Rozwój fizyczny
3 latek w ruchu
Dziecko skończyło 2 lata i pełne wigoru wkracza w 3. rok życia. Co potrafi robić? Bardzo wiele! Już na pewno wcześniej umiało układać klocki, dopasowywać do siebie odpowiednie kształty i pić z kubeczka, nie wylewając na siebie całej zawartości. Umie również rzucić piłką znad głowy.
A czego możesz się spodziewać teraz? Trzylatek powinien już opanować sztukę biegania i nie przewracać się tak często. Opanował również bardziej precyzyjne ruchy.
Mniej więcej w połowie 3. roku życia (tak około 30. miesiąca) dziecko będzie potrafiło stać na jednej nodze bez trzymanki. Możesz też kupić dziecku puzzle, ponieważ będzie już umiało dopasować do siebie porozrzucane części układanki.
Co powinien umieć 3-latek? Zrób test rozwojowy dla 3-latka.
Sen 3 latka
Dziecko śpi dobrze i tak jak w poprzednim etapie rozwoju, najtrudniejszym momentem jest ułożenie dziecka do snu. Cały proces zasypiania przedłużają rytuały, jakie ustanowiło dziecko i które mogą wyprowadzić z równowagi najspokojniejszego z rodziców.
Jedzenie 3 latka
Po okresie buntu i grymaszenia oraz rytuałów (które dotyczą wszystkich dziedzin życia malucha) dziecko zaczyna chętnie jeść samodzielnie, pić z kubeczka i posługiwać się łyżeczką.
Czynności fizjologiczne 3 latka
Trzylatek (mniej więcej w połowie 3. roku życia) powinien już informować rodziców, że chce mu się siusiu czy kupę, nie powinien też moczyć się w nocy. W tym wieku dziecko może już wyrażać chęć odosobnienia się w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Są to dowody tego, że dziecko zaczyna odczuwać wstyd.
Źródło: Encyklopedia Rodzice i dzieci, Wyd.PPU Park, Bielsko-Biała 2002
Macierzyństwo. Drugi i trzeci rok życia dziecka, Paula Spencer; Wydawnictwo BOSZ, Lesko 2002
Rozwój intelektualny
Emocje 3 latka
W związku z tym, że w pierwszej połowie 3. roku życia dziecko cały czas przechodzi okres buntu, a napięcia, jakie przeżywa, są bardzo silne, mogą pojawić się nowe sposoby ich rozładowywania, w tym ataki histerii, podczas których dziecko rzuca się na ziemię, kopie i bije na oślep. Poza tym objawem złości może być:
- masturbacja,
- niszczenie przedmiotów,
- ataki wściekłości,
- jąkanie się.
Dopiero w drugiej połowie 3. roku życia powraca harmonia i dziecko staje się bardziej życzliwe.
Rozwój mowy 3 latka
Po okresie buntu, pełnego negacji, wymuszania i awantur, następuje u dziecka okres bardzo pozytywnego nastawienia do świata - jest to związane z odkrywaniem przez dziecko własnego ja i własnej odrębności. W związku z tym u dziecka w drugiej połowie 3. roku życia w bardzo gwałtowny sposób zaczyna rozwijać się mowa. Dziecko zaczyna odkrywać, że dzięki językowi o wiele łatwiej jest mu komunikować się ze światem. Trzylatek uwielbia wszelkie zabawy językiem (wierszyki, rymowanki, wyrazy dźwiękonaśladowcze). Zaczyna się również okres ciągłych pytań i rozmów na wszelkie tematy.
Źródło: Encyklopedia Rodzice i dzieci, Wyd.PPU Park, Bielsko-Biała 2002
Macierzyństwo. Drugi i trzeci rok życia dziecka, Paula Spencer; Wydawnictwo BOSZ, Lesko 2002
Rozwój społeczny
Kolejne miesiące buntu 3 latka
Pierwsze miesiące 3. roku życia to kontynuacja buntu dwulatka. Bunt ten może przybierać bardzo nasilone formy i przejawiać się tym, że wszystko ma być zrobione tak jak życzy sobie tego dziecko, w tym czynności związane z ubieraniem, jedzeniem, wychodzenie na spacer czy kładzeniem się spać. Natomiast każde odejście od ustalonych przez niego reguł zazwyczaj kończy się buntem i nieziemską awanturą.
Ponadto 2,5-latek nie potrafi jeszcze dokonywać wyborów i jeśli zostanie do tego zmuszony, najprawdopodobniej skończy się to grymaszeniem lub atakiem złości. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest zdecydowana postawa rodzica, który sam postanowi, co ma dziecko zjeść czy w co się ubrać.
Odkrywanie samego siebie
Mały dyktator łagodnieje, zbliżając się do połowy 3. roku życia. Mając 2,5 roku, zaczyna być pogodny i posłuszny. Jest to związane między innymi z tym, że dziecko zaczyna odkrywać samego siebie i własne „ja”. Dziecko przestaje mówić o sobie w formie: „Kasia chce pić” i zastępuje to zdaniem: „Ja chcę pić”.
Pozytywną konsekwencją samoświadomości jest również to, że dziecko rezygnuje ze wszelkich rytuałów, którymi się otoczyło, rezygnuje z negacji wszystkiego, co zaproponuje dorosły, z wymuszania wszystkiego krzykiem i awanturą. Zamiast buntowniczego zachowania pojawia się bardzo przyjazny stosunek do dorosłych.
Rada dla rodziców 3 latka
Czas rytuałów jest naturalnym etapem rozwoju dziecka. Poza tym dają one dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dlatego nie walcz z dziecięcymi rytuałami. Po pewnym czasie same miną.
Źródło: Encyklopedia Rodzice i dzieci, Wyd.PPU Park, Bielsko-Biała 2002
Macierzyństwo. Drugi i trzeci rok życia dziecka, Paula Spencer; Wydawnictwo BOSZ, Lesko 2002