apteka koronawirus
fot. Adobe Stock

Koronawirus odbiera leki chorym na niedoczynność tarczycy

W aptekach brakuje leków m.in. na tarczycę. Wszystko przez to, że są produkowane w Chinach, gdzie szaleje koronawirus. Lekarze muszą zapisywać zamienniki.
Ewa Janczak-Cwil
apteka koronawirus
fot. Adobe Stock
Chorzy na niedoczynność tarczycy (także hashimoto), parkinsona, na choroby stawów i mukowiscydozę nie mogą zrealizować recept na niektóre leki, w tym Euthyrox, Hitoff i Madopar. Problem trwa od pół roku, a teraz nasila się, gdyż 60-80 proc. substancji stosowanych do produkcji leków powstaje w Chinach, gdzie koszty ich wyprodukowania są niższe niż w Europie czy USA.

Koronawirus uderza w farmację

Europejscy urzędnicy przyznają, że problem może narastać, gdyż mnóstwo składników leków powstaje w dotkniętej koronawirusem chińskiej prowincji Hubei. Wiele zakładów produkcyjnych tam zlokalizowanych nie działa. W Indiach, które aż 70 proc. leków sprowadza z Chin, apteki opustoszały, a ceny medykamentów poszły w górę. To samo może czekać Europę.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Łatanie lekowej dziury spowodowanej koronawirusem

Najnowszy raport serwisu gdziepolek.pl pokazuje, że w polskich aptekach brakuje 48 leków. Koncerny farmaceutyczne próbują minimalizować braki, zwiększając produkcję w fabrykach zlokalizowanych na terenie Europy. Producent Euthyroxu (lek na niedoczynność tarczycy), którego w dawkach 75, 88 i 100 mcg brakuje w aptekach, firma Merck, deklaruje, że lek ma pojawić się w sprzedaży w marcu.

Czy tak się stanie? Nie wiadomo. Problemy z dostępnością Euthyroxu były już wcześniej i mimo zapowiedzi producenta, że niebawem problem zostanie rozwiązany, tak się nie działo. Obecnie Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby lekarze pacjentom (chorym np. na hashimoto) przepisywali zamienniki niedostępnych preparatów.

Listę leków, z których dostępnością jest problem, Ministerstwo Zdrowia publikuje regularnie w obwieszczeniach w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. Ostatni pochodzi z 13 lutego bieżącego roku.

Źródło: wyborcza.pl

Więcej o koronawirusie:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Popularne tematy