Domek na drzewie – jak go zrobić? Ile kosztuje?
Domek na drzewie to wspaniale miejsce do zabawy dla dzieci. Jeżeli chcesz zrobić w ogrodzie taką atrakcję dla dziecka, potrzebujesz projektu i materiałów: m.in. belek, desek, blachy falistej. Pokazujemy, jak zrobić domek na drzewie krok po kroku.
Domek na drzewie to marzenie większości dzieci. Dlatego, jeżeli masz ogród lub działkę z rozłożystym drzewem i myślisz o wybudowaniu na nim domku do zabawy, przygotowałyśmy dla ciebie instruktaż, jak go zbudować. Najważniejsze jest to, aby konstrukcja domku na drzewie gwarantowała bezpieczną zabawę maluchom.
Domek na drzewie:
- Odpowiednie drzewo na domek na drzewie
- Pozwolenie na wybudowanie domku na drzewie
- Projekt domku na drzewie
- Cena domku na drzewie
- Materiały budowlane potrzebne do wybudowania domku na drzewie
- Budowanie konstrukcji domku na drzewie
- Wejście do domku na drzewie
- Pomalowanie domku na drzewie
Wybierz odpowiednie drzewo na domek na drzewie
Wybór drzewa to decydujący moment w budowaniu domku – trzeba wybrać drzewo, które będzie zdrowe, bezpieczne i zapewni trwałość konstrukcji. Tak więc musi to być:
- drzewo bez oznak choroby lub pasożytów,
- z rozłożystymi konarami,
- głębokimi korzeniami,
- grubym pniem (jego średnica powinna wynosić przy najmniej 30 cm),
- odporne na zmienną pogodę.
Wśród gatunków drzew polecanych jako miejsce wybudowania domku wymienia się: dąb, buk, jabłoń, lipę oraz orzech.
Czy trzeba mieć pozwolenie na wybudowanie domku na drzewie?
Postawienie domku na drzewie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jeżeli jednak działka lub ogród są w sąsiedztwie innych działek, ładnym gestem będzie zapytanie sąsiadów, czy nie mają nic przeciwko budowie. Trzeba brać pod uwagę, że stojący na pewnej wysokości domek może zakłócać widok z okien lub ingerować w prywatność.
Przygotowanie projektu domku na drzewie
Jeżeli mamy zdolności w majsterkowaniu, projekt domku, jak i jego wykonanie, można wykonać samodzielnie. Można też skorzystać z gotowych pomysłów biur projektowych i firm zajmujących się profesjonalnym stawianiem domków na drzewach.
Typowym domek ma wymiary 3x3 metry. Jego projekt musi zawierać spis materiałów, potrzebnych do budowy, kosztorys oraz szkielet konstrukcji domku.
Trzeba ustalić, na jakim poziomie znajdzie się podłoga domku i co będzie ją wspierało, a także zdecydować się, w jaki sposób domek będzie umocowany na drzewie.
Konstrukcja budynku może polegać na :
- całkowitym oparciu domku na konarach drzewa,
- częściowym postawieniu budynku na pniu drzewa, a częściowo na dodatkowych podporach wkopanych w ziemię i mocowanych do pnia,
- oparciu na platformie.
Podejmując decyzję w tej sprawie, warto skorzystać z dostępnych w internecie filmów instruktażowych pokazujących sposób budowy domku na drzewie.
Wysokość domku na drzewie musi być dopasowana do wzrostu dziecka, ale warto pomyśleć także o zapasie, tak aby dzieci mogły korzystać z zabawy w domku także, kiedy podrosną.
Cena domku na drzewie
Jeżeli zdecydujesz się wybudować domek samodzielnie, jego koszt powinien się zamknąć w granicach kilkuset złotych (zapłacisz tylko za materiały budowlane). Znacznie więcej wyniesie wykonanie domku na drzewie przez wynajętą firmę. Wówczas trzeba liczyć się z wydatkiem minimum kilku tysięcy złotych - jest to koszt wykonania projektu, zakupu materiałów i robocizny.
Materiały budowlane potrzebne do zrobienia domku na drzewie
Ilość materiałów zależy od wielkości domku oraz tego, czy chcemy domek całościowo wybudować na pniu drzewa, czy też częściowo ma spoczywać na pniu, a reszta na dodatkowych wspornikach.
Do zbudowania domku na drzewie potrzeba:
- drewniane belki – posłużą do wsparcia domku i ewentualnego przytwierdzenia do podłoża,
- grube deski – sosnowe, bukowe lub dębowe do wykonania szkieletu konstrukcji,
- płyty OSB,
- blachę falistą do wykonania dachu lub dachówek,
- mieszankę betonową – do przytwierdzenia domku do podłoża.
Do budowy domku na drzewie można także zastosować dużo tańsze palety.
Potrzebne będą także narzędzia: wyrzynarka, wiertarka, pilarka, młotek, wkręty, łączniki metalowe, gwoździe, śruby, miarka, a także drabina, impregnat i farby do drewna.
Budowanie konstrukcji domku na drzewie
Najgrubsze deski wykorzystujemy do zrobienia podłogi, a cieńsze do postawienia ścian. Do ich wynikania można także użyć płyt OSB, bardzo odpornych na warunki atmosferyczne. Podczas stawiania ścian bocznych pamiętajmy o zrobieniu otworów na okna i drzwi oraz wycięciu miejsca na przechodzące przez podłogę pień i gałęzie.
Platforma podłogi wymaga dodatkowego wzmocnienia belkami poprzecznymi, tak aby nie załamała się pod ciężarem bawiących się dzieci.
Części konstrukcji dachu (płaskiego lub dwuspadowego) przytwierdzamy bezpośrednio do ścian bocznych. Do pokrycia dachu użyć deski lub blachę falistą.
Domku na drzewie nie należy zawieszać zbyt wysoko – wysokość 1,5 do 2,5 metra uważana jest za najbardziej odpowiednią. Chodzi o to, aby dzieci mogły swobodne i bez ryzyka upadku z dużej wysokości wchodzić do domku i z niego wychodzić.
Wejście do domku na drzewie
Do wejścia do domku można zastosować zwykłą drabinę, ale nie jest to bezpieczne rozwiązanie dla małych dzieci, gdyż drabina łatwo może się przechylić. Dlatego stabilne schody z zabezpieczającą poręczą są najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem dla najmłodszych dzieci.
W przypadku starszych dzieci można zastosować: drabinkę sznurową lub schodki samonośne z boczną balustradą.
Pomalowanie domku na drzewie
Gotową konstrukcję domu trzeba zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych i biologicznych, dlatego konieczne jest zaimpregnowanie jego drewnianych elementów. Ostatnim etapem budowy domku będzie jego pomalowanie farbami. Możemy tutaj wykazać się już pełną inwencją i fantazją i zaprosić do malowania dzieci. Kto powiedział, że domek musi być w klasycznych brązach? Może być dowolnego koloru, jakiego tylko zapragniecie!
Zobacz także:
- Domki dla dzieci: do pokoju, ogrodu, kolorowania i nie tylko!
- Drewniany domek dla lalek – 7 najciekawszych modeli
- Ania pochwaliła się nowym nabytkiem. Taką zabawkę chce mieć absolutnie każde dziecko!