Po porodzie przygotuj się na mnóstwo niespodzianek, bo rozwój dziecka będzie cię zaskakiwał na każdym kroku! Ani się obejrzysz, a noworodek zmieni się w niemowlę, niemowlę w dwulatka, a dwulatek w trzylatka. Jak przebiega prawidłowy rozwój dziecka? Co może niepokoić w zachowaniu niemowlęcia, a co w przypadku rocznego dziecka? Poznaj rady najlepszych pediatrów i ekspertów od wychowania dostosowane specjalnie do wieku twojego dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka

Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

1. rok życia dziecka

Pierwsze 12 miesięcy to okres wielkich zmian. Na początku niemowlę leży, a pod koniec siedzi, raczkuje i próbuje chodzić. Sprawdź, jak zmieniają się zasady pielęgnacji, dieta dziecka i potrzeba snu.

2. rok życia dziecka

Dziecko uczy się chodzić, biegać i trudno ci za nim nadążyć. Zobacz, jak bawić się z maluchem w drugim roku życia, w jaki sposób rozwija się jego mowa i czy już pora na naukę samodzielności.

3. rok życia dziecka

Z dzieckiem w trzecim roku życia świetnie można się porozumiewać i bawić. Dowiedz się, co czytać maluchowi, kiedy uczyć korzystania z nocnika, jak dbać o sprawność rączek i uczyć skupiania uwagi.