dziewczynka-czyta-ksiazke-z-mama
Fotolia
Gry i zabawy

Picturebook, czyli niezwykłe książki dla dzieci

Zastanawiasz się, jaką książkę kupić w prezencie dla dziecka? Polecamy tzw. picturebooki, czyli książki, w których główną rolę odgrywają… ilustracje!

Wszystkie książki dla dzieci mają ilustracje, które są uzupełnieniem tekstu. Co byłoby jednak gdyby trochę zmienić te proporcje i prymat przyznać nie słowom, ale obrazom lub postawić je na równi? Tak właśnie dzieje się w tzw. picturebookach, które w równym stopniu skupiają się na werbalnej, jak i wizualnej stronie stając się doskonałym pretekstem do rozmów z dzieckiem na różne tematy, rozwijania kreatywności, a także zachęcania malucha do dalszego kontaktu z literaturą. 

Picturebook, czyli właściwie co?

Termin picturebook należałoby przetłumaczyć na język polski jako książka obrazkowa, niestety nie oddaje on do końca całej idei. Picturebook to nie jest po prostu zbiór luźno ułożonych ilustracji, ale cała historia, w której tekst i obraz są tak samo ważne. Prof. Grzegorz Leszczyński, znawca literatury dziecięcej, powiedział kiedyś, że dorosły myśli słowem, dziecko – obrazem. To właśnie tą wizualną stroną książki na początku dziecko jest najbardziej zainteresowane i to dostaje w picturebookach. Tutaj tekst i obraz stoją na równych prawach. Tekst bez obrazu bądź obraz bez tekstu przestaje być czytelny jako całość – te dwa elementy idealnie uzupełniają się nawzajem. Dzięki obrazom z pozoru prosta historia opowiedziana w zaledwie kilkunastu zdaniach, może być bez końca rozwijana przez dziecko i czytającego, staje się także doskonałą okazją do rozmów i dyskusji na różne, czasem bardzo poważne tematy, takie jak tolerancja, przyjaźń, kultura osobista czy odróżnienie dobra od zła. Morał nie przychodzi jednak sam i nie jest wypowiedziany wprost jak w klasycznych bajkach. Do prawdziwego sensu historii mały i duży czytelnik muszą dojść wspólnie. Co więcej taka książka prawie się nie starzeje. Picturebooki z powodzeniem można czytać z 2-latkiem, jak i przedszkolakiem, a dziecko w każdym wieku będzie odkrywało w nich nowe rzeczy. No dobrze, ale co konkretnie da Twojemu dziecku „czytanie” picturebooków?

7 korzyści z czytania picturebooków

1. Nauka podstawowych umiejętności. O tym, że książki są skarbnicą wiedzy, wie chyba każdy, ale żadna książka nie uczy w aż tak przystępny i atrakcyjny dla dziecka sposób jak picturebooki. Z pomocą książek obrazkowych można nauczyć dziecka właściwie wszystkiego – od alfabetu, przez kolory aż po podstawy matematyki. Jeśli chcesz, by maluch przyswoił sobie cyfry i naukę liczenia, sięgnij po „Kredkową księga liczb” Wydawnictwa Zielona Sowa. Maluch będzie miał za zadanie pomóc Tadkowi odnaleźć i policzyć zagubione kredki. W dodatku każda kredka ma coś ciekawego do powiedzenia o sobie. W nauce kolorów pomoże natomiast  „Kredkowa księga kolorów”. Tym razem Tadek i jego kredki są bardzo zajęci, bo mają całe mnóstwo rzeczy do pokolorowania. Czy Twój maluch będzie potrafił im pomóc? Zabawne ilustracje i krótkie, równie zabawne teksty sprawiają, że nauka staje się fantastyczną zabawą. I gwarantujemy – wciągnie też Ciebie! 
 

Kredkowa księga kolorów, wyd. Zielona Sowa
materiały prasowe


2. Poszerzanie słownictwa i nauka czytania. Czytając z dzieckiem picturebook z pewnością traficie na słowa, których maluch jeszcze nie zna. I bardzo dobrze! Rzeczy, które nazywają, brzdąc będzie mógł zobaczyć na ilustracji, a wtedy z pewnością szybciej zapamięta dany wyraz. Chociażby taki wargatek sanitarnik – czy wiesz, co to jest? Jeśli nie, koniecznie razem z dzieckiem zajrzyj do książki „Tajemnice oceanu” Wydawnictwa Zielona Sowa. Jej bohater, wesoły Żółwik zabierze Was do kolorowego, tętniącego życiem podwodnego świata pełnego niezwykłych stworzeń. Poznacie tam ośmiornicę, błazenki, wieloryba, meduzy i wiele innych wyjątkowych mieszkańców oceanu oraz ich zwyczaje. Wyobrażasz sobie dumę swojego dziecka, gdy będzie opowiadał kolegom w przedszkolu o życiu podwodnych stworzeń?

Kredkowa księga kolorów, wyd. Zielona Sowa
materiały prasowe

3. Wspieranie rozwoju społeczno-emocjonalnego i wychowania. Picturebook jest także doskonała okazją do porozmawiania z dzieckiem o bardzo ważnych sprawach, takich jak to, czym jest przyjaźń, jak odróżnić dobro od zła czy jak należy zachowywać się wobec innych osób. W serii książek Tappi, wydanych przez Wydawnictwo Zielona Sowa, znajdziesz ciekawe opowieści o sympatycznym wikingu o imieniu Tappi, jego przyjaciołach i spotykających ich niesamowitych przygodach. Tekst autorstwa Marcina Mortki oraz ilustracje wykonane przez Martę Kurczewską, zabiorą Ciebie i Twoje dziecko do tajemniczego Szepczącego Lasu, gdzie mieszka Tappi, i sprawią, że na wiele znanych Wam tematów spojrzycie z zupełnie innej perspektywy.   
 

Tappi, wyd. Zielona Sowa
materiały prasowe

4. Rozwijanie kreatywności. Ponieważ konstrukcja picturebooków pozwala na rozmowy na wiele tematów, to poniekąd Ty i Twoje dziecko stajecie się współautorem czytanej historii. To od Was w pewnym stopniu zależy to, jak będą wyglądać poszczególne przygody bohaterów i co wydarzy się między początkiem a końcem książki. 

5. Tworzenie więzi między rodzicem a dzieckiem. Wspólne czytanie picturebooka, rozmowy na temat treści i ilustracji oraz zastanawianie się nad prowokowanymi przez książkę pytaniami, buduje relacje między Tobą a Twoją pociechą. Pozwala Wam też wzajemnie lepiej się poznawać i jeszcze więcej dowiedzieć się o sobie.

6. Kontakt ze sztuką. Ilustracje w książkach często są pierwszą (a czasem niestety też jedyną) formą sztuki, z jaką spotyka się mały człowiek. Warto więc zadbać o to, by była to sztuka najwyższych lotów. Ponieważ w picturebookach ilustracja jest tak samo ważna jak tekst, poświęca się jej wiele uwagi i przygotowują ją najlepsi rysownicy. W ten sposób możesz kształtować w dziecku poczucie estetyki. 

7. Zachęta do dalszego obcowania z literaturą. Co zrobić, aby dziecko chciało w przyszłości czytać książki? – to pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Odpowiedź jest prosta! Należy sprawić, że pierwszy kontakt malucha z książką nie będzie smutnym i nudnym doświadczeniem, ale wspaniałą przygodą, za którą dziecko będzie cały czas tęsknić. Takie właśnie pierwsze spotkanie z literaturą gwarantuje picturebook. 

Gotowi na tę przygodę?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA