Jakiego koloru jest słonko? Dlaczego trawa ma inny kolor niż moja przytulanka? Gdy dzieci zadają takie pytania, oznacza to, że nadszedł czas na poznawanie kolorów.

Reklama

Dzieci zaczynają mieć świadomość podstawowych barw w wieku 6 miesięcy. Kolory zabawek i otaczających je przedmiotów przyciągają ich uwagę - świat staje się różnobarwny, a przez to coraz ciekawszy. Na późniejszym etapie rozwoju coraz bardziej interesują się kolorami. Niektóre lubią bardziej, inne mniej, a niektórych kolorów nie zauważają w ogóle. Już przedszkolaki wiedzą, że konkretne barwy mają znaczenie np. czerwony to "stop", a zielony pozwala przejść bezpiecznie przez jezdnię.

Jak rodzice mogą pomóc dziecku poznawać kolory? Najlepiej poprzez zabawę. Justyna i Leoś (22 miesiące) właśnie rozpoczęli przygodę z kolorami. Na początek mama wykonuje proste ćwiczenia ze swoim dzieckiem. Na spacerze zwraca jego uwagę na zieloną trawę, niebieskie niebo, żółte słońce i białego kotka. Stopniowo dodaje kolejne kolory. Potem razem powtarzają nazwy kolorów i pokazują je.

W domu kontynuują naukę – zabawę. Justyna odkryła bardzo użyteczną stronę internetową, na której jest wiele porad o prawidłowym rozwoju dzieci i o tym, jak uczyć je nowych rzeczy, wykorzystując klocki LEGO® DUPLO®. Znalazła podpowiedzi, jak pomóc dziecku rozpoznawać kolory podczas zabawy. Dzięki temu jej synek może jednocześnie świetnie się bawić i uczyć się!

Razem wyrzucają klocki na podłogę. Mama zachęca Leosia, by zobaczył, jakie skarby wypadły z pudełka.

Zobacz także
materiały prasowe

"Pogrupujemy klocki w tym samym kolorze?" – pyta. Na początku trochę pomaga synkowi, lecz już za chwilę Leoś układa klocki w kupki po swojemu.

Podczas zabawy przypominają sobie także, jakich kolorów nauczyli się na spacerze. Mama prosi Leosia, by powiedział jej, jakiego koloru klocek trzyma w rączce. Pyta go, czy żółty klocek jest tej samej barwy co słoneczko czy trawa?

materiały prasowe

Gdy stosiki klocków o tych samych kolorach są gotowe, mama zastanawia się, czy Leoś zauważy, gdy położy czerwony klocek na niebieskiej górce. Oczywiście, że zauważył. Obydwoje mają ogromną frajdę z zabawy i z nauki. Malec nie może się doczekać, aby rozpocząć składanie klocków.

materiały prasowe

Budując różne konstrukcje z klocków tego samego koloru, Leoś w dalszym ciągu uczy się rozróżniać barwy. Gdy budowla jest już ułożona, czas na trudniejsze zadania.

materiały prasowe

Porada rodzicielska:
Wspaniałe jest to, że bawiąc się kolorowymi klockami, można zarazem i uczyć dziecko rozróżniania kolorów i ćwiczyć jego pamięć. Często wybieram kolor i proszę Leosia, by nazwał przedmioty tej samej barwy, które widzieliśmy na spacerze lub które mamy w domu.

Podczas sesji zdjęciowej został wykorzystany zestaw LEGO DUPLO "Uniwersalny zestaw klocków" (nr katalogowy 10572).

materiały prasowe
Reklama

www.duploswiat.pl
www.duploswiat.pl/pomysly-na-zabave/poznawanie-kolorow

Reklama
Reklama
Reklama