Każdy zwykły dzień to niezwykłe przygody. Jak uczynić codzienność wyjątkową?
Mimo wielu naszych codziennych obowiązków, rytuałów i nawyków, każdy dzień może być inny i wyjątkowy. Przewidywalny (bo rutyna jest niezwykle ważna w życiu malucha), ale jednocześnie magiczny. Jak to zrobić i nauczyć tego malucha? Sięgnijcie po odpowiednie pomysły, a są one w zasięgu ręki każdego rodzica. Naprawdę!
O tym, że rytm dnia jest dla dziecka niezwykle ważny, mówi psycholog, Edyta Żółtowska-Górska:
Dzieci czują się najlepiej, gdy każdy ich dzień toczy się według znanego porządku. Maluchy lubią wiedzieć, że po śniadaniu myją buzię, po obiedzie idą na spacer, a przed snem tata czyta książkę. Dzięki stałym punktom dnia, świat wokół nich – świat, który dopiero poznają – jest bardziej przewidywalny, a co za tym idzie – bezpieczny. Dlatego ważne jest, by w miarę możliwości, nawet w zupełnie niecodziennych okolicznościach, jak wakacyjny wyjazd czy pobyt w szpitalu, rodzice zadbali o znany dziecku rytm. Dzięki niemu oraz bliskości mamy i taty maluch ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa.
Z pomocą nowego zestawu LEGO® DUPLO® „Wielofunkcyjny domek” nauka zasad rządzących domem i życiem będzie jeszcze prostsza, a wspólna zabawa pomoże ukształtować samoświadomość dziecka. Każde pomieszczenie w domku jest wyposażone w niezwykle realistyczne elementy, takie jak choćby otwierana lodówka, konik na biegunach, kołderka do łóżka, toaleta, piekarnik czy gitara. W komplecie są również minifigurki mamy, taty, dziecka, pieska i pluszowego misia, które będą mogły być bohaterami wymyślanych zabaw.
Powolny poranek
Większość z nas potrzebuje tzw. czasu na rozbieg. I nie chodzi tylko o poranną kawę, ale o wszystkie czynności tuż po przebudzeniu. Choćby ziewanie i przeciąganie się…
To niezwykle ważne, by dobrze zacząć każdy dzień. Dobrze, to znaczy z odpowiednim nastawieniem i bez pośpiechu. Warto wstać pół godziny wcześniej, w ciszy wypić kawę, pooddychać chwilę w spokoju, a potem zrobić wszystko to, co możemy zrobić zanim wstanie dziecko. Żeby potem móc maksymalnie skupić się na tym, by masz maluch zaczął dzień równie dobrze. Zamiast pośpieszania, zapewnijmy mu pobudkę przytulając, głaszcząc po główce czy łaskocząc w stopę wystającą spod kołdry. Ważne, by przywitać dziecko pogodnym głosem, zapewniając, że cieszymy się na jego widok i że czeka nas fajny dzień. Supeł na sznurowadle, poszukiwania ulubionej koszulki czy jedzenie owsianki przebiegną spokojnie, jeśli wszyscy będą w dobrych nastrojach, a na zegarku będzie zapasowy kwadrans, dzięki któremu unikniecie pośpiechu.
Kiedy już podniesiemy się z łóżka, przychodzi czas na poranną toaletę. Jeśli te czynności dla malucha są uciążliwe i nie ma na nie czasu, bo natychmiast chce iść się bawić – możecie przećwiczyć je w zabawie. Zestaw „Wielofunkcyjny domek” od LEGO DUPLO to pięknie urządzone pomieszczenia – sypialnia, kuchnia i łazienka właśnie. Może szczotkowanie zębów zaczniecie od umycia ich mieszkańcom domku? Albo zabierzecie ich ze sobą do łazienki, żeby dopilnowali, czy prawidłowo dbacie o higienę i czy sprawnie się ubieracie?
Pyszne śniadanie
To czas i przestrzeń nie tylko na napełnienie brzuszka, ale również na naukę i zabawę. Możecie wspólnie przygotowywać posiłek, uczyć się kolorów, kształtów, smaków, nazw owoców, warzyw i innych produktów. Te aktywności przenieście później na grunt zabawy, lub odwrotnie – poćwiczcie najpierw w kuchni LEGO DUPLO, a dopiero później przenieście się do prawdziwej kuchni.
Rodzina to ludzie, którzy nie tylko mieszkają pod jednym adresem, ale żyją razem. Żyją, a więc wiele rzeczy robią razem. Niezwykle ważne dla wzmacniania rodzinnej więzi są wspólne posiłki. Wokół stołu może wydarzyć się wiele wspaniałych chwil, gdy zaprosimy dzieci, by aktywnie uczestniczyły w przygotowywaniu jedzenia (mogą mieszać, ugniatać, dosypywać), nakrywaniu do stołu (rozłożą talerze i sztućce) oraz budowaniu atmosfery w czasie obiadu. Wspólne jedzenie może być okazją do ważnych rozmów, opowiadania, jak minął dzień, wyjawiania marzeń i obaw. Uczmy dzieci, że dom jest wspólnym dobrem i wspólnie należy o niego dbać. Gdy pozwolimy dzieciom brać udział w sprzątaniu, przygotowywaniu jedzenia, rozwieszaniu prania, poczują się ważne i potrzebne oraz uświadomią sobie, że są częścią wspólnoty.
Spacer, zabawa, czas wolny…
Zabawa domkiem LEGO DUPLO daje nieograniczone możliwości. Zabawa przed domkiem również! Zwłaszcza, jeśli w zanadrzu macie klocki LEGO DUPLOz innych zestawów. Możecie poćwiczyć przechodzenie przez ulicę, zasady zachowania się w sklepie spożywczym lub wymyślać scenariusze zabaw, a wprowadzić je w życie na dworze przy najbliższej okazji. Np. na spacerze maluchy mogą także ćwiczyć empatię, opiekując się pieskiem lub kupując dla niego pyszne jedzenie.
Jednym z zadań rodzica jest opowiedzenie dziecku świata. Możemy robić to zabierając malca w różne miejsca, np. na pocztę czy pobliski bazarek. Takie wyprawy mogą się stać bazą do późniejszych zabaw w odgrywanie ról. Dzieci uwielbiają się wcielać w panie sprzedające warzywa, lekarza czy strażaka. Mogą dzięki temu nauczyć się wiele o świecie i jednocześnie przeżyć wspaniałe przygody. Odgrywanie ról jest najprzyjemniejsze, gdy dziecko ma klientów w swoim sklepiku i pacjentów w przychodni – to zadanie dla rodziców. Im aktywniej będziemy się bawić, tym więcej nauczy się dziecko. I będzie miało tym większą frajdę.
Zabawa figurkami to także niezwykle ważne źródło wiedzy o dziecku. Obserwując to, jak figurki ze sobą rozmawiają (są życzliwe, a może na siebie krzyczą?), jak współpracują (bawią się razem lub się biją) możemy odczytać to, co chce nam przekazać dziecko. Wspólna zabawa może być okazją do rozmowy o świecie jego emocji i przeżyć.
Dobrą zabawą i jednocześnie treningiem małych rączek może być także sama przebudowa domku! Dodatkowo maluch rozwijać będzie koordynację wzrokowo-ruchową, logiczne myślenie oraz myślenie przyczynowo-skutkowe. To także najlepszy trening dla wyobraźni! Wielofunkcyjny domek 3 w 1 można przebudować w wieżę mieszkalną lub dom mieszkalny i przeżywać nowe przygody. Trzy modele to przecież trzy razy więcej historii do opowiedzenia i zabawy!
Słodkich snów, maluszku
Pełne energii dzieci nierzadko wcale nie chcą iść spać. Możecie skorzystać z domku i pożegnać na dobranoc wszystkich jego mieszkańców, a później ich śladem maluch może wślizgnąć się pod kołdrę i czekać, aż przeczytasz mu na dobranoc ukochaną bajkę. A może wymyślisz własną historię, którą następnego dnia odtworzycie podczas zabawy?
Dzieci mają nieograniczoną wyobraźnię, są niezwykle kreatywne. Jeśli chcemy być blisko nich, pozwólmy ponieść się ich fantazji. Nie trzymajmy się sztywno „przepisu na zabawę”, starajmy się podążać za dzieckiem. Obserwując je i będąc w jego świecie poznamy je lepiej i będziemy mieli szansę na przeżycie wspaniałej przygody. Pozwólmy im używać zabawek w sposób, który dla nich jest najwłaściwszy. Czasem, by zabawa była udana, potrzebny jest wielki karton, koc i drewniana łyżka. Przeważnie robi się trochę bałaganu. Ale to, co dziecko przeżywa w czasie zabawy, czego się uczy i czego doświadcza, gdy do jego świata pozwala zaprosić się rodzic – jest absolutnie bezcenne.
Artykuł powstał z udziałem marki LEGO DUPLO