Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły
Walter R. Brooks
Ilustracje Kurt Wiese
Wydawnictwo Jaguar
Dla każdego
Cena: 34,90 zł

Prawie 90 lat później Prosiaczek trafia pod polskie strzechy, tym samym Kubuś Puchatek zyskał konkurenta. A może nie konkurenta, tylko przyjaciela? Bo uwierzcie mi, każdy chciałby mieć takiego serdecznego kumpla: dobrego, lojalnego, wesołego, mądrego, odważnego, choć ciut leniwego. Prosiaczek Fryderyk mieszka na farmie państwa Beanów, razem z krową Wandą, kotem Jinxem, kogutem Karolem, pająkiem Webbem i mnóstwem innych zwierząt. Ja polubiłam tę całą zgraję od pierwszych stron "Wakacji Fryderyka", bo od tego tomu warto zacząć czytać prosiaczkową sagę.

Reklama

Drugi to "Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły". To rzecz o pierwszym banku zwierzęcym, demokracji, wspólnocie zwierzęcej, ale przede wszystkim o odpowiedzialności za słowa i czyny. Nasi bohaterowie nie są idealni, zdarzają się im wpadki, a przez lenistwo i bezmyślność są bliscy utracenia farmy – państwo Bean, właściciele farmy, chcieli wyjechać na wakacje, pozostawili dobytek w rękach zwierząt (plany zwierząt pokrzyżował niecny dzięcioł z bandą szczurów). Tu zdradzam zakończenie, choć czytając książkę, nie miałam tej pewności, czy tym razem historia skończy się dobrze. Na pewno świetnie się bawiłam, bo cechą charakterystyczną serii o prosiaczku jest poczucie humoru i mimo że wiele poruszanych spraw tyczy się rzeczy ważnych, to podane są one bez zbędnego moralizatorstwa.

Jak napisał Michael Cart, znawca literatury dziecięcej, autor biografii Waltera R. Brooksa, autora omawianych książek: "pełna życiowej mądrości i ujmujących bohaterów seria wciąż bawi do łez i wcale się nie starzeje. Uczy i wzrusza tak samo teraz, jak przed laty, gdy opublikowane ją po raz pierwszy". Proszę zwrócić uwagę na ilustracje autorstwa Kurta Wiese'a, wielokrotnie nagradzanego za swoją twórczość, otrzymał m.in. nagrodę im. Lewis Carolla (trzykrotnie). W starym stylu, urokliwe. Zapraszam do świata, w którym to, że zwierzęta mówią, czytają i piszą, nie jest niczym dziwnym.

Książki o prosiaczku stworzone przez amerykańskiego pisarza i poetę Waltera R. Brooksa porównywane są do brytyjskiej klasyki: "Kubusia Puchatka" i "O czym szumią wierzby". A niektórzy dopatrują się w nich pierwowzoru "Folwarku zwierzęcego" George'a Orwella.

Reklama

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama