Każdy rodzic małego brzdąca wie, jak trudno jest skupić i utrzymać jego uwagę na jednym zadaniu. Niemniej jednak od samego początku warto stymulować i stopniowo wydłużać okresy skupienia uwagi dziecka na jednej czynności. Zaowocuje to przyszłymi sukcesami w edukacji szkolnej i pozostanie cenną umiejętnością na całe życie. Zdolność koncentracji uwagi niezbędna jest właściwie we wszystkim, co robimy, a szczególnie, gdy się czegoś uczymy. Z czasem, gdy dane czynności zostaną przez nas opanowane, nabiorą charakteru zautomatyzowanych – wówczas do ich wykonania nie potrzebujemy wielkiego skupienia. Zanim to jednak nastąpi, trzeba potrenować… Najlepiej od najmłodszych lat i najlepiej poprzez zabawę, która jest dla dziecka naturalną formą zdobywania wiedzy o świecie.

Reklama

Jak wspomagać rozwój dziecka przez zabawę klockami?

Na rynku jest mnóstwo zabawek, a ich producenci prześcigają się w zachwalaniu atutów każdej z nich. Na szczególną uwagę zasługują klocki, które efektywnie i naturalnie trenują nie tylko uwagę, ale i wiele innych umiejętności. Warunek jest jeden. Jeśli chcesz, by twoje dziecko potrafiło skupić się i bawić przez dłuższy czas – pobaw się razem z nim!

materiały prasowe

A oto kilka propozycji na trening uwagi przy pomocy zabawy:

  1. Ułóżcie z pociąg z klocków, używając do tego dwóch lub trzech kolorów i układając je w określonej, powtarzającej się sekwencji. Maluch trenuje w ten sposób spostrzegawczość, pamięć mechaniczną oraz planowanie – umiejętności niezbędne przy pisaniu, czytaniu i odrabianiu lekcji.
  2. Zabawa w chowanego, którą możesz trenować już z ośmiomiesięcznym brzdącem. Połóż na dywanie dwa klocki. Zakryj jeden kocem (lub innym przedmiotem), a następnie poczekaj, aż malec go odnajdzie. W ten sposób dziecko ćwiczy pamięć roboczą, która stanowi podstawę dla uwagi. Dla starszych maluchów możesz przygotować nieco bardziej skomplikowaną zabawę z użyciem większej liczby klocków, a także zadawać pytania, np. „Jakiego klocka brakuje?”, „Ilu klocków brakuje?”, „Który kolor zniknął?”. Na pewno przyjdzie Ci do głowy mnóstwo ciekawych pomysłów!
  3. Wyścigi z czasem – nastaw zwykły kuchenny minutnik albo stoper w swoim telefonie na 30 sekund. Teraz czas urządzić wyścigi – np. kto w tym czasie zbierze jak najwięcej klocków. Stopniowo możecie podnosić poziom trudności i zbierać tylko klocki w określonym kolorze, zebrać określoną liczbę klocków w określonym czasie itd. Możesz dowolnie modyfikować zadanie, nie bój się też wydłużyć czasu zabawy. Szczególnie, że w ten sposób ćwiczysz umiejętność skupienia uwagi maluszka przez coraz dłuższy czas.

Koncentracja uwagi to podstawowa umiejętność bez której trudno zmagazynować wiedzę o świecie w taki sposób by następnie móc swobodnie z niej korzystać. W związku z tym nie zwlekaj i zacznij stymulować ją od dziś.

Reklama

autor: Marta Żysko-Pałuba, psycholog

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama