Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Audiobook czy czytanie na głos? Co lepsze dla dziecka
Adobe Stock
Gry i zabawy

Teraz i audiobooki szkodzą dzieciom?

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile dla rozwoju dziecka znaczy czytanie mu na głos bajki. Żaden audiobook nie da tego twojemu maluchowi! - mówi psycholog.

 

 


Wydawało się, że audiobook to genialny sposób na to, aby jednak przeczytać książkę, kiedy zupełnie nie mamy na to czasu – sprzątamy, gotujemy, a jednocześnie, jakby nie patrzeć, pochłaniamy lekturę. Ale psycholodzy ostrzegają, że to, co dobre dla dorosłych, nie koniecznie dobrze robi dzieciom. Zwłaszcza kilkuletnim maluszkom.

 

 

Nic nie zastąpi głosu rodzica

- To nieporozumienie – mówi o puszczaniu małym dzieciom audiobooków pediatra prof. Barry Zuckerman, kierownik Wydziału Pediatrii z Boston University School of Medicine. Jak podkreśla, w ten sposób tracimy to, co jest w czytaniu dziecku najważniejsze - obecność rodzica. Wtedy mózg malucha rozwija się najlepiej.

"Nic nie jest w stanie zastąpić obecności rodzica. Badania pokazały, że mózg pracuje słabiej, kiedy dziecko widzi i słyszy czytającą mamę na ekranie, niż kiedy ma ją obok" - powiedział prof.

Wieczór i tylko my we dwoje

Jak mówi psycholog, po całodniowym pędzie i załatwianiu tysiąca spraw wieczorem przychodzi "ekskluzywna chwila", gdy czas się zatrzymuje i dziecko ma mamę albo tatę tylko dla siebie. Czytanie może stać się wówczas jedną z najprzyjemniejszych czynności, jakie wspólnie mogą wykonywać.

Ale warto też kilka razy dziennie usiąść z dzieckiem na trzy do pięciu minut i poczytać razem. Dziecko dostaje komunikat: mama lub tata jest tylko dla mnie. "Żadna zabawka nie da takiej korzyści. To dlatego wiele dzieci zachowuje najważniejsze książki jeszcze przez lata dorastania" - podkreśla psycholog.

Przegrani na starcie

Dlaczego czytanie dziecku jest tak ważne? Prof. Zuckerman, który jest współzałożycielem "Reach Out and Read" ("Sięgnij i Przeczytaj"), krajowego programu na rzecz umiejętności czytania i pisania w USA, tłumaczy, że czytanie dwu-, trzyletniemu dziecku nie jest celem samym w sobie. Chodzi o dzielenie się z dzieckiem książką. Kiedy rodzic z zaangażowaniem omawia z dzieckiem bajkę, powtarza słowa i prosi o ich powtórzenie, to w ten sposób:
 

  • rozbudowuje słownictwo malucha;
  • stymuluje rozwój jego mózgu;
  • dziecko nabywa umiejętność uczenia się.


Dzieci, którym się nie czyta w domu, są już na progu edukacji w tyle. Mają mniejszy zasób słownictwa i mniejszą umiejętność rozumienia nowych informacji. Z badań wnika, że czterolatki w rodzinach z amerykańskiej klasy średniej potrafią rozpoznać 54 proc. liter, a pięciolatki 85 proc. W biedniejszych rodzinach ten poziom spada do 16 proc. u czterolatków i 20 proc. u pięciolatków.

A co kiedy dziecko nie lubi książek?

A co z dziećmi, dla których czytanie nie jest atrakcją? Tu wiele zależy od pomysłowości rodzica. Musi obserwować dziecko, reagować i dostosowywać się. I co ważne - celem czytania nie jest sama historia z książki, ale też rozmowa o niej.

Warto na początku pytać malucha o to, co widzi na obrazku, podawanie właściwych nazw. Z czasem jest to już rozmowa dotycząca treści książki. Zatrzymujemy się, aby zapytać dziecko: jak myślisz, co wydarzy się dalej? Dlaczego on tak zrobił? Czy czułeś się kiedyś podobnie? Jak się czujesz, kiedy o tym słuchasz?

 

 

Rodzice wiedzą, ale nie mają czasu

Ale nie jest aż tak źle z czytaniem dzieciom. Profesor podkreślił, że współcześni rodzice są bardziej świadomi, jaką wartość ma czytanie dziecku. Choć wiedza nie zawsze przekłada się na działanie.

Profesor jako przykład podał rodziców z Chin, którzy uważają, że warunkiem sukcesu ekonomicznego jest nie tylko ciężka praca, ale i dogłębne wykształcenie, dlatego kładą ogromny nacisk na rozwój dziecka od pierwszych chwil po narodzinach. Z kolei w Singapurze rodzice kochają nowinki technologiczne i tradycyjną książkę czytaną przez mamę lub tatę zastępują audiobooki.

Czytanie książek zawsze uważane było za kopalnię wiedzy. Jak widać, nic się w tej sprawie nie zmieniło. Tylko czasy zmieniają się w zawrotnym tempie i nikt na nic nie ma czasu. Jak to wszystko pogodzić? Napiszcie w komentarzach, czy udaje się wam codziennie czytać książkę swoim maluszkom. A może z tymi audiobookami to jednak przesada i wystarczy umiar w korzystaniu z nich? Przecież są sytuacje, kiedy bardzo nam się przydają, np. w długiej podróży. Nie jedną mamę ratowało puszczanie nagranych bajek! Podzielcie się swoim zdaniem!

Źródło: wyborcza.pl
 

Zobacz także
dziewczynka-czyta-ksiazke-z-mama

Picturebook, czyli niezwykłe książki dla dzieci

Krystyna Lipko-Sztarbałło opowiada, dlaczego tak ważne są ilustracje w książkach dla dzieci

Po co dzieciom ilustracje w książkach?

Najlepsza książka dla malca

Inteligencja emocjionalna dziecka

Czy wiesz, jak rozwijać w dziecku inteligencję emocjonalną? [QUIZ]

 

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Przygoda z czytaniem
mat. prasowe
Patronaty
Czytanie to pasja- rozbudźmy ją w dziecku!
Nauka czytania może być zabawą pełną przygód i radości, zwłaszcza gdy towarzyszą jej najlepsi przyjaciele znani z małego i dużego ekranu.

Z KSIĄŻKĄ OD NAJMŁODSZYCH LAT Czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, zwiększa inteligencję i ćwiczy myślenie analityczne. Książki poprawiają humor i uczą empatii! Dlatego warto czytać i zachęcać dzieci do obcowania z książką od najmłodszych lat. Warto też pamiętać, że kluczową rolę w rozwijaniu pasji czytelniczych ma sam proces nauki czytania. Ważne jest, żeby kojarzyła się ona dziecku z przyjemnością, dlatego nie powinna być wysiłkiem czy szkolnym stresem. Psycholog Zuzanna Sentkowska podkreśla, że kluczem do rozwoju dzieci jest nauka przez zabawę. Podobnie wygląda to w przypadku nauki czytania – jeśli będzie ona miała charakter zabawy, a pierwszym doświadczeniom dziecka będą towarzyszyć pozytywne emocje, to jest ogromna szansa, że dziecko będzie sięgało po książki z przyjemnością już zawsze. ŻEBY CZYTANIE BYŁO PRZYGODĄ… Seria książek edukacyjnych opracowanych przez wydawnictwo Ameet Przygoda z Czytaniem powstała, żeby dawać dzieciom radość z nauki czytania i zamienić ją w niezwykłą przygodę. Książki z serii Przygoda z Czytaniem pomagają dzieciom opanować trudną sztukę, jaką jest umiejętność czytania, w przyjemny i bezstresowy sposób. Idea książek opiera się na nauce przez zabawę w towarzystwie znanych dzieciom postaci z filmów i seriali Disneya. O PROGRAMIE I METODACH Seria Przygoda z czytaniem jest adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym, czyli takich, które rozpoczynają właśnie naukę czytania, i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które już zaczęły czytać i pracują nad umiejętnością samodzielnego i płynnego czytania.  Dzięki zastosowaniu różnych metod – od czytania globalnego, poprzez czytanie sylabowe, aż do analityczno-syntetycznego – z programu mogą korzystać i młodsze, i starsze przedszkolaki. Książki powstały pod opieką Anny Koralewskiej...

czytać dziecku codziennie
Fotolia
Gry i zabawy
Zacznij czytać od małego!
Czy książki warto czytać niemowlakowi? Oczywiście! Bo czytając dziecku, buduje się więź, oswaja się je z książką, daje pożywkę wyobraźni, wyczula na piękno... Kiedy zacząć czytać dziecku książki, spytałam dr Aleksandra Piotrowska, psycholog z Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie.

Kiedy zacząć czytać maluchowi książki? Już w ciąży ! Co z tego, że malec nie widzi liter, ale udziela mu się nastrój mamy. Na ten czas polecam lektury dające radość i odprężenie. Im wcześniej wprowadzimy dziecko w świat książek , tym większa jest gwarancja, że wychowamy rasowego czytelnika. Niestety, wielu rodziców zaczyna czytać dzieciom dopiero wtedy, gdy te zbliżają się do szkoły. Ma im to pomóc w łączeniu literek. A przecież nie o to tu chodzi. Zatem czytać należy też niemowlakowi... Chciałabym, aby maluchy zaciskały łapeczki nie tylko na grzechotkach, ale także na książeczkach – takich dla najmłodszych, materiałowych, mięciutkich. Książki powinny być stałym elementem ich rzeczywistości. Starszaki, tak około 9–10. miesiąca życia, mogą już oglądać książeczki bez tekstu, z pojedynczymi i schematycznymi obrazkami, które pokazują elementy świata otaczającego dziecko, z wyraźnymi krawędziami, ułatwiającymi spostrzeganie. Czytaj też: 7 zalet czytania niemowlęciu. Kiedy wprowadzić książeczkę z tekstem? Można je pokazywać i czytać już rocznemu smykowi, z tym że ten tekst powinien być krótki, złożony z jednego wyrazu, np. nazwy przedstawionego na rysunku przedmiotu. Taki smyk zna wprawdzie kilka słów, np. "brrrrum" co znaczy auto, ale zarzucanie go dużą liczbą nowych wyrazów może zniechęcić do " czytania" . Ale w miarę poszerzania słownika warto zachęcać smyka do "opowiadania" oglądanych obrazków. Wystarczy pokazać rysunek i spytać: "A co to jest?". Ostatni dzwonek na sprawienie, by dla dziecka czytanie było czymś naturalnym, to wiek półtora roku, dwa lata. Takim maluchom można już czytać proste historie, np. na dobranoc. Marzy mi się, by dzieci zasypiały przy książeczce, a nie z butelką kaszki. A czytanie przed snem umacnia nawyk obcowania z książką . A co zrobić,...

Zielona Sowa
mat. prasowe
Gry i zabawy
Jak skutecznie zachęcić dziecko do czytania?
Czytanie książek to także wspaniała przygoda - rozwijająca w sposób wszechstronny, pobudzająca wyobraźnię i przenosząca czytelnika w każdy zakątek świata. Są to jednak argumenty niezbyt nieprzekonujące dla kilkuletniego dziecka, a tym bardziej nastolatka, przyzwyczajonych najczęściej do przekazu obrazkowego. Jak zatem zachęcić nasze pociechy do lektury?

Dziesięć złotych rad! 1. CZYTAJMY WSPÓLNIE. Czytając maluchom różne opowieści starajmy się zmieniać ton naszego głosu, w zależności od bohaterów, naśladujmy odgłosy zwierząt bądź inne dźwięki pojawiające się w prezentowanej historii – to wszystko z pewnością przyciągnie uwagę naszego dziecka. Dla rodziców czytanie to szansa na stanie się aktorem we własnym domu, a dla dziecka to dodatkowe kilka minut uwagi, które poświęci książce rozwijając własną wyobraźnię, ale także dzięki którym miło spędzi czas z mamą lub tatą. 2. KSIĄŻKA POWINNA BYĆ UŻYWANA. Dziecko potrzebuje dotyku kartek, czasem może je zgiąć czy coś na nich narysować. Może także zabrać ulubioną opowieść ze sobą do łóżka czy otworzyć przy jedzeniu. Starajmy się z wiekiem uczyć dziecko szacunku do książek, ale nie przesadzajmy w drugą stronę i nie wymagajmy od kilkuletniego malucha, by sięgał po książkę tylko w sterylnych warunkach. Dlatego też, na początek, nie wybierajmy najpiękniejszych wydań czy kolekcjonerskich serii, aby później nie ograniczać do nich dostępu. 3. CZYTANIE TO TEŻ ZABAWA. Aby w ten sposób identyfikować książki, powinny one mieć swoje miejsce wśród dziecięcych zabawek. Dzięki temu maluch potraktuje je w podobny sposób, co ulubionego misia, lalkę czy samochodzik. Dziecko, które może obcować z książką w każdych warunkach, oswaja się z jej obecnością. Staje się ona dla niego równie ważna i atrakcyjna jak inne przedmioty. 4. WAŻNE SĄ INTERAKCJE. Czytając opowieść znajdującą się w książce pełnej obrazków, pytajmy dziecko, co widzi na ilustracjach, prośmy o wskazanie wymienionych w treści bohaterów, zwracajmy uwagę na kolory oraz emocje wyrażone na twarzach namalowanych postaci. Dzięki takim rozmowom, maluch jeszcze bardziej wciągnie się w poznawaną historię, lepiej ją zrozumie i zapamięta. 5. WSZYSTKO MA SWÓJ...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz