Zacznijmy od najważniejszego: nie wszystkie zestawy klocków magnetycznych nadają się dla małych dzieci ze względu na zbyt duże ryzyko połknięcia. Na rynku znajdują się opakowania oznaczone według wieku, dla jakiego nadaje się konkretna zabawka. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na oznaczenia, którymi producent opatrzył pudełko i kupuj zabawki odpowiednie do wieku dziecka, które chcesz obdarować. Wybór jest całkiem spory i to dla dzieci już od 8. miesiąca życia!

Reklama

Klocki magnetyczne:

Klocki dla niemowląt (od 8. miesiąca życia)

Tak, takie też są na rynku. Składają się z małej liczby dużych elementów, które są wygodniejsze dla małych rączek i nie da się ich wsadzić do buzi. Dodatkowo magnesy pokryte są zabezpieczającym je tworzywem. Dzięki nim dziecko kształtuje sprawność manualną, ale może też na przykład uczyć się nazw kolorów i kształtów.

Klocki dla maluchów od 1. do 3. roku życia

Służą do budowania bardzo prostych budowli, np. wieży. Łączące je magnesy oszczędzają dziecku frustracji związanej ze zbyt łatwym burzeniem się konstrukcji. Klocki są duże, a ich magnesy zabezpieczone tworzywem. To idealna propozycja dla dzieci, które nie mają jeszcze zbyt sprawnych dłoni.

Zobacz też: Jakie klocki LEGO wybrać dla dziecka? Poradnik dla rodziców.

Zobacz także

Klocki magnetyczne dla dzieci od 3. roku życia

Mogą się składać z 40 do 100 elementów. Pozwalają budować proste konstrukcje, ale ze względu na dużą liczbę elementów, dają już możliwość kreatywnej zabawy. Warto taką zabawka pobawić się razem z dzieckiem, żeby pokazać mu różne możliwości łączenia elementów i w ten sposób zainspirować je do bardziej rozwijającej zabawy.

Klocki magnetyczne dla dzieci od 5. roku życia

Wybór jest ogromny: od niewielkich po bardzo duże zestawy składające się z drobnych elementów, w tym stalowych kulek. Poza kulkami i "patyczkami" w zestawach często znajdują się też panele, które można umieszczać w skonstruowanych przestrzeniach, zamykając w ten sposób bryły, wstawiać w budynki ściany i okna. Niektóre zestawy dla starszych dzieci mogą zawierać mechaniczne elementy (silniczki, kółka) pozwalające wprawić w ruch złączone ze sobą klocki.
Pewne zestawy służą do układania konkretnych budowli. Wtedy w opakowaniu znajduje się także instrukcja, jak połączyć ze sobą poszczególne elementy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby z tych samych klocków dziecko zbudowało coś według własnego pomysłu.

Klocki magnetyczne neodymowe

Tak właściwie nie są to klocki, a wyłącznie przyciągające się kuleczki (nawet kilkaset sztuk w jednym opakowaniu). Buduje się z nich trójwymiarowe bryły, np. piramidy czy sześciany. Zabawki tego typu przeznaczone są dla starszych dzieci, które nie połkną kulek, mają sprawne dłonie i sporo cierpliwości – skonstruowanie takiej bryły wymaga nie lada koncentracji i precyzji.

Klocki drewniane z magnesami

To idealne połączenie tradycji z nowoczesnością. W ścianki drewnianych klocków wmontowane zostały niewielkie magnesy, które ułatwiają najmłodszym dzieciom budowanie prostych konstrukcji. Taką zabawkę oferuje na przykład polska marka Kooglo, która postarała się o uzyskanie dla swoich produktów niezbędnych certyfikatów.
Jeśli nie wiesz, jakie klocki kupić dziecku – drewniane czy plastikowe, zapraszamy do lektury.

Zalety tego rodzaju zabawek

Kształtują wyobraźnię przestrzenną, rozwijają kreatywność. Mają też w sobie jakąś fascynującą magię, która niczym magnes przyciąga dzieci do częstej zabawy. Zobaczysz, gdy twoje dziecko dostanie taką zabawkę, sama z chęcią przyłączysz się do zabawy.

Reklama

Ceny klocków magnetycznych

Wszystko zależy od wielkości zestawu. Najprostsze, te złożone z samych kuleczek można kupić już za 30 zł. Bardzo duże, złożone z najróżniejszych elementów potrafią kosztować 400 zł. Z pewnością więc znajdziesz pudełko odpowiadające twojemu budżetowi.

Reklama
Reklama
Reklama