Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mama z dzieckiem podczas zabawy
Gry i zabawy

Wielkie budowle małych budowniczych

Pomóż swemu dziecku poznawać świat poprzez obserwację, mierzenie i budowanie pierwszych konstrukcji!

Jak wysoki jest samochód? Kto jest wyższy: ja czy misio? Na te i wiele innych pytań rodzice odpowiadają swoim dzieciom od momentu, gdy maluchy zaczynają rozumieć pojęcie rozmiaru w otaczającym je świecie.

Dzieci są budowniczymi z natury

Uwielbiają budować z czegokolwiek - z plastikowych kubeczków, z piasku, z klocków. Zabawy konstrukcyjne, takie jak budowanie wieży, mają określone zasady i cele - konstrukcja musi mieć solidną podstawę, być stabilna i wysoka. Choć gdy wieża zaczyna się kołysać i walić, też jest dużo śmiechu. Budowanie rozwija dziecięcą wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia i znajdowania kreatywnych rozwiązań. Klocki LEGO® DUPLO® o różnorodnych kolorach i kształtach idealnie nadają się tworzenia konstrukcji, jakie tylko przyjdą dziecku do głowy. Są duże i idealnie dopasowane do małej rączki, dlatego przy okazji pomagają doskonalić zdolności motoryczne.
Jak możemy nauczyć dzieci rozpoznawać rozmiary i wysokość? Zmierzmy siebie. Kto jest najmniejszy w rodzinie? Czy Julka jest wyższa od misia Teddy'ego? Regularnie zaznaczajmy wzrost dziecka na ścianie w jego pokoju, a gdy jesteśmy na spacerze, pokażmy mu, jak wysoki jest komin albo drzewa.

Pobawmy się klockami Lego

mama bawi się z dzieckiem klockami

Kasia i jej syn Jaś najbardziej lubią bawić się zestawami LEGO DUPLO, ponieważ można z nich łatwo konstruować różnorodne budowle, rozmontowywać je i przebudowywać. Kasia rozkłada klocki na dywanie. Jasiowi najbardziej podobają się czerwone i okrągłe i szybko zaczyna tworzyć konstrukcję według własnego pomysłu.
Jaś buduje bardzo solidną podstawę, aby wieża lub komin nie zawaliły się. "Patrz, Jasiu, możemy zbudować samochód na kółkach i postawić na nim wieżę". Budowanie jest proste dla Jasia i mama nie musi mu pomagać.
Ponieważ chłopczyk jest w stanie budować bez niczyjej pomocy, mama proponuje mu grę: "Pobawmy się w znajdowanie. Gdzie jest niebieski klocek? A gdzie okrągły? Gdzie jest klocek z narysowanymi oczkami? Pokaż mi go. A gdzie są twoje oczka?". W ten sposób, poprzez kreatywną zabawę małe dziecko uczy się rozróżniania kształtów, kolorów, a także gdzie są poszczególne części ciała.

mama bawi się z dzieckiem klockami; układają wieżę z klocków

Na koniec Jaś i jego mama budują "najwyższą wieżę na świecie". Mama chce sprawdzić, czy konstrukcja jest tak duża jak jej synek. Jaś też jest ciekawy i próbuje zmierzyć wieżę, stając obok niej.

Rada rodzicielska
Kasia mówi: "Czasami, gdy wieża się zawali, odbudowujemy ją albo zbieramy porozrzucane klocki i budujemy coś innego. Dzięki wspólnej zabawie Jaś uczy się współpracy i dzielenia".

mama bawi się z dzieckiem klockami; układają wieżę z klocków

Podczas sesji zdjęciowej zostały wykorzystane zestawy LEGO® DUPLO® "Kreatywny pojazd do ciągnięcia dla maluszka" (10554) i "Zestaw początkowy dla maluszka" (10561).
 

zestawy lego duplo
materiały prasowe Lego Duplo


Więcej na: www.duploswiat.pl
Zobacz: Jak zbudować wieżę z klocków

Ludziki LEGO
iStock
Gry i zabawy
18 rzeczy, których nie wiesz o klockach LEGO. Możesz się zdziwić!
Ludziki LEGO są właśnie w drodze na Jowisza, a najróżniejsze klocki, z figurkami ośmiornic i miniaturowym sprzętem do nurkowania włącznie, można znaleźć na plaży obok wyrzuconych przez morze muszelek. Czego jeszcze nie wiesz o klockach LEGO?

1. Trzy minifigurki  LEGO zmierzają właśnie w stronę Jowisza Trzej plastikowi pasażerowie sondy JUNO,  wystrzelonej w 2011 roku przez NASA ,  przedstawiają włoskiego astronoma Galileusza, rzymskiego boga Jowisza i jego żonę Junonę. Dotrą na miejsce (czyli na orbitę Jowisza) w 2016 roku. Jowisz, Junona i Galileusz (fot. www.nasa.gov)   2. Klocki LEGO można znaleźć na plaży To dlatego, że przed laty u wybrzeży Kornwalii ze statku  Tokio Express wypadł kontener wypełniony prawie 5 milionami  sztuk klocków.  Jak pisze Mario Cacciottolo w BBC News Magazine,  zrządzenie losu sprawiło, że  wiele elementów było w stylu marynistycznym, więc mieszkańcy  i turyści odpoczywający na plażach w Kornwalii  znajdowali  –  i wciąż znajdują – miniaturowe płetwy  i sprzęt do nurkowania (ale także smoki i stokrotki). Zdaniem oceanografa Curtisa Ebbesmeyera, klocki dryfują i mogą być teraz na każdej plaży na ziemi. Jeśli znajdziesz klocek na plaży, możesz to zgłosić na pośrednictwem Facebooka na stronie "Lego Lost At Sea" Klocki dla niemowląt - sprawdź opinie rodziców! Plastikowa ośmiornica znaleziona na plaży w Kornwalii (fot. Tracey Williams) Sprawdź także , co nocami robią dinozaury 3. Kolumna zbudowana z  40 miliardów klocków LEGO sięgnęłaby Księżyca Materiału na taką konstrukcję wystarczyłoby z nawiązką: do dziś powstało ich 700 miliardów, a więc 17 i pół razy więcej. Na każdego mieszańca Ziemi przypadają średnio 94 klocki LEGO. Przeczytaj  także: Mamo, kup mi klocki! 4. Najsłynniejsze na świecie plastikowe klocki zawdzięczamy ... stolarzowi Nazywał się Ole Kirk Christiansen, mieszkał w  Billund w Danii i miał czterech synów. To właśnie dla nich wymyślał pierwsze zabawki, np. kaczki na kółkach. Podobały się...

klocki dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Czym się różnią klocki tradycyjne od magnetycznych? [Porównanie]
Oba rodzaje klocków mają swoje wady i zalety, dlatego przeczytaj ten materiał i zdecyduj, które klocki będą lepsze dla twojego dziecka: magnetyczne czy tradycyjne. Pomagamy dokonać najlepszego dokonać wyboru.

Klocki magnetyczne przestały być już nowością. Produkuje je wiele firm, tak samo jak klocki tradycyjne. Wybór zatem jest naprawdę ogromny. Jak wybrać najlepsze klocki dla dziecka? Tak, aby chętnie się nimi bawiło, rozwijając przy tym swoje umiejętności i kreatywność? Tym razem porównujemy dwa rodzaje tego typu zabawek: klocki magnetyczne i tradycyjne. Wydawać by się mogło, że różnice między nimi są duże. Tymczasem jest ich tak naprawdę niewiele, jednak warto je znać, by móc dokonać trafnego wyboru, bo jak zwykle: diabeł tkwi w szczegółach! Przeczytaj też: Drewniane czy plastikowe – jakie klocki kupić dziecku? Spis treści: Klocki tradycyjne Klocki magnetyczne Klocki tradycyjne czy magnetyczne? Klocki tradycyjne Zabawa nimi polega, jak to zabawa klockami, na układaniu konstrukcji według podanych przez producenta wzorów lub według własnej inwencji twórczej. Zwykle wykonane są z drewna, plastiku lub pianki. Klocki drewniane po prostu stawia się jeden na drugim, budując proste wieże lub budowle o większych niż jeden klocek podstawach. Najczęściej wszystkie ich boki są płaskie i gładkie, co sprawia, że nie wczepiają się jeden w drugi, sprawiając, że tworzone z nich konstrukcje są nietrwałe , a więc łatwo je zburzyć. W kompletach mogą znajdować się różne bryły: sześciany, stożki, walce. Nieco bardziej skomplikowane są klocki plastikowe – mają najczęściej wypustki i zagłębienia, dzięki którym budowane kształty czy bryły są trwalsze. Jednak łączenie takich elementów wymaga już większej sprawności rąk – trzeba precyzyjne ustawić klocek nad klockiem i jeszcze je docisnąć. Mogą występować w różnych rozmiarach. Te większe idealnie będą nadawały się dla maluchów (np. Lego Duplo), a tymi mniejszymi (np. Lego Star Wars, Lego Friends) z lubością będą bawiły się dzieci starsze. Zobacz też: Jakie klocki...

Rodzaje klocków dla dzieci w różnym wieku
AdobeStock
Zakupy
Najlepsze klocki dla dzieci w różnym wieku [Poradnik]
Klocki to jedna z najbardziej rozwijających zabawek. Mogą być drewniane, plastikowe, z obrazkami lub bez. Sprawdź, jakie klocki będą najlepsze dla twojego dziecka.

Klocki to jedne z najlepszych zabawek, jakie możesz zaproponować dziecku. Dlaczego warto je kupić i jakie wybierać? Podpowiadamy, które klocki będą najlepsze dla niemowląt i małych dzieci , a które dla starszaków. I uwaga: to zabawa, która nigdy się nie nudzi!  Spis treści: Dlaczego warto kupować dziecku klocki? Rodzaje klocków dla dzieci Jak dobierać klocki do wieku dziecka? Co sposób zabawy mówi o twoim dziecku? Dlaczego warto kupować dziecku klocki? Gdy dziecko beztrosko postukuje klockami albo buduje z nich prościutki domek, uczy się wielu ważnych rzeczy. Co dziecko zyskuje dzięki tej fantastycznej zabawce? Klocki: rozwijają sprawność manualną i uczą precyzji.  Na początku maluch potrafi jedynie obracać je w dłoni albo nimi rzucać. Później próbuje dopasowywać je do siebie. Wreszcie staje się małym budowniczym; rozwijają wyobraźnię. Malec w swoich budowlach odwzorowuje rzeczywistość, ale też próbuje przedstawiać w konstrukcjach przestrzennych świat z bajek i z własnych marzeń; uczą koncentracji, wytrwałości i cierpliwości. Aby powstał wieżowiec, dom z ogródkiem czy nawet prosty pociąg, potrzeba wiele wysiłku, ponawiania prób, żmudnej pracy; rozwijają intelekt. Dziecko uczy się na przykład, jak połączyć dwa klocki, by powstał most albo jak konstruować wieżę, aby się nie przewróciła. Budując, sprawdza różne możliwości i wyciąga wnioski. Rodzaje klocków dla dzieci Wybór klocków w sklepach jest ogromny i możemy czuć, że zakup tych jednych najlepszych nas przerasta (choć przecież dziecko wcale nie musi mieć tylko jednego zestawu). Jakie wybrać - drewniane czy tradycyjne ? Aby ułatwić rodzicom, dziadkom czy ciociom podjęcie odpowiedniej decyzji, podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje klocków.  Klocki wciskane Klocki drewniane Klocki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak