Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
tańczące dziecko, dziecko tańczy, muzyka
mat. YouTube
Gry i zabawy

Dzieci uwielbiają tańczyć

Okazuje się, że dryg do tańca potrafią już mieć najmłodsze dzieci. Takiego poczucia rytmu może im pozazdrościć wielu dorosłych. Zobacz film, jak potrafi tańczyć małe dziecko. Kapitalna zabawa gwarantowana!

Dzieci lubią tańczyć i robią to niemal instynktownie. Jeśli jednak chcesz, by twoje dziecko tańczyło tak ślicznie jak chłopczyk na filmie, już od najmłodszych lat zaprzyjaźnij je z muzyką.

Zacznij od kołysanek

Włączaj swojemu niemowlakowi kołysanki już od urodzenia i sama mu śpiewaj (nawet jeśli twoim zdaniem fałszujesz, twoje śpiewanie dla dziecka będzie bardzo atrakcyjne).

Włączaj dziecku muzykę klasyczną

To właśnie ona najkorzystniej wpływa na rozwój mózgu. Szczególnie polecane są utwory barokowe Vivaldiego, Telemanna, Bacha – wspomagają i przyśpieszają proces przyswajania wiedzy.

Zachęć dziecko do tańca

Kiedy dziecko podrośnie, kup dla niego płytę ze skocznymi piosenkami śpiewanymi przez przedszkolaki – przekonasz się, że szybko zacznie podrygiwać w rytm muzyki. Zachęć je do tego, sama pokazując jak może podskakiwać, tańczyć w kółeczko, machać rączkami. To świetna zabawa dla dziecka i ciebie.

Czytaj też: Muzyka czyni cuda: rozwija, relaksuje, leczy

Co daje muzyka i taniec?

Wg badaczy dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt z muzyką, łatwiej się koncentrują, mają lepszą pamięć, szybciej łapią obce słówka i lepiej radzą sobie z matematyką. Ich umysły są po prostu bardziej sprawne i otwarte.

Obejrzyj film, jak dziecko tańczy:

Muzyka w życiu dzieci - jaką wybrać? Film

Wychowanie
Co muzyka zrobi z twoim dzieckiem?
Rodzice często marzą o tym, by ich pociecha grała na jakimś instrumencie. I słusznie, bo obcowanie z muzyką doskonale wpływa na rozwój dziecka.

Bez względu na to, jak wyobrażasz sobie przyszłość swojego dziecka (będzie chirurgiem, matematykiem, najlepszym w mieście prawnikiem?) zadbaj o to, by od najwcześniejszych lat miało kontakt z muzyką. Słuch absolutny Zdaniem naukowców z Amerykańskiego Towarzystwa Wspierania Nauki,  wszystkie dzieci rodzą się ze słuchem absolutnym.  Dlaczego więc umiejętność bezbłędnego rozróżniania dźwięków jest tak rzadka wśród dorosłych? Według badaczy  ta cudowna zdolność z czasem zanika, bo ... dzieci  z niej nie korzystają. Jeśli chcesz, by twoje dziecko nie straciło tego daru, zadbaj o to, by robiło z niego użytek. Pobudzaj jego mózg do pracy poprzez zabawy muzyczne, naukę śpiewu i gry na instrumencie. Jeżeli zrobisz to, gdy ma 4 - 7 lat, jest szansa, że ocalisz jego słuch absolutny i dziecko będzie mogło cieszyć się nim przez całe życie.  Słuch absolutny przyda się dziecku nie tylko na lekcjach muzyki. Pomoże mu także w nauce języków obcych : jedynie właściciel wrażliwego muzycznie ucha jest w stanie nauczyć się mówić w obcym języku niemal jak prawdziwy native speaker, czyli bez zdradzającego obcokrajowca akcentu. Jak sprawić, by dziecko było muzykalne? Dziecko wychowane w domu, w którym często słucha się muzyki, nie wyrośnie na osobę pozbawioną  wrażliwości na dźwięki. Co jeszcze możesz zrobić, by było muzykalne? Zadbaj o to, by muzyka towarzyszyła wam przy różnych zajęciach.  Włączaj ją, gdy np. układasz z dzieckiem klocki, czytasz mu książkę, wspólnie rysujecie lub jecie obiad. Staraj się jednak, by w takich sytuacjach była tylko tłem i nie odwracała uwagi malca od wykonywanej czynności.  Nie ograniczaj się do płyt z muzyką dla dzieci. Może wspólnie posłuchacie klasyki? Postaraj się, by malec miał kontakt z muzyką barokową...

mama, niemowlę, zabawa, uśmiech
Rozwój
Zabawy rozwijające zmysły
Patrzeć to nie to samo, co widzieć, słuchać to nie to samo, co słyszeć… Jak pobudzać zmysły dziecka, by rzeczywiście robiło z nich użytek?

Mały, zdrowy człowiek nie potrzebuje specjalistycznych zajęć, żeby rozwijać swoje zmysły. Wystarczy bawić się z nim, pokazywać mu ciekawe rzeczy i… nie przeszkadzać! Nie przeszkadzać? Tak, bo małe dziecko samo dba o rozwój swoich zmysłów. – Dorosłemu wystarcza rzucić okiem na jakiś przedmiot. Dziecku nie. Ono chce go dotykać, ściskać, gnieść, włożyć do buzi, lizać, obwąchiwać – mówi dr Agnieszka Maryniak, neuropsycholog z Centrum Zdrowia Dziecka. Zabawy rozwijające zmysł dotyku Noworodek przez dotyk odbiera pierwsze wrażenia. Możliwość przytulenia się do kogoś jest dla niego ważniejsza niż jedzenie. U małych dzieci najwrażliwsze są usta (jeszcze w wieku przedszkolnym są wrażliwsze niż opuszki palców), dlatego maluszki tak chętnie wkładają wszystko do buzi. Jak pobudzić rozwój zmysłu dotyku? Przytulaj, masuj i głaszcz niemowlę . A także delikatnie go łaskocz, rysuj mu kółeczka na plecach, przybijaj „piątkę”, klaszcz z nim, przytulajcie razem miśki. Pozwalaj dziecku na różne przepychanki z rówieśnikami, turlanie się z górki, chodzenie boso (po dywanie, poduszkach, materacu, łóżku, a w lecie także po trawie i piasku). Baw się z dzieckiem w zabawy typu „Sroczka kaszkę warzyła” czy „Idzie kominiarz po drabinie”. Świetnie uwrażliwiają wnętrze dłoni. Dotykaj wraz z nim przedmiotów o różnych fakturach i temperaturze – miękkich pluszaków, gładkich klocków, szorstkiego dywanu, śliskiej i zimnej kostki lodu itd. Baw się z maluchem w rozpoznawanie przedmiotów przez dotyk. Możesz (jeśli pozwoli) zawiązać mu oczy albo włożyć przedmioty (np. klocek, maskotkę, smoczek itd.) do worka i poprosić, by dziecko po nie sięgało. Głaszczcie zaprzyjaźnione psy i koty. Prawda, że ich sierść bardzo się różni w dotyku? Malujcie palcami , lepcie z plasteliny, masy solnej i gliny, gniećcie...

piosenki dla dzieci
Adobe Stock
Wychowanie
Piosenki dla dzieci – rola w rozwoju małego człowieka
Nie irytuj się, gdy twoja pociecha setny raz chce słuchać tej samej melodii! Dowiedz się, jaką rolę odgrywają piosenki dla dzieci w ich życiu.

Muzyka jako taka oraz śpiewanie piosenek odgrywają w życiu dziecka dużą rolę . To dlatego program wychowania przedszkolnego zawiera zajęcia obejmujące słuchanie muzyki, granie na instrumentach, taniec i śpiew. I dlatego, gdy idziesz na jakiekolwiek wydarzenie w przedszkolu, większość występów malców polega na śpiewaniu piosenek. Warto by było, abyś i ty w domu zadbała o to, żeby twoja pociecha miała kontakt z muzyką i śpiewała piosenki dla dzieci. Dlaczego? Przeczytaj! Spis treści: Historia piosenek dla dzieci Cechy piosenek dla dzieci Jaką funkcję pełnią uszy? Wpływ dźwięków na mózg Rozwój i wychowanie przez muzykę Piosenki dla dzieci a nauka języków Historia piosenek dla dzieci Wbrew pozorom utwory dla najmłodszych zaczęły powstawać stosunkowo niedawno. Niektóre źródła podają, że pierwszym ich twórcą był Jan Sebastian Bach , który tworzył muzykę dla swoich dzieci. W XIX wieku mieszczaństwo zaczęło kształcić swoje dzieci muzycznie i właśnie wtedy zaczęło pojawiać się coraz więcej utworów i piosenek do nich adresowanych. Miały one ułatwić młodym, a często i najmłodszym, naukę gry na instrumentach i śpiewu. I tak komponowaniem dla najmłodszych zaczęli się zajmować także najsławniejsi: Schumann, Schubert, Mendelssohn, Czajkowski, Chopin i wielu innych. Cechy piosenek dla dzieci Jednym z pierwszych polskich twórców takich utworów był Witold Lutosławski, który komponował muzykę do tekstów m.in. J. Tuwima i J. Porazińskiej. Wybierał teksty, które nazywał "dziecięcymi". Ich cecha charakterystyczna było to, że opisywały świat z pozycji dziecka – tak, jak ono widzi rzeczywistość. W utworach tych poeci zajmowali się rzeczami i sprawami, które dla dorosłych mogą być błahe, a dla dziecka mogą stać się czymś ważnym lub fascynującym. Tak powstały piosenki dla dzieci o kropli deszczu,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz