Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
lego, klocki
materiały prasowe
Gry i zabawy

Kolorowe budowanie

Naucz swoje dziecko rozróżniania kolorów poprzez zabawę!

Jakiego koloru jest słonko? Dlaczego trawa ma inny kolor niż moja przytulanka? Gdy dzieci zadają takie pytania, oznacza to, że nadszedł czas na poznawanie kolorów.

Dzieci zaczynają mieć świadomość podstawowych barw w wieku 6 miesięcy. Kolory zabawek i otaczających je przedmiotów przyciągają ich uwagę - świat staje się różnobarwny, a przez to coraz ciekawszy. Na  późniejszym etapie rozwoju coraz bardziej interesują się kolorami. Niektóre lubią bardziej, inne mniej, a niektórych kolorów nie zauważają w ogóle. Już przedszkolaki wiedzą, że konkretne barwy mają znaczenie np. czerwony to "stop", a zielony pozwala przejść bezpiecznie przez jezdnię.

Jak rodzice mogą pomóc dziecku poznawać kolory? Najlepiej poprzez zabawę. Justyna i Leoś (22 miesiące) właśnie rozpoczęli przygodę z kolorami. Na początek mama wykonuje proste ćwiczenia ze swoim dzieckiem. Na spacerze zwraca jego uwagę na zieloną trawę, niebieskie niebo, żółte słońce i białego kotka. Stopniowo dodaje kolejne kolory. Potem razem powtarzają nazwy kolorów i pokazują je.

W domu kontynuują naukę – zabawę. Justyna odkryła bardzo użyteczną stronę internetową, na której jest wiele porad o prawidłowym rozwoju dzieci i o tym, jak uczyć je nowych rzeczy, wykorzystując klocki LEGO® DUPLO®. Znalazła podpowiedzi, jak pomóc dziecku rozpoznawać kolory podczas zabawy. Dzięki temu jej synek może jednocześnie świetnie się bawić i uczyć się!

Razem wyrzucają klocki na podłogę. Mama zachęca Leosia, by zobaczył, jakie skarby wypadły z pudełka.

lego, klocki
materiały prasowe

"Pogrupujemy klocki w tym samym kolorze?" – pyta. Na początku trochę pomaga synkowi, lecz już za chwilę Leoś układa klocki w kupki po swojemu.

Podczas zabawy przypominają sobie także, jakich kolorów nauczyli się na spacerze. Mama prosi Leosia, by powiedział jej, jakiego koloru klocek trzyma w rączce. Pyta go, czy żółty klocek jest tej samej barwy co słoneczko czy trawa?
 

lego, klocki
materiały prasowe


Gdy stosiki klocków o tych samych kolorach są gotowe, mama zastanawia się, czy Leoś zauważy, gdy położy czerwony klocek na niebieskiej górce. Oczywiście, że zauważył. Obydwoje mają ogromną frajdę z zabawy i z nauki. Malec nie może się doczekać, aby rozpocząć składanie klocków.

 

 

lego, klocki
materiały prasowe


Budując różne konstrukcje z klocków tego samego koloru, Leoś w dalszym ciągu uczy się rozróżniać barwy. Gdy budowla jest już ułożona, czas na trudniejsze zadania.

 

 

 

 

lego, klocki
materiały prasowe


Porada rodzicielska:
Wspaniałe jest to, że bawiąc się kolorowymi klockami, można zarazem i uczyć dziecko rozróżniania kolorów i ćwiczyć jego pamięć. Często wybieram kolor i proszę Leosia, by nazwał przedmioty tej samej barwy, które widzieliśmy na spacerze lub które mamy w domu.

Podczas sesji zdjęciowej został wykorzystany zestaw LEGO DUPLO "Uniwersalny zestaw klocków" (nr katalogowy 10572).

 

 

lego, klocki
materiały prasowe

www.duploswiat.pl
www.duploswiat.pl/pomysly-na-zabave/poznawanie-kolorow

jak nauczyć dziecko kolorów
Adobe Stock
Gry i zabawy
Jak nauczyć dziecko kolorów? Propozycje zabaw
Jak nauczyć dziecko kolorów? Jest mnóstwo zajęć, które go do tego zachęcą. Świat, którego barwy nie tylko można zobaczyć, ale i nazwać, jest o wiele bardziej inspirujący. Na początek możesz zachęcić malucha do nauki kolorów np. kolorowymi flamastrami, wielobarwną plasteliną. Kiedy dziecko nazywa już kolory - ćwiczcie razem tę umiejętność podczas wspólnej zabawy.

Jak nauczyć dziecko kolorów? Jest wiele sposobów, by nauka była atrakcyjna, np. możesz podarować dziecku kolorowe flamastry, segregować wspólnie z nim zabawki, które są w jednym kolorze. Świetnie sprawdzą się też różne gry i zabawy, podczas których maluch będzie określał barwę danego przedmiotu.  Spis treści:  Jak nauczyć dziecko kolorów? Rozpoznawanie kolorów przez dzieci - sposoby na naukę Od kiedy dziecko rozpoznaje kolory? Rozróżnianie kolorów - czy dziecko może tego zapomnieć? Problemy z rozróżnianiem kolorów u dzieci - daltonizm Jak nauczyć dziecko kolorów? Żeby nauczyć dziecko rozróżniania kolorów, zacznij od dwóch różniących się znacznie kolorów, np. czerwieni i zieleni. Znajdź znane dziecku przedmioty o takich barwach (samochodziki, klocki, plastikowe kubeczki) i połóż je na kartce takiego samego koloru. Powtarzaj: czerwony samochodzik kładziemy na czerwonej kartce, zielony klocek na zielonej. Kiedy dziecko nazywa już kolory - szukajcie ich na innych przedmiotach: czerwona kropeczka na rajstopkach, czerwone wiaderko w książce itp. Gdy dziecko umie wskazać te kolory, wprowadź następne dwa, wciąż przypominając poprzednie. Oczywiście dziecko wcale nie musi wiedzieć, że „uczy się” kolorów. Okazji do nauki poprzez zabawę jest mnóstwo. Rozpoznawanie kolorów - sposoby na naukę  Spraw, by nauka kolorów była dla dziecka wspaniałą zabawą. Oto nasze propozycje:  Rysuj, maluj, lep z plasteliny z maluszkiem Jak najczęściej! Nazywaj barwy, jakich używacie. Mów np.: „A teraz podaj mi, proszę, zieloną kredkę, zieloną jak listki i trawa. Narysuję nią zieloną trawę”. Jeśli dziecko poprawnie ją poda, pochwal je i powtórz nazwę koloru: „Dziękuję, dobrze wybrałeś zieloną kredkę. Właśnie takiej potrzebuję” (powtarzanie jest ważne, bo utrwala...

Lego Duplo
materiały prasowe LEGO Duplo
Gry i zabawy
Naucz dziecko kolorów w trakcie zabawy
Dzieci zaczynają zastanawiać się nad kolorami i wybierają swoje ulubione na długo przed tym, zanim zapytają, dlaczego trawa jest zielona. Jak nauczyć malucha nazw kolorów?

„Dzieci już w pierwszych miesiącach życia nadają kolorom znaczenie. Niemowlęta kojarzą przyjemność, radość i pozytywne emocje z kolorem czerwonym, pomarańczowym czy żółtym. Jest to dość naturalne skojarzenie, ponieważ są to ciepłe barwy, które wprowadzają w pozytywny nastrój. Preferują także barwy jasne, naturalne i takie, które kojarzą się ze skórą mamy, a więc z czymś bezpiecznym. Będą to odcienie różu, beżu i wszystkie kremowe kolory. Natomiast dzieci w wieku przedszkolnym, świetnie potrafią połączyć kolor z emocją. To bardzo pomocne w terapii, ponieważ rysunki dzieci i wybierane przez nie barwy, potrafią powiedzieć dużo więcej niż rozmowa. I tak szary lub czarny określają smutek, a ciepłe kolory - radość. Jednak z wiekiem, bardzo się to zmienia i nie przypisujemy już barwom takiego znaczenia. Nasze preferencje są kształtowane przez kulturę, w której dorastamy, a gust zmienia się wraz z wiekiem i modą” - mówi Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny. Pokoloruj mnie wcześnie Dzieci wcześnie zauważają kolory. Niemowlęta zaczynają dostrzegać barwy już po ukończeniu sześciu miesięcy, choć jeszcze nie potrafią skupić na nich swojej uwagi. Kolorowe pluszaki, klocki, pociągi - wszystko to przyciąga uwagę małych dzieci w większym stopniu niż białe czy szare przedmioty. Czy wiesz, na zabawce jakiego koloru koncentruje się wzrok twojego dziecka? Wiem, czego chcę Badania wykazują, że niemowlęta szybko wybierają swoje ulubione kolory i przyglądają się im dłużej niż pozostałym. Najbardziej atrakcyjne są dla nich niebieski i czerwony, a następne w kolejności są fioletowy i pomarańczowy.  Najmniej interesującym kolorem jest brązowy. Czy twoje dziecko częściej spogląda na niebieskiego pluszowego wieloryba czy na pomarańczową dynię? Czym jest kolor? Dzieci zaczynają rozpoznawać i nazywać kolory...

Test redakcyjny
Milena Oszczepalińska
Gry i zabawy
Testujemy LEGO DUPLO [10863] Pociąg ze zwierzątkami!
Chyba nie ma dziecka, które nie lubiłoby budować klockami. LEGO® DUPLO® [10863] Pociąg ze zwierzątkami to zestaw idealny dla najmłodszych. Co w sobie kryje i dlaczego warto kupić go dla swojej pociechy? Sprawdźcie!

var _gde_pkqofkdhvz = new Image(1,1); _gde_pkqofkdhvz.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=bJE1NFwAwX85S7PveYMmuqRtnISu82SIzvx4KvQFjgz.27/stparam=pkqofkdhvz/fastid=fklybggioelfuzbkrbbsepanxpki'; Moja córka ma w tej chwili rok i 9 miesięcy. To wiek, w którym dziecko z pasją poznaje świat – wszystko je interesuje, wszystko chce sprawdzić, wszystkiego doświadczyć. Nie ma czasu na nudę. W związku z tym właściwie cały czas jest w ruchu – biega, skacze, wspina się. Znacie to? Kiedy rozmawiam z mamami dzieci w podobnym wieku, niemal wszystkie potwierdzają, że bardzo trudno jest im zachęcić dziecko do dłuższego skupienia uwagi na czymkolwiek. Mnie się jednak udało. Jak? Dałam córce do zabawy zestaw Lego Duplo , tak na próbę, miała wtedy nieco ponad rok i podejrzewałam, że to jeszcze za wcześnie, ale chciałam sprawdzić jej reakcję. Byłam w szoku! Moja zwykle nad wyraz ruchliwa dziewczynka bawiła się klockami jak zaczarowana. Od tamtej pory Lego Duplo towarzyszą nam niemal każdego dnia, więc gdy tylko dostałam propozycję przetestowania nowego zestawu - Lego Duplo Pociąg ze zwierzątkami , bardzo się ucieszyłam. „Moja córka uwielbia Duplo” – pomyślałam i byłam pewna, że ją również ucieszą nowe klocki. Od razu wam powiem – nie myliłam się! Co kryje w sobie zestaw  LEGO DUPLO Pociąg ze zwierzątkami ? Klocki Lego Duplo Pociąg ze zwierzątkami przeznaczone są dla dzieci w wieku od 1,5 do 3 lat . W zestawie znajdują się elementy, z których można zbudować aż 5 zwierzątek: lwa z otwieraną paszczą, słonia ze zjeżdżalnią zamiast trąby, żyrafę z giętką szyją, krokodyla z ruchomą szczęką, białego  ptaszka . Całość zapakowana jest w trwałym, plastikowym pudełku w zielonym kolorze, dzięki czemu nie ma obawy, że klocki się pogubią,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak