GRY
 
 

Jaki kolor w pokoju dziecka?

Na zachowanie dziecka może wpływać dieta, a nawet otoczenie, w którym malec wyrasta. Planujesz remont w dziecinnym pokoju? Dobrze się zastanów nad kolorem farb.

dziecko, farba, malować, ręce
fot. Panthermedia
Kolor pomaga się wyciszyć albo wprost przeciwnie – budzi chęć do działania i poprawia humor. Może sprawić, że poczujesz chłód lub będzie ci cieplej. Jak to możliwe? Kolor to zwykły bodziec, który za pośrednictwem oka oddziałuje na mózg, wywołując różne reakcje – wpływa na to, co czujesz, myślisz, jak się zachowujesz.

Gdy dziecko jest małe, ty decydujesz, jakimi kolorami go otoczysz, jaką barwę będą miały ściany jego pokoju, zabawki, ubrania. Gdy podrośnie, daj mu możliwość wyboru. To sposób na pokazanie swojego „ja” i próba kształtowania gustu. Przymknij oko na eksperymenty z różem u dziewczynek i na awersje chłopców do tego koloru. Upodobania kolorystyczne są zmienne, nawet dorośli przechodzą okres fascynacji pewnymi barwami, by po pewnym czasie wybierać inne. Eksperymentując z różnymi kolorami ścian, obrazków, zasłon, warto wiedzieć, co im będziesz jeszcze zawdzięczać, oprócz tego, że ucieszą twoje oko. Poznaj siłę barw.

POBUDZA
→ Czerwony
Z tym kolorem trzeba umieć się obchodzić, ponieważ mocno wpływa na system nerwowy, zachęca do aktywności fizycznej, powoduje nawet, że rośnie ciśnienie krwi. Wskazany jest więc dla nadmiernie wyciszonych, apatycznych dzieci. W otoczeniu żywiołowych maluchów, ale także zestresowanych, należy stosować go ostrożnie. Duże czerwone powierzchnie mogą działać przytłaczająco. Warto ograniczyć się jedynie do czerwonych akcentów. Dowiedziono także, że czerwień pobudza apetyt.

→ Żółty
Pobudza, ale delikatnie, napawa optymizmem, ułatwia zapamiętywanie i logiczne myślenie, dodaje pewności siebie. Jednak stosowany na dużych powierzchniach może działać depresyjnie, więc lepiej zastąpić go pastelowymi odcieniami.  

→ Pomarańczowy
Łączy zalety żółtego i czerwonego, nastawia pozytywnie do życia (łagodzi napięcia emocjonalne) i do jedzenia (przyspiesza przemianę materii, przez co budzi apetyt), to powód, dla którego warto otaczać nim niejadka.

SPRZYJA KONCENTRACJI
→ Niebieski
Uspokaja rozbrykanego malucha. Wieczorem w niebieskim pokoju łatwiej zasnąć, a w ciągu dnia skupić się na układaniu klocków, rysowaniu czy – gdy dziecko podrośnie – na odrabianiu lekcji. Niebieski podobno pomaga także łagodzić dolegliwości bólowe, a jednocześnie hamuje łaknienie – jeśli musisz namawiać malucha do jedzenia, lepiej nie podawaj obiadu na stole nakrytym niebieskim obrusem albo na niebieskiej zastawie Łączony z pomarańczowym czy czerwonym budzi radość. Ciemnoniebieski pozwala wypocząć psychicznie, jeśli nie obejmuje dużych powierzchni, wtedy zamiast regenerować – przygnębia.
Redakcja poleca: Zostań pogromcą nudy - zmień z nami w kilka minut wystrój dziecięcego pokoju - film
Chciałabyś zmienić wygląd pokoju swojego dziecka, ale nie masz czasu, pieniędzy, ani ochoty na wielki remont? Zobacz, jak za pomocą kilku oryginalnych przedmiotów zmienisz wystrój dziecięcego pokoju.

Ocena (4 oceny)

4.8
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!