Reklama

Klocki magnetyczne przestały być już nowością. Produkuje je wiele firm, tak samo jak klocki tradycyjne. Wybór zatem jest naprawdę ogromny. Jak wybrać najlepsze klocki dla dziecka? Tak, aby chętnie się nimi bawiło, rozwijając przy tym swoje umiejętności i kreatywność? Tym razem porównujemy dwa rodzaje tego typu zabawek: klocki magnetyczne i tradycyjne. Wydawać by się mogło, że różnice między nimi są duże. Tymczasem jest ich tak naprawdę niewiele, jednak warto je znać, by móc dokonać trafnego wyboru, bo jak zwykle: diabeł tkwi w szczegółach!

Reklama

Przeczytaj też: Drewniane czy plastikowe – jakie klocki kupić dziecku?

Spis treści:

Klocki tradycyjne

Zabawa nimi polega, jak to zabawa klockami, na układaniu konstrukcji według podanych przez producenta wzorów lub według własnej inwencji twórczej. Zwykle wykonane są z drewna, plastiku lub pianki.
Klocki drewniane po prostu stawia się jeden na drugim, budując proste wieże lub budowle o większych niż jeden klocek podstawach. Najczęściej wszystkie ich boki są płaskie i gładkie, co sprawia, że nie wczepiają się jeden w drugi, sprawiając, że tworzone z nich konstrukcje są nietrwałe, a więc łatwo je zburzyć. W kompletach mogą znajdować się różne bryły: sześciany, stożki, walce.

Nieco bardziej skomplikowane są klocki plastikowe – mają najczęściej wypustki i zagłębienia, dzięki którym budowane kształty czy bryły są trwalsze. Jednak łączenie takich elementów wymaga już większej sprawności rąk – trzeba precyzyjne ustawić klocek nad klockiem i jeszcze je docisnąć. Mogą występować w różnych rozmiarach. Te większe idealnie będą nadawały się dla maluchów (np. Lego Duplo), a tymi mniejszymi (np. Lego Star Wars, Lego Friends) z lubością będą bawiły się dzieci starsze.

Zobacz też: Jakie klocki Lego wybrać dla dziecka?

Ostatnio popularne zrobiły się też plastikowe klocki typu "wafle". Są płaskie i ażurowe, a po bokach wystają z nich wypustki, które służą do łączenia poszczególnych elementów.

Relatywna nowością są klocki piankowe. Mogą mieć kształty identyczne jak klocki drewniane – prostych brył: sześcianów, walców, stożków itp., ale popularne są też elementy łączone podobnie do puzzli, z których można układać płaskie powierzchnie, albo budować prostopadłościany. Są lekkie i miękkie, a więc zupełnie bezpieczne dla maluchów.

Klocki tradycyjne a kreatywność

Nie ma się co oszukiwać: klocki drewniane i piankowe dają o wiele mniej możliwości – wznoszone z nich budowle zawsze będą proste i toporne. Natomiast klocki plastikowe dają o wiele więcej możliwości – im większy zestaw lub im więcej klocków tego typu w domu, tym więcej różnych konstrukcji można z nich zbudować. Dlatego warto kupować dziecku klocki jednego rodzaju, które będą do siebie pasować.

Klocki magnetyczne

Ich cechą charakterystyczną jest to, że zawierają magnesy, dzięki którym budowle mogą zyskać większą odporność na przypadkowe zburzenie – celowemu burzeniu nie zapobiegną. Mogą być zrobione z drewna, plastiku, pianki lub metalu. W zależności od zestawu można z nich budować tak samo jak z klocków drewnianych albo... zupełnie inaczej. Łączenie klocków magnetycznych polega na zbliżeniu klocka do klocka, a wtedy magnesy połączą oba elementy. Dlatego klocki tego typu nie muszą mieć żadnych wypustek i najczęściej nie mają – są zupełnie gładkie. Nie trzeba ich wciskać jeden w drugi, więc do konstruowania nie trzeba używać siły.
Dokonując zakupu trzeba jednak zwrócić uwagę na wiek dziecka, dla jakiego przeznaczona jest zabawka. Zestawy klocków magnetycznych dla starszych dzieci zawierają bardzo małe elementy, często są to stalowe kuleczki czy plastikowe, krótkie pałeczki, które maluch może połknąć.

Klocki neodymowe

One też łączą się na zasadzie pola magnetycznego, ale najczęściej takie zestawy składają się wyłącznie z metalowych kuleczek. Łączy się je tak, by powstała płaska lub trójwymiarowa konstrukcja, np. sześcian lub stożek.

Klocki magnetyczne a kreatywność

Obecnie na rynku jest już mnóstwo zestawów tego rodzaju klocków. Są więc komplety złożone z samych płaskich kwadratów i trójkątów albo z kulek i patyczków, czy klocków w kształtach znanych z zabawek drewnianych. Nie brakuje też bardzo rozbudowanych kompletów z dodatkowymi elementami, które pozwalają budować zamki lub pojazdy.
Im większy zestaw i im więcej różnych elementów zawiera, tym większą kreatywnością może wykazać się mały konstruktor. Można budować według wzorów podsuwanych przez producentów lub układać bryły i budowle własnego pomysłu.

Klocki tradycyjne czy magnetyczne?

Jak widzisz, oba rodzaje klocków mogą być wykonane z takich samych materiałów, a różni je tylko obecność magnesu lub jego brak. Dlatego nie ma sensu porównywać cech obu produktów. O wiele lepiej sprawdzi się dobranie rodzaju klocków do wieku i sprawności dziecka.

Reklama

Kieruj się tymi wskazówkami:

  • kupuj zestawy oznaczone przedziałem wiekowym pasujących do wieku twojego dziecka,
  • klocki drewniane i piankowe w kształcie prostych brył warto kupić tylko najmłodszym,
  • dziecku sprawnemu manualnie tradycyjne klocki nie będą sprawiały kłopotu,
  • niesprawne rączki łatwiej poradzą sobie z klockami magnetycznymi,
  • największe możliwości kreacji dają zestawy złożone z dużej liczby różnych elementów,
  • najmniejsze możliwości konstrukcyjne dają klocki neodymowe (zawierają same kulki),
  • kupuj klocki renomowanych producentów – są bezpieczne i trwalsze,
  • najtrwalsze konstrukcje powstają z klocków tradycyjnych plastikowych.
Reklama
Reklama
Reklama