Wychowanie dziecka

bunt dwulatka
wychowanie dziecka
dzecięca złość

Bunt dwulatka – jak wygląda? 7 najlepszych sposobów na przetrwanie tego okresu w rozwoju dziecka

Psycholodzy podkreślają, że należy cieszyć się z buntu dwulatka – to dowód, że twoje dziecko wkroczyło w kolejny etap rozwoju. Dwulatek zaczyna odkrywać swoją niezależność, chce podejmować własne decyzje i doświadczać świata na swój sposób. Pozwól mu na to i naucz się radzić sobie w tym trudniejszym dla rodziców okresie.
Joanna Biegaj
niemowlę, płacz, emocje
wychowanie dziecka
emocje dziecęce

Emocje dziecka: jak zrozumieć i jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?

Twoje dziecko potrafi w jednej chwili zamienić wielką radość w łzy. A zanim się zorientujesz, znów zaczyna się śmiać. Dziecięce emocje zaskakują nie tylko ciebie, ale też samego malucha. Jak zrozumieć dziecięce emocje? Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością, smutkiem, wstydem czy nieśmiałością?
Maria Nielsen
czego boją się dzieci
wychowanie dziecka

Czego boją się dzieci? Ranking dziecięcych lęków

Każdy rodzić zastanawia się, czego boją się dzieci, jednak nie każdy zna prawdę. Dzieci czasami czują strach przed rzeczami, o których dorosły by nie pomyślał, że mogą budzić u dziecka niepokój. Sprawdź, czego najbardziej boją się dzieci.
Ewa Janczak-Cwil Małgorzata Wódz
ile kosztuje dziecko
wychowanie dziecka
edukacja dziecka
urodzenie dziecka

Ile kosztuje dziecko w 2022 roku – ile trzeba wydać na utrzymanie dziecka miesięcznie i do 18. roku życia?

Mało kto myśli, ile kosztuje dziecko, jeszcze przed jego narodzinami. Dopiero po porodzie do rodziców dociera, że to ogromne wydatki! Jakie dokładnie? Niejeden złapie się za głowę, bo miesięczne utrzymanie dziecka w 2022 roku to spora część przeciętnej pensji. A utrzymanie dziecka do 18. roku życia kosztuje nas tyle, co zakup mieszkania.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Mama robi rocznemu synowi sztuczne tatuaże
wychowanie dziecka
tatuaż

Mama „wytatuowała” rocznego synka i teraz się broni: „Mówią mi, że mój syn skończy w kryminale”

Zaniepokojonych rodziców od razu uspokajamy: tatuaże na skórze małego Treya nie są prawdziwe – to zmywalna farba. Mimo to mama chłopca, Shamekia Morris, mierzy się z krytyką: za podejście do wychowywania dziecka.
Hanna Szczesiak
4-latek poprosił obcą kobietę, by go zabrała z domu
wychowanie dziecka
alkohol

4-latek poprosił obcą kobietę, by go zabrała. Był na balkonie, jego rodzice spali pijani w mieszkaniu

Do tej smutnej – i niebezpiecznej – sytuacji doszło w niedzielę 15 maja w Tarnobrzegu na Podkarpaciu. Chłopiec bawił się na balkonie bez opieki. Przypadkowa kobieta, która przechodziła obok bloku, wezwała na miejsce policję.
Hanna Szczesiak
live Dorota Zawadzka
zmysły dziecka
psycholog dziecięcy
wychowanie dziecka

Rodzicielstwo bliskości, Montessori, Jesper Juul... Który sposób wychowania i edukacji wybrać, radzi psycholog [LIVECZAT]

W ramach akcji Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem zaprosiliśmy użytkowników naszego facebooka na kolejny, ostatni już live z udziałem ambasadorki kampanii, Doroty Zawadzkiej. Tematem spotkania, podczas którego można było zadawać ekspertce na żywo pytania, były metody wychowawcze. Zobacz, które z nich szczególnie popiera psycholog.
Partner
Skąd się biorą dzieci - jak to wytłumaczyć dziecku?
wychowanie dziecka
seks

Skąd się biorą dzieci – jak to wytłumaczyć dziecku?

Skąd się biorą dzieci? Każdy rodzic musi prędzej czy później odpowiedzieć na to kłopotliwe pytanie, które ukształtuje przyszłą wiedzę o seksualności naszego dziecka. Jak to zrobić? Przede wszystkim szczerze, otwarcie, bez wstydu i odpowiednio do wieku malucha.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
wychowanie dziecka

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Histeria dziecka chyba każdego rodzica potrafi wprawić w zakłopotanie, choć to żaden wstyd, bo to naturalny etap rozwoju malucha. Podczas ataku histerii najważniejsze jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.
Marta Kabulska
Wszystkich Świętych a dzieci
wychowanie dziecka
święto zmarłych

Wszystkich Świętych a dzieci: jak przygotować dziecko na dzień Wszystkich Świętych?

Podczas Wszystkich Świętych wspominamy zmarłych, spotykamy się z bliskimi, odwiedzamy cmentarze. Podpowiadamy, co zrobić, aby dziecko odnalazło się w tej sytuacji, jak powinny wyglądać rozmowy na trudne tematy, dotyczące umierania, grobów, śmierci, by dziecko nie przestraszyło się, tylko zrozumiało ideę tej uroczystości.
Joanna Biegaj
afera po filmie Natalii Siwiec
wychowanie dziecka

Afera po filmie Natalii Siwiec: wiele mam nie widzi nic złego w nagrywaniu płaczących dzieci!

Po tym, jak pokazaliśmy skandaliczne ujęcia z nagrania Natalii Siwiec, w sieci zawrzało. Zdaniem wielu rodziców nagrywanie dziecka w trudnych momentach nie jest niczym złym. A pokazywanie łez zdezorientowanego malucha tysiącom internautów? To także nie wszystkich oburza. Co zatem z prawem dziecka do szacunku i prywatności?
Magdalena Drab
lęk separacyjny u dzieci
wychowanie dziecka
rozstania z mamą
lęk

Lęk separacyjny u dzieci: objawy, sposoby na dziecięcy lęk przed rozstaniem

Lęk separacyjny jest zaburzeniem, podczas którego dziecko obawia się rozłąki ze swoimi bliskimi. Ten nieuzasadniony lęk pojawia się wtedy, kiedy ma dojść do rozłąki lub na samą myśl o niej. Lęk separacyjny występuje zarówno u niemowlaka, rocznego dziecka, jak i np. dwulatka. Niekiedy borykają się z nim również ludzie dorośli.
Joanna Biegaj
jak oduczyć dziecko spania z rodzicami
wychowanie dziecka
samodzielność
sen dziecka

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami: kiedy zacząć i czy naprawdę warto to robić?

Oduczenie dziecka spania z rodzicami zwykle nie jest łatwe – w końcu przy nich maluch czuje się bezpiecznie. Jeśli jednak czujesz, że twoje dziecko jest gotowe, by mogło spać samo w łóżeczku, musicie wspólnie przejść ten trudny, ale ważny proces. Podpowiadamy, jak i kiedy można oduczyć dziecko spania we wspólnym łóżku – w bliskości i z zaspokojeniem potrzeb malucha.
Justyna Etenkowska
jak ubrać dziecko do przedszkola
wychowanie dziecka

Jak ubrać dziecko do przedszkola, żeby czuło się dobrze?

Czy ubierając dziecko do przedszkola, zadbać tylko o jego wygodę? Czy od małego uczyć fajnego sposobu ubierania, żeby dziecko nie odstawało od rówieśników? Podpowiadamy, jakie ubrania do przedszkola będą odpowiednie.
Joanna Biegaj
Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika
wychowanie dziecka
trening czystości
nocnikowanie

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? – szybko i bez stresu

Nauka korzystania z nocnika u każdego dziecka przebiega inaczej – jedno opanowuje tę umiejętność szybciej, z kolei innemu przychodzi to bardziej opornie. Jeśli jednak odpowiednio się przygotujesz, pożegnanie z pieluchami z pewnością pójdzie wam łatwiej.
Aleksandra Sobieraj
pierwszy dzień w przedszkolu trzylatka
wychowanie dziecka
przedszkole
pierwsze dni w przedszkolu

Pierwszy dzień w przedszkolu trzylatka: jak wygląda i jak się do niego przygotować?

Pierwszy dzień w przedszkolu to dla trzylatka duży stres, podobnie jak dla jego rodziców. Postaraj się, żeby pójście do przedszkola było dla malucha atrakcją, a nie przykrym obowiązkiem. Zacznij od uroczystej pobudki.
Marta Kabulska
Jaka różnica wieku między dziećmi jest najlepsza?
wychowanie dziecka
rodzeństwo
wychowanie

Różnica wieku między rodzeństwem: jaka jest najlepsza – duża czy mała?

Mała czy duża – jaka różnica wieku między dziećmi jest najlepsza? Wraz z psycholożką Julitą Wojciechowską wyjaśniamy, że choć posiadanie brata lub siostry ma z punktu widzenia maluchów mnóstwo zalet, wad również nie brakuje – niezależnie od tego, ile lat dzieli rodzeństwo.
Aneta Żuchowska
ekologia dla dzieci
wychowanie dziecka
ekologia
ochrona środowiska

Ekologia dla dzieci – jak uczyć ochrony środowiska? Kiedy i od czego zacząć?

Ekologia dla dzieci powinna być przede wszystkim zrozumiała. Chodzi nie tylko o to, aby maluchy nauczyły się odróżniać pojemniki na plastik od tych na papier. Najważniejsze jest to, aby wyrosły na świadomych, wrażliwych i odpowiedzialnych ludzi. Sprawdź, jak wytłumaczyć dziecku, co to jest ekologia.
Aleksandra Sokalska
prawa i obowiązki dziecka
wychowanie dziecka
sprzątanie domu

Prawa i obowiązki dziecka: co się dziecku należy, a czego można od niego wymagać

Nie ma lepszych ani gorszych dzieci, każde ma takie same prawa. To inaczej niż z obowiązkami − te dziecku wyznacza rodzic, więc mogą być różne. Ale uwaga, nie wolno łączyć praw z obowiązkami i uzależniać jednych od drugich!
Agnieszka Majchrzak
Dziecko przeklina
niegrzeczne dziecko
wychowanie dziecka

Dziecko przeklina? Psycholog wyjaśnia, jak reagować (a jak nie!), by przestało

Zdarza się, że dziecko przeklina, choć wcale nie zna znaczenia danego wyrazu. Niekiedy również chce po prostu zwrócić na siebie uwagę. Wytłumacz dziecku, co takie słowa oznaczają, ale przede wszystkim porozmawiaj z nim o tym, jak radzić sobie w sytuacjach emocjonujących, które powodują, że przeklina.
Marta Kabulska
jak oduczyć dziecko kłamać
wychowanie dziecka
przedszkolak
kłamstwo

Jak oduczyć dziecko kłamać? Podpowiadamy!

Jak oduczyć dziecko kłamać? Przede wszystkim poznaj przyczynę takiego zachowania. Małe dzieci mają bujną wyobraźnię, nie do końca odróżniają jeszcze fikcję od rzeczywistości. Natomiast starsze dzieci kłamią z tych samych powodów, co dorośli - chcą np. uniknąć kary lub zwrócić na siebie uwagę. By oduczyć dziecko kłamać, najważniejsze to dawać mu dobry przykład.
Beata Turska
Typy i powody dziecięcej histerii
wychowanie dziecka
macierzyństwo
atak histerii u dziecka

15 rodzajów dziecięcej histerii – zna je każdy rodzic!

Z jakiego powodu twoje dziecko zaczyna płakać, krzyczeć i mówić, że jesteś najgorszym rodzicem świata?
Hanna Szczesiak
Oglądanie telewizji przez niemowlaka
wychowanie dziecka
telewizja

Oglądanie telewizji przez niemowlaka - od kiedy i czy w ogóle można? [PRAWDY I MITY]

Oglądanie telewizji przez niemowlaka to kwestia kontrowersyjna wśród rodziców, którzy zastanawiają się jaki wpływ może mieć telewizja na psychikę czy wzrok rozwijającego się maluszka.
Małgorzata Wódz
Poradnik dla zmęczonych mam
wychowanie dziecka
macierzyństwo
mama nieidealna

Poradnik dla zmęczonych mam, czyli 7 rzeczy, których nie musisz więcej robić

Jeśli nigdy nie masz dość bycia mamą, uwielbiasz gotować, sprzątać i prasować dziecięce ubranka, ten poradnik nie jest dla ciebie.
Hanna Szczesiak
znane misie
wychowanie dziecka
maskotka
pluszak

Misie z bajek, które rozkochały w sobie dzieci

Znane misie z bajek to za mało powiedziane - te miśki w pełni zasługują na miano kultowych postaci literackich i filmowych dla dzieci. Choć najmłodszy ma sześćdziesiątkę, a najstarszy przekroczył setkę, nadal są uwielbiane przez dzieci. Obejrzyj nasz ranking najsłynniejszych misiów na świecie. Sprawdź, za co kochają je duzi i mali.
Malgorzata Wódz, Luiza Słuszniak
Czy mama zajmująca się domem jest samotna?
wychowanie dziecka
samotna matka
samotny tata

Rodzic sam w domu, czyli kto ma gorzej: mama czy tata?

Wszystkich rodziców, którzy nie pracują zawodowo i zajmują się wyłącznie domem i dziećmi łączy to jedno uczucie: samotność.
Hanna Szczesiak
mama, dziecko, tulić, smutek
wychowanie dziecka
trudne tematy
święto zmarłych

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci, aby go nie przestraszyć?

Trudno unikać tematu przemijania, bo jest ono nierozłącznie związane z życiem. Jak odpowiedzieć dziecku na pytanie, dlaczego nie ma już dziadka czy babci, by nas zrozumiało?
Aleksandra Sokalska
Zmęczona mama zajmuje się domem i dziećmi
wychowanie dziecka
macierzyństwo
rodzicielstwo

Gdy mama ma na głowie cały dom, tata... Ten wpis pokazuje, że matek nikt nie docenia!

Co myśli po powrocie z pracy mama, a co tata? Młoda mama porównała myśli swoje i swojego męża... Choć jej wpis jest hitem, obnaża smutną prawdę.
Hanna Szczesiak
bunt trzylatka
wychowanie dziecka
problemy wychowawcze

Bunt trzylatka - skąd się bierze i jak postępować ze zbuntowanym trzylatkiem

Bunt trzylatka jest kolejnym etapem rozwoju dziecka. Przechodzą go wszystkie dzieci, jednak mogą go manifestować w zupełnie inny sposób – łagodny lub nie. Jaka jest główna porada Superniani w kwestii buntu trzylatka? Dorota Zawadzka mówi jasno: uciesz się, ponieważ jest to przejaw rozwoju dziecka.
Magdalena Drab
jak wychować szczęśliwe dziecko
wychowanie dziecka
szczęśliwe dziecko
emocje mamy

Jak wychować szczęśliwe dziecko? Jest 1 warunek! – mówi psycholog [WIDEO]

Jak wychować mądre i szczęśliwe dziecko? Podstawowym warunkiem jest... twoje szczęście! Furtką dla dziecka do dobrego życia są szczęśliwi i spełnieni rodzice.
Sylwia Niemczyk