alkohol w ciąży
fot. adobe stock

Kary za picie alkoholu w ciąży? Rząd chce uznać picie w ciąży za przestępstwo

Rzecznik Praw Dziecka rozważa zmianę Kodeksu karnego – miałby się tam znaleźć zapis dotyczący odpowiedzialności karnej za picie alkoholu w ciąży. Inicjatywa ma związek z ochroną zdrowia i życia dziecka poczętego.
Katarzyna Gałązkiewicz
alkohol w ciąży
fot. adobe stock
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak w raporcie dotyczącej swojej działalności zaproponował wprowadzenie kar za picie alkoholu w ciąży. Jak napisał:

„Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. (...) Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w tracie ciąży” – wyjaśnił.

Sankcje za picie w ciąży?

 „Dziennik Gazeta Prawna” zwrócił uwagę, że pomysł RPD ma poparcie w PiS, ale budzi sprzeciw opozycji. Poseł Marek Ast (PiS) porównuje pijące ciężarne do pijanych kierowców: 

„To jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane. Mimo to część się na to decyduje. Sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu”  – powiedział gazecie polityk.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwraca uwagę, że dziecko poczęte nie może być wyłączane spod ochrony przepisu art. 160 k.k., mówiącego o narażeniu na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Czym grozi picie alkoholu w ciąży?

Z badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że najwięcej alkoholu spożywają kobiety w wieku 18-29 lat. Instytucja przypomina też o tym, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, bo każda szkodzi dziecku. Skutki picia alkoholu w ciąży to:
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PARPA

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy