Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mattel
materiały prasowe
Gry i zabawy

Jak przygotować dziecko do dorosłego życia?

Rozwiązywanie problemów, nieszablonowe myślenie, dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych czy klasyfikowanie – to tylko część umiejętności, które na co dzień wykorzystuje dorosły człowiek. Jak sprawić, by bez trudu nauczyło się ich dziecko? Podpowiadamy!

Umiesz szybko w pamięci obliczyć, ile reszty zostanie Ci z zakupów, potrafisz dojść do celu po zatłoczonej ulicy, zrobić kanapkę i przyszyć guzik. Czy to sprawia Ci problem? Oczywiście, że nie. Czy wiesz jednak, że te z pozoru proste czynności wymagają licznych umiejętności, których nauka rozpoczęła się już w wieku niemowlęcym? Dlatego właśnie rozwój dziecka należy wspierać już od najmłodszych lat. Jak? Najlepiej przez zabawę! Doskonałą zabawką, która nie tylko dostarczy dziecku mnóstwa radości, lecz także pomoże zdobyć umiejętności niezbędne w dorosłym życiu, są klocki. Okazuje się bowiem, że dzieci bawiące się nimi od najwcześniejszych lat zdecydowanie lepiej radzą sobie z matematyką (szczególnie z algebrą) i innymi dziedzinami wymagającymi posługiwania się liczbami. Ale to nie wszystko. Zabawa klockami stanowi także istotny fundament rozwoju funkcji poznawczych i intelektualnych. Pozytywnie wpływa na takie umiejętności jak koordynacja wzrokowo-ruchowa, wyobraźnia przestrzenna, umiejętności komunikacyjne i społeczno-emocjonalne.

Rozwój dziecka przez zabawę

Chwytanie drobnych przedmiotów to nie lada wyzwanie dla małych rączek dziecka. Dlatego zabawki trzeba dobierać tak, aby nie sprawiały trudności w zabawie, a jednocześnie stymulowały mięśnie dłoni i wspierały rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Doskonale nadają się do tego klocki przeznaczone specjalnie dla małych dzieci, takie jak np. klocki Mega Bloks. Dlaczego? Ich kształt i rozmiar są idealnie dopasowane do możliwości manualnych dziecka, a piękne kolory i ciekawy wygląd bez trudu przykują uwagę dziewczynki i chłopca. 

Mattel
materiały prasowe

Maluchy w różnym wieku będą bawiły się tymi samymi klockami w nieco inny sposób. Roczny brzdąc, obracając klockiem, trenuje prawidłowe chwytanie, zręczność oraz precyzję trafiania do celu. Co więcej, klocki pomagają mu poznać związek przyczynowo-skutkowy. Rzucając nimi czy układając z elementów jakąś budowlę, maluch odkrywa, że ma wpływ na otoczenie! To jednak nie wszystko. Przy pomocy klocków maluszek pobudza też swój zmysł słuchu. Uderzaniem klockiem o podłogę czy o inny klocek wytwarza dźwięki, tworząc w ten sposób jedyną w swoim rodzaju muzykę. Do tego wyobraź sobie twarz malucha, któremu uda się dwa klocki połączyć ze sobą albo postawić jeden na drugim… widzisz tę dumę na jego twarzy? Tak właśnie zaczyna budować się poczucie pewności siebie. Wstęp do dalszego rozwoju umiejętności społecznych.

Jedzie pociąg z daleka…

Nieco starsze dziecko będzie już dokonywało drobnych klasyfikacji. Ustawiając klocki obok siebie i porównując je ze sobą, nauczy się szacować wagę poszczególnych elementów i rozpoznawać ich fakturę. Różnorodność klocków pomoże rozwinąć umiejętność rozróżniania kształtów i kolorów. Czteroletnie dziecko natomiast wykorzysta klocki do zabawy w „udawanie” i „naśladowanie”, poszerzając w ten sposób swoją wiedzę o sobie i otaczającym je świecie. Warto towarzyszyć dziecku przy tych zabawach. Zbudujcie razem pociąg, a potem wymyślcie jego całą historię. Ile ma wagonów, dokąd jedzie, kim są pasażerowie? Wszystko zależy od Waszej wyobraźni i kreatywności! Przy okazji takiej zabawy możesz opowiedzieć dziecku wiele ciekawych rzeczy o otaczającym Was świecie. Niepozorna zabawa pociągiem z klocków może pomóc w zrozumieniu, że pociągi jeżdżą po torach, osoba, która nimi kieruje, to maszynista, a gdy przechodzimy przez tory, zawsze należy się rozejrzeć i upewnić, czy przejście jest bezpieczne. Kto wie, czy taka prosta zabawa z dzieciństwa nie nakieruje zainteresowań dziecka w przyszłości? 

Mattel
materiały prasowe

Maluch w bezpieczny sposób będzie mógł poznawać reguły rządzące światem, wzmacniając poczucie pewności siebie i bezpieczeństwa. Kiedy dziecko zacznie nawiązywać pierwsze relacje społeczne z rówieśnikami (choćby idąc do przedszkola), do zabawy dołączą inne dzieci. Wspólne zabawy klockami nie tylko pobudzają wyobraźnię i usprawniają intelekt dziecka, ale są także solidną podstawą do trenowania umiejętności dzielenia się, współpracy czy podejmowania inicjatywy.

Dzieci bawiące się klockami uczą się także rozwiązywać problemy. W trakcie budowania muszą przecież zdecydować, czy jeden klocek będzie pasował do drugiego i czy to właśnie ten, a nie inny element pomoże im osiągnąć cel. Brzmi znajomo, prawda? Podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów to kluczowe umiejętności, z których dzieci będą korzystać przez całe swoje życie.

układanie klocków
Adobe Stock
Gry i zabawy
Układanie klocków jest cenną lekcją dla dziecka – mówią naukowcy
Układanie klocków nie tylko zajmuje dziecku czas, ale przede wszystkim przynosi mu szereg korzyści. Poznaj umiejętności, jakie zdobędzie twoja pociecha, gdy dasz jej do zabawy klocki. Niektórych korzyści byś nie odgadła!

Klocki... jest ich całe mnóstwo! Od małych zestawów złożonych z bardzo prostych drewnianych elementów, aż po olbrzymie zestawy składające się tysięcy elementów i bardzo drobnych części. Na każdy ich rodzaj przychodzi w życiu dziecka odpowiedni czas . Jedno jest pewne: naprawdę warto kupować dzieciom tego typu zabawki, bo ich wpływ na rozwój małych budowniczych jest olbrzymi. Jaki? Naukowcy dowiedli, że zabawa klockami rozwija u dzieci: koordynację oko-ręka i sprawność manualną myślenie przestrzenne zdolności poznawcze kreatywność i umiejętność szybkiego przenoszenia uwagi zdolności językowe umiejętności inżynieryjne i społeczne zdolności matematyczne. Okazuje się jednak, że aby rozwijać wszystkie te cechy, warto bawić się klockami na różne sposoby . Przeczytaj także: Zobacz, jak różne mogą być rodzaje klocków drewnianych Jak się bawić? Poniżej znajdziesz kilka punktów, które pomogą ci urozmaicić dziecku zabawę klockami, a jednocześnie pomogą mu rozwijać swoje umiejętności. 1. Wspólne układanie klocków Naukowcy zaobserwowali, że u dzieci autystycznych, które w grupie bawiły się klockami, szybciej rozwijały się umiejętności społeczne niż u dzieci, którym jedynie tłumaczono, na czym polega życie wśród ludzi. Tego rodzaju zabawa potrafi też zacieśnić więzi między wspólnie budującymi. Dlatego baw się z dzieckiem i zachęcaj je do zabawy klockami razem z kolegami. 2. Rozmawianie o budowaniu Okazuje się, że opowiadanie o tym, co się buduje, co ma się zamiar zbudować lub co już się zbudowało, rozwija u dzieci myślenie przestrzenne . Budując z dzieckiem mów więc: a teraz za tym klockiem ustawię mały klocek, a nad tym położę ten podłużny itd. Zachęcaj je też do mówienia o tym, co i jak buduje. 3. Realizowanie zadań konstrukcyjnych Okazuje się, że budowanie wyznaczonej z góry...

klocki dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Czym się różnią klocki tradycyjne od magnetycznych? [Porównanie]
Oba rodzaje klocków mają swoje wady i zalety, dlatego przeczytaj ten materiał i zdecyduj, które klocki będą lepsze dla twojego dziecka: magnetyczne czy tradycyjne. Pomagamy dokonać najlepszego dokonać wyboru.

Klocki magnetyczne przestały być już nowością. Produkuje je wiele firm, tak samo jak klocki tradycyjne. Wybór zatem jest naprawdę ogromny. Jak wybrać najlepsze klocki dla dziecka? Tak, aby chętnie się nimi bawiło, rozwijając przy tym swoje umiejętności i kreatywność? Tym razem porównujemy dwa rodzaje tego typu zabawek: klocki magnetyczne i tradycyjne. Wydawać by się mogło, że różnice między nimi są duże. Tymczasem jest ich tak naprawdę niewiele, jednak warto je znać, by móc dokonać trafnego wyboru, bo jak zwykle: diabeł tkwi w szczegółach! Przeczytaj też: Drewniane czy plastikowe – jakie klocki kupić dziecku? Spis treści: Klocki tradycyjne Klocki magnetyczne Klocki tradycyjne czy magnetyczne? Klocki tradycyjne Zabawa nimi polega, jak to zabawa klockami, na układaniu konstrukcji według podanych przez producenta wzorów lub według własnej inwencji twórczej. Zwykle wykonane są z drewna, plastiku lub pianki. Klocki drewniane po prostu stawia się jeden na drugim, budując proste wieże lub budowle o większych niż jeden klocek podstawach. Najczęściej wszystkie ich boki są płaskie i gładkie, co sprawia, że nie wczepiają się jeden w drugi, sprawiając, że tworzone z nich konstrukcje są nietrwałe , a więc łatwo je zburzyć. W kompletach mogą znajdować się różne bryły: sześciany, stożki, walce. Nieco bardziej skomplikowane są klocki plastikowe – mają najczęściej wypustki i zagłębienia, dzięki którym budowane kształty czy bryły są trwalsze. Jednak łączenie takich elementów wymaga już większej sprawności rąk – trzeba precyzyjne ustawić klocek nad klockiem i jeszcze je docisnąć. Mogą występować w różnych rozmiarach. Te większe idealnie będą nadawały się dla maluchów (np. Lego Duplo), a tymi mniejszymi (np. Lego Star Wars, Lego Friends) z lubością będą bawiły się dzieci starsze. Zobacz też: Jakie klocki...

klocki
fotolia.com
Wychowanie
Klocki nie tylko do zabawy
Zastanawiasz się, jaką zabawkę edukacyjną kupić, aby wspomóc rozwój swojego dziecka? Postaw na klocki!

Klocki powinny znaleźć się w domu każdego dziecka. Półroczny maluch z ciekawością podnosi je, ćwicząc chwytanie, i z radością rzuca na ziemię. A dwulatek buduje już pierwsze konstrukcje. Zabawa klockami stymuluje rozwój na wiele sposobów. Próby ustawiania wieży z dwóch elementów pomagają rocznemu dziecku ćwiczyć mięśnie dłoni i paluszków, koordynację ręka–oko (przyda się przy nauce rysowania, pisania). Zabawa klockami wyrabia też orientację przestrzenną. To pomoże w przyszłości czytać mapy i odnaleźć drogę. Klocki - zabawka uniwersalna Klocki są zabawką uniwersalną. Dzieci bawią się nimi nawet w wieku szkolnym. Na rynku dostępne są najrozmaitsze zestawy, od grzechoczących sześcianów z zabawką w środku (pozwalają niemowlętom poznawać kształty i faktury), poprzez geometryczne klocki drewniane aż po zestawy Duplo dla dwulatków. Tu jednak, jak wszędzie, sprawdza się zasada: im prostsza zabawka, tym bardziej rozwija wyobraźnię. Z prostego kompletu drewnianego można zbudować dowolną budowlę, podczas gdy zestawy tematyczne umożliwiają wykonanie tylko jednej konstrukcji. Jakie klocki wybrać dla dziecka Dla małego dziecka wybierz duże klocki o wyraźnych kolorach i zaokrąglonych brzegach. Jeżeli nadal bierze wszystko do buzi – lepsze będą z plastiku. Z kolei dobrze dobrane drewniane klocki mogą służyć twojemu maluchowi przez kilka lat. Wybierz klocki sprawdzonej firmy, odpowiednie do wieku dziecka. Jeśli kolorowe drewniane, to malowane nietoksyczną farbą, a plastikowe koniecznie bez ostrych krawędzi. Pamiętaj, że zabawki dla maluchów poniżej 3 lat nie powinny zawierać małych elementów, którymi dziecko może się zadławić. Przeznacz na klocki pudło, skrzynkę lub koszyk. Zadbaj, by maluch miał do nich swobodny dostęp. Nie zmuszaj do „prawidłowej” zabawy. Gdy roczne dziecko nie jest zainteresowane budowaniem, może z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak