1. Bolek i Lolek

Pierwsza seria o Bolku i Loku pojawiła się w latach 1963-1964, w której rezolutni chłopcy przybliżają nam wielkich bohaterów i ich czyny. W kolejnych jadą na wakacje, podróżują w wyobraźni po świecie (każdy odcinek zaczynał się sceną, w czasie której Bolek i Lolek rozpędzają globus, by strzelić w niego placem i wybrać cel), zderzają się z bohaterami baśni (Bajki Bolka i Lolka) czy zmagają się z groźnym bandytą Jimmym Pif-Pafem (Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie). W sumie powstało dziesięć serii, tylko trzy miała dialogi.

Reklama

[CMS_PAGE_BREAK]

2. Reksio

Reksio po raz pierwszy pojawił się w 1967 roku (wyglądał inaczej niż Reksio, którego znamy, nosił m.in. obrożę). W sumie nakręcono 65 odcinków, w których bohater próbuje swoich sił w różnych zawodach (np. Reksio żeglarz, Reksio nauczyciel), wciela się w inne zwierzęta, przede wszystkim ptakialbo poznaje uroku kolejnych pór roku (np. Reksiowa wiosna). Miał miliony fanów. Filmy o nim powstawały przez 21 lat.

[CMS_PAGE_BREAK]

3. Zaczarowany ołówek

To serial rysunkowy zrealizowany w latach 1964-1977. Jego bohaterem jest chłopiec o imieniu Piotrek i jego pies, którym w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów pomaga zaczarowany ołówek – wszystko, co nim narysują, materializuje się, a tym samym ratuje z różnych opresji. W 2011 roku przed Łódzkim Domem Kultury (przy ul. Traugutta 18) odsłonięto pomnik bohaterów Zaczarowanego ołówka, w ramach projektu Łódź Bajkowa.

Zobacz także

[CMS_PAGE_BREAK]

4. Dziwny świat kota Filemona

To opowieść o dwóch kotach: naiwnym Filemonie, ciekawym świata, oraz starszym, doświadczonym i zblazowanym Bonifacym. Oba koty mieszkają w wiejskiej chacie z Dziadkiem i Babcią. Powstało w sumie 39 odcinków (druga seria to Przygody kota Filemona) i trzy filmy (m.n. Filemon i przyjaciele, Gwiazdka kota Filemona).

[CMS_PAGE_BREAK]

5. Przygody Misia Colargola

Polski serial lalkowy, który powstał w latach 1967−1974 w wytwórni Se-Ma-For. Jego bohaterem jest rudy miś, stworzony przez francuską pisarkę Olgę Pouchine w latach 50. Oprócz 53 odcinków powstały wersje kinowe przygód Misia Colargola (Colargol na Dzikim Zachodzie, Colargol zdobywcą kosmosu, Colargol i cudowna walizka). Colargol znany był także poza granicami Polski - w USA i w Wielkiej Brytanii jako Barnaby, w Kanadzie jako Jeremy.

[CMS_PAGE_BREAK]

6. Miś Uszatek

Misia Uszatka powołał do życia pisarz Czesław Janczarski w 1957 roku. Początkowo Misia mogli podziwiać głównie czytelnicy pisemka Miś, którego Uszatek był patronem. Pierwszy film powstał pięć lat później, ale olbrzymią popularność zdobył w połowie lat 70. Wyprodukowano 104 odcinki, co pozwoliło bajce zająć drugie miejsce w rankingu produkcji ówczesnych filmów animowanych (pierwsze miejsce należało do Bolka i Lolka, którzy byli bohaterami 150 odcinków i dwóch filmów pełnometrażowych pod tym samym tytułem). Miś mówi głosem Mieczysława Czechowicza. Zazwyczaj stateczny i odpowiedzialny, choć czasem dzialal zupełnie nieprzewidywalnie. Był znany w 22 krajach (w Japonii nazywa się Oyasumi Kuma-chan, w Finlandii - Nalle Luppakorva).

[CMS_PAGE_BREAK]

7. Plastusiowy pamiętnik

Plastusiowy pamiętnik Marii Kownackiej po raz pierwszy pojawił się w Płomyczku (w 1931 roku), dopiero później powstała książka (1936 rok). Bohaterem jest Plastuś, ludzik z plasteliny, ulepiła go Tosia z pierwszej klasy. Pamiętnik pisze Plastuś, który spisuje wydarzenia związane z dziewczynką i przyjaciółmi z piórnika Tosi (ołówkiem, scyzorykiem, stalówkami). Wersja filmowa powstała w latach 80. w łódzkim Se-Ma-Forze.

Reklama

To jest nasz wybór bajek wszech czasów. A jaki byłby wasz?

Reklama
Reklama
Reklama