tyłu na wysokości klatki piersiowej.
 • Zmienia się środek ciężkości ciała – przesuwa się ku przodowi w stosunku do linii nóg, więc łatwiej możesz tracić równowagę.
 • Piersi stają się większe – to efekt zmian hormonalnych, które przygotowują organizm do karmienia piersią.

Jak może wyglądać brzuch w ciąży?

Brzuch może być wyższy lub niższy, większy lub mniejszy, bardziej lub mniej zwarty w zależności od wielkości i położenia dziecka, ale też od masy i rozmiarów twojego ciała. Tak naprawdę jest tyle kształtów brzucha, ile kobiet oczekujących dziecka. Tak jak nie ma kobiet o identycznych figurach, tak nie ma identycznych sylwetek przyszłych mam. Na kształt brzucha w ciąży w pewnym stopniu wpływa także położenie macicy. Jeśli jest cofnięta, brzuch uwypukli się później. Podobnie jeśli masz skrzywiony kręgosłup.

Czy kształt brzucha ma znaczenie?

„Spiczasty brzuch – chłopiec, okrągły – dziewczynka”, „duży brzuch – duże dziecko, mały brzuch – małe dziecko”. Słyszałaś takie przepowiednie? Nie ma w nich prawdy. O wielkości dziecka decydują z reguły:

 • cechy dziedziczne,
 • dobre odżywianie,
 • higieniczny tryb życia.

Obwód brzucha w ciąży – normy

Nie stosuje się pomiarów obwodów brzucha do określenia, czy ciąża przebiega prawidłowo, czy nie. Jest to pomiar, który daje zbyt mało informacji. Dlatego też nie używa się norm obwodu brzucha. Mimo wszystko wiadomo, w jakich ramach na ogół mieści się obwód brzucha w ciąży pojedynczej. Są to dane orientacyjne. Zarówno obwód mniejszy, jak i większy nie musi oznaczać nieprawidłowości.

Obwód brzucha w ciąży:

 • 32. tydzień – 85-90 cm,
 • 36. tydzień – 90-95 cm,
 • 40. tydzień – 95-100 cm.

Jak rośnie brzuch w drugiej ciąży?

Zazwyczaj w kolejnej ciąży brzuch zaczyna rosnąć szybciej. Możesz się więc spodziewać, że w drugiej ciąży zobaczysz zaokrąglony brzuszek już pod koniec pierwszego trymestru, a nawet przed 12. tygodniem. Pamiętaj jednak, że wcale nie musi tak być – wiele zależy od indywidualnych predyspozycji.

Mały brzuch w ciąży

Jeżeli mimo upływu tygodni brzuch w ciąży nie rośnie, zwykle nie ma się czym niepokoić. Przyszłe mamy przybierają na wadze w różnym tempie, więc porównywanie się ze znajomymi, które spodziewają się dziecka, nie ma większego sensu. Każdy organizm inaczej reaguje na ciążę. Dlaczego możesz mieć mały brzuch w ciąży?
 

 • Jeśli masz silne mięśnie, które mocno trzymają powiększającą się macicę, brzuch wyda się mniejszy.
 • Czasem powodem małego brzucha jest nadmiar kilogramów – przy obfitych kształtach brzuch jest mniej widoczny. Staje się on zauważalny później niż u szczupłych kobiet. Bywa, że dopiero pod koniec ciąży widać, iż brzuch jest zbyt okrągły i wystający, aby mógł być spowodowany nadwagą. Jest też mniej jędrny, gdyż okrywa go znaczna warstwa tłuszczu.
Uwaga! Ciąża u kobiet otyłych jest ciążą wysokiego ryzyka. Lekarz może mieć kłopoty z określeniem wielkości macicy, a u przyszłej mamy może pojawić się cukrzyca lub nadciśnienie, stan przedrzucawkowy lub rzucawka. Grożą one poronieniem lub porodem przedwczesnym. U kobiet, których BMI wynosi ponad 35, ciąża częściej kończy się cesarskim cięciem.

Dla lekarza liczy się nie wielkość brzucha, ale to, ile ważysz. Ważne jest też badanie wysokości dna macicy w stosunku do pępka (np. w 20. tygodniu powinno się ono znajdować 2-3 palce powyżej pępka). Lekarz sprawdza to, obmacując brzuch. W ten sposób w przybliżeniu określa wiek ciąży.

Przebieg ciąży i to, czy płód dobrze się rozwija, pozwalają stwierdzić badania USG. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a dziecko jest zdrowe, kształt i wielkość brzucha nie mają żadnego znaczenia.

Wielkość brzucha niekoniecznie odzwierciedla też wielkość płodu. Zdarza się, że kobiety z małym ciążowym brzuchem rodzą czterokilogramowe noworodki i odwrotnie – z dużego brzucha może urodzić się niespełna trzykilowe dziecko.


Zobacz też:

waga
fotolia
Dieta w ciąży
Ile przytyjesz w ciąży - błyskawiczny test
twardy brzuch w ciąży
adobe stock
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Twardy brzuch w ciąży to najczęściej skutek skurczów macicy. Jeśli skurcze pojawiają się na początku lub pod koniec ciąży, zwykle nie są powodem do zmartwień. Ale jeśli napiętemu brzuchowi towarzyszy krwawienie z dróg rodnych czy silny ból, należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa – to może być oznaką odklejenia się łożyska, a nawet poronienia.

Twardy brzuch i uczucie napięcia w jego obrębie często towarzyszy kobietom od początku ciąży, a zwłaszcza w jej zaawansowanym stanie. Twardnienie brzucha w ciąży z reguły spowodowane jest naturalnymi i niegroźnymi skurczami. Czasem przyczyną napięcia brzucha bywa stres i zmęczenie. Sprawdź, kiedy nie należy przejmować się tym objawem, a kiedy potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Twardy brzuch w ciąży: Brzuch w ciąży – twardy czy miękki? Przyczyny twardnienia brzucha w ciąży Kiedy twardy brzuch w ciąży jest powodem do obaw? Twardy brzuch na początku ciąży Twardy brzuch w drugim trymestrze ciąży Napięty brzuch w trzecim trymestrze ciąży Jak sobie radzić z napiętym brzuchem w ciąży? Brzuch w ciąży – twardy czy miękki? Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy brzuch w ciąży powinien być twardy czy miękki. Wszystko zależy od etapu ciąży. Twardniejący brzuch jest normą pod koniec ciąży, gdy macica zaczyna „trenować” przed porodem, kurcząc się na kilkadziesiąt sekund w nieregularnym rytmie. Niepokojący może być natomiast twardy brzuch na początku ciąży, zwłaszcza gdy towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości. Trzeba ustalić przyczynę tego objawu. Twardnienie brzucha w tym okresie nie musi być związane z przebiegiem ciąży. Przyczyny twardnienia brzucha w ciąży Twardnienie brzucha w ciąży jest spowodowane zwykle pracą macicy, która przygotowuje się do porodu. Jeżeli skurcze macicy nie są silne, regularne, to prawdopodobnie są to skurcze przepowiadające , czyli skurcze Braxtona-Hicksa. To „ćwiczenie” mięśnia macicy, która w ten sposób przygotowuje się do zbliżającego się porodu. Wśród innych przyczyn twardnienia brzucha w ciąży wymienia się: nieodpowiednią dietę (powodującą wzdęcia, gazy i zaparcia), stosunek seksualny, stres, zmęczenie fizyczne....

Ułożenie dziecka w brzuchu
Adobe Stock
Poród naturalny
Ułożenie dziecka w brzuchu: poprzeczne, miednicowe i główkowe
Ułożenie dziecka w brzuchu zależy od tego, jak jego ciała układa się względem długiej osi macicy. Istnieją trzy główne typy ułożenia dziecka w brzuchu matki oraz pięć podtypów. Najważniejsze jest to, jak układa się płód w ostatnich tygodniach ciąży, gdyż może mieć to wpływ na przebieg porodu.

Ułożenie dziecka w brzuchu matki tuż przed porodem powinno być główkowe, bo tak łatwiej mu przyjść na świat. Najczęściej płód przyjmuje takie ułożenie przed 36 tygodniem ciąży, wcześniej może być ułożony dowolnie. Inne niż główkowe ułożenie dziecka w brzuchu nie zawsze jednak oznacza coś złego. Poród jest wówczas co prawda bardziej skomplikowany, ale lekarze potrafią sobie radzić z każdym „niezdyscyplinowanym" dzieckiem. Spis treści: Ułożenie dziecka w brzuchu - położenie główkowe - położenie miednicowe - położenie poprzeczne Jak rozpoznać ułożenie dziecka po ruchach Położenie główkowe dziecka a poród Położenie miednicowe dziecka a poród Położenie poprzeczne dziecka a poród Zmiana pozycji dziecka w brzuchu matki Przyczyny nieprawidłowego ułożenia dziecka w brzuchu Ułożenie dziecka w brzuchu Ułożenie dziecka w brzuchu matki określa się dopiero pod koniec ciąży, ok. 4 tygodni przed porodem, aby lekarze wiedzieli, czy dziecko obróciło się główką w dół, czy nie. Od tego zależy np. decyzja, czy będzie poród naturalny , czy trzeba zrobić planowaną cesarkę . Na wcześniejszych etapach ciąży dziecko w worku owodniowym ma dużo miejsca. Może zatem dowolnie zmieniać pozycję i obracać się, jak mu wygodnie. Już podczas USG prenatalnego lekarz widzi, jak ułożone jest dziecko w brzuchu matki, ale na tym etapie ciąży nie ma to jeszcze znaczenia, a dziecko ma jeszcze czas na obrócenie się główką do dołu.  Ułożenie dziecka w brzuchu. Rys. Adobe Stock Ułożenie dziecka w brzuchu: położenie główkowe Większość dzieci przyjmuje położenie podłużne główkowe między 32. a 36. tygodniem ciąży . To optymalne ułożenie dziecka w brzuchu, przyjmowane przez ok. 95 proc. dzieci przed przyjściem na świat. Zwykle dziecko jest...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj