Mega Blocks
Fotolia
Gry i zabawy

Jak trenować koncentrację uwagi dziecka przez zabawę z klockami?

Wiesz, jak ćwiczyć koncentrację dziecka? Pomogą ci w tym klocki. Proponujemy kilka ciekawych i sprawdzonych zabaw.

Każdy rodzic małego brzdąca wie, jak trudno jest skupić i utrzymać jego uwagę na jednym zadaniu. Niemniej jednak od samego początku warto stymulować i stopniowo wydłużać okresy skupienia uwagi dziecka na jednej czynności. Zaowocuje to przyszłymi sukcesami w edukacji szkolnej i pozostanie cenną umiejętnością na całe życie. Zdolność koncentracji uwagi niezbędna jest właściwie we wszystkim, co robimy, a szczególnie, gdy się czegoś uczymy. Z czasem, gdy dane czynności zostaną przez nas opanowane, nabiorą charakteru zautomatyzowanych – wówczas do ich wykonania nie potrzebujemy wielkiego skupienia. Zanim to jednak nastąpi, trzeba potrenować… Najlepiej od najmłodszych lat i najlepiej poprzez zabawę, która jest dla dziecka naturalną formą zdobywania wiedzy o świecie.

Jak wspomagać rozwój dziecka przez zabawę klockami?

Na rynku jest mnóstwo zabawek, a ich producenci prześcigają się w zachwalaniu atutów każdej z nich. Na szczególną uwagę zasługują klocki, które efektywnie i naturalnie trenują nie tylko uwagę, ale i wiele innych umiejętności. Warunek jest jeden. Jeśli chcesz, by twoje dziecko potrafiło skupić się i bawić przez dłuższy czas – pobaw się razem z nim!

Mega Blocks
materiały prasowe


A oto kilka propozycji na trening uwagi przy pomocy zabawy:

  1. Ułóżcie z pociąg z klocków, używając do tego dwóch lub trzech kolorów i układając je w określonej, powtarzającej się sekwencji. Maluch trenuje w ten sposób spostrzegawczość, pamięć mechaniczną oraz planowanie – umiejętności niezbędne przy pisaniu, czytaniu i odrabianiu lekcji.
  2. Zabawa w chowanego, którą możesz trenować już z ośmiomiesięcznym brzdącem. Połóż na dywanie dwa klocki. Zakryj jeden kocem (lub innym przedmiotem), a następnie poczekaj, aż malec go odnajdzie. W ten sposób dziecko ćwiczy pamięć roboczą, która stanowi podstawę dla uwagi. Dla starszych maluchów możesz przygotować nieco bardziej skomplikowaną zabawę z użyciem większej liczby klocków, a także zadawać pytania, np. „Jakiego klocka brakuje?”, „Ilu klocków brakuje?”, „Który kolor zniknął?”. Na pewno przyjdzie Ci do głowy mnóstwo ciekawych pomysłów!
  3. Wyścigi z czasem – nastaw zwykły kuchenny minutnik albo stoper w swoim telefonie na 30 sekund. Teraz czas urządzić wyścigi – np. kto w tym czasie zbierze jak najwięcej klocków. Stopniowo możecie podnosić poziom trudności i zbierać tylko klocki w określonym kolorze, zebrać określoną liczbę klocków w określonym czasie itd. Możesz dowolnie modyfikować zadanie, nie bój się też wydłużyć czasu zabawy. Szczególnie, że w ten sposób ćwiczysz umiejętność skupienia uwagi maluszka przez coraz dłuższy czas.

Koncentracja uwagi to podstawowa umiejętność bez której trudno zmagazynować wiedzę o świecie w taki sposób by następnie móc swobodnie z niej korzystać. W związku z tym nie zwlekaj i zacznij stymulować ją od dziś. 

autor: Marta Żysko-Pałuba, psycholog

układanie klocków
Adobe Stock
Gry i zabawy
Układanie klocków jest cenną lekcją dla dziecka – mówią naukowcy
Układanie klocków nie tylko zajmuje dziecku czas, ale przede wszystkim przynosi mu szereg korzyści. Poznaj umiejętności, jakie zdobędzie twoja pociecha, gdy dasz jej do zabawy klocki. Niektórych korzyści byś nie odgadła!

Klocki... jest ich całe mnóstwo! Od małych zestawów złożonych z bardzo prostych drewnianych elementów, aż po olbrzymie zestawy składające się tysięcy elementów i bardzo drobnych części. Na każdy ich rodzaj przychodzi w życiu dziecka odpowiedni czas . Jedno jest pewne: naprawdę warto kupować dzieciom tego typu zabawki, bo ich wpływ na rozwój małych budowniczych jest olbrzymi. Jaki? Naukowcy dowiedli, że zabawa klockami rozwija u dzieci: koordynację oko-ręka i sprawność manualną myślenie przestrzenne zdolności poznawcze kreatywność i umiejętność szybkiego przenoszenia uwagi zdolności językowe umiejętności inżynieryjne i społeczne zdolności matematyczne. Okazuje się jednak, że aby rozwijać wszystkie te cechy, warto bawić się klockami na różne sposoby . Przeczytaj także: Zobacz, jak różne mogą być rodzaje klocków drewnianych Jak się bawić? Poniżej znajdziesz kilka punktów, które pomogą ci urozmaicić dziecku zabawę klockami, a jednocześnie pomogą mu rozwijać swoje umiejętności. 1. Wspólne układanie klocków Naukowcy zaobserwowali, że u dzieci autystycznych, które w grupie bawiły się klockami, szybciej rozwijały się umiejętności społeczne niż u dzieci, którym jedynie tłumaczono, na czym polega życie wśród ludzi. Tego rodzaju zabawa potrafi też zacieśnić więzi między wspólnie budującymi. Dlatego baw się z dzieckiem i zachęcaj je do zabawy klockami razem z kolegami. 2. Rozmawianie o budowaniu Okazuje się, że opowiadanie o tym, co się buduje, co ma się zamiar zbudować lub co już się zbudowało, rozwija u dzieci myślenie przestrzenne . Budując z dzieckiem mów więc: a teraz za tym klockiem ustawię mały klocek, a nad tym położę ten podłużny itd. Zachęcaj je też do mówienia o tym, co i jak buduje. 3. Realizowanie zadań konstrukcyjnych Okazuje się, że budowanie wyznaczonej z góry...

niemowlę, fotelik, nauka jedzenia, kaszka, miska, łyżeczka
Dieta
Nauka samodzielnego jedzenia
Jak przebiega rozwój sprawności manualnych dzieci? Jak można wspierać naukę samodzielnego jedzenia i picia? Kiedy dziecko powinno zacząć jeść samodzielnie? Jak go tego uczyć?

Nauka samodzielnego jedzenia to proces, który może zająć dziecku nawet nie kilka miesięcy, ale lat. To, czy niemowlę jest już w stanie jeść samodzielnie, zależy od jego umiejętności manualnych. A konkretnie od tego, na jakim etapie jest jego koordynacja oko-ręka oraz tzw. mała motoryka (czyli umiejętności rąk i palców). Kiedy dzieci zaczynają jeść samodzielnie? Na to pytanie trudno dać jedną odpowiedź. Już dziecko w 7. miesiącu życia zaczyna radzić sobie z wkładaniem np. chrupków kukurydzianych do ust, bo jego koordynacja oko-ręka jest już na dość dobrym poziomie. Do jedzenia nożem i widelcem jednak jeszcze bardzo daleko. Posługiwanie się przedmiotami zaczyna się od dużych i łatwych w „obsłudze” ( plastikowa łyżeczka ), stopniowo przechodząc w umiejętność korzystania z tych o wyższym stopniu skomplikowania (widelec). Najpierw dziecko oswaja się z butelką , następnie z miseczką, kubeczkiem, podczas gdy jedzenie przy pomocy sztućców stanowi etap dość zaawansowany. Do każdego z nich należy jednak podchodzić z humorem i dużą dozą cierpliwości, bo dziecko uczy się najpierw na zasadzie prób i błędów i należy mu pozwolić jej popełniać, aby w przyszłości było w pełni samodzielne i bardzo z siebie dumne. Rozwijanie umiejętności motorycznych powinno odbywać się poprzez zabawę , aby dziecko kojarzyło zdobywanie nowych umiejętności z aktywnościami, które sprawiają mu przyjemność. Sprawdź, jak uczyć dziecko picia z kubeczka. Jak wygląda rozwój zdolności manualnych u niemowląt i dzieci? Zdolności manualne i panowanie nad ciałem są jednym z przejawów inteligencji ruchowej. Jest ona w mniejszym lub większym stopniu wrodzona, lecz można ją także rozwijać poprzez zabawy ruchowe, ćwiczenia fizyczne i aktywność. U niemowląt koordynacja ruchów rąk jest mała. Niemowlę najpierw chwyci zabawkę całą rączką, a...

Mattel
materiały prasowe
Gry i zabawy
Jak przygotować dziecko do dorosłego życia?
Rozwiązywanie problemów, nieszablonowe myślenie, dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych czy klasyfikowanie – to tylko część umiejętności, które na co dzień wykorzystuje dorosły człowiek. Jak sprawić, by bez trudu nauczyło się ich dziecko? Podpowiadamy!

Umiesz szybko w pamięci obliczyć, ile reszty zostanie Ci z zakupów, potrafisz dojść do celu po zatłoczonej ulicy, zrobić kanapkę i przyszyć guzik. Czy to sprawia Ci problem? Oczywiście, że nie. Czy wiesz jednak, że te z pozoru proste czynności wymagają licznych umiejętności, których nauka rozpoczęła się już w wieku niemowlęcym? Dlatego właśnie rozwój dziecka należy wspierać już od najmłodszych lat. Jak? Najlepiej przez zabawę! Doskonałą zabawką, która nie tylko dostarczy dziecku mnóstwa radości, lecz także pomoże zdobyć umiejętności niezbędne w dorosłym życiu, są klocki. Okazuje się bowiem, że dzieci bawiące się nimi od najwcześniejszych lat zdecydowanie lepiej radzą sobie z matematyką (szczególnie z algebrą) i innymi dziedzinami wymagającymi posługiwania się liczbami. Ale to nie wszystko. Zabawa klockami stanowi także istotny fundament rozwoju funkcji poznawczych i intelektualnych. Pozytywnie wpływa na takie umiejętności jak koordynacja wzrokowo-ruchowa, wyobraźnia przestrzenna, umiejętności komunikacyjne i społeczno-emocjonalne. Rozwój dziecka przez zabawę Chwytanie drobnych przedmiotów to nie lada wyzwanie dla małych rączek dziecka. Dlatego zabawki trzeba dobierać tak, aby nie sprawiały trudności w zabawie, a jednocześnie stymulowały mięśnie dłoni i wspierały rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Doskonale nadają się do tego klocki przeznaczone specjalnie dla małych dzieci, takie jak np. klocki Mega Bloks. Dlaczego? Ich kształt i rozmiar są idealnie dopasowane do możliwości manualnych dziecka, a piękne kolory i ciekawy wygląd bez trudu przykują uwagę dziewczynki i chłopca.  Maluchy w różnym wieku będą bawiły się tymi samymi klockami w nieco inny sposób. Roczny brzdąc, obracając klockiem, trenuje prawidłowe chwytanie, zręczność oraz precyzję trafiania do celu. Co więcej, klocki pomagają mu poznać związek przyczynowo-skutkowy....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj