Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, okulary, książka
Panthermedia
Gry i zabawy

3 superpomysły na książki dla dziecka

Samodzielne wykonanie książki to nie tylko wspaniała zabawa, ale i całkiem poważne edukacyjne przedsięwzięcie. Zobacz, jak od początku oswajać dziecko z książką i zachęcić je do nauki czytania i pisania.
Wyprawa z dzieckiem do księgarni może być świetnym pomysłem, choć wizyta mamy i dziecka w sklepie pełnym ludzi może skończyć się płaczem przestraszonego dziecka. Dlatego tym razem zamiast wyprawy po książki, polecamy zabawę w robienie własnych książeczek. 

Zobacz też, dlaczego czytanie jest jak lekarstwo
 

Pomysł na książkę nr 1
Listy do dziecka

Potrzebne będą: gruby zeszyt, kolorowe pisaki lub kredki

Jak to zrobić: jeśli jesteś jeszcze w ciąży, zacznij pisać listy do swojego dziecka. To niebanalny pomysł na pamiętnik z okresu oczekiwania na dziecko. Pisz o uczuciach, jakie ciąża budzi w tobie, o wydarzeniach z dziewięciu miesięcy, o emocjach, które towarzyszą myślom o porodzie...

Nasza rada: swoją książkę ozdabiaj nie tylko rysunkami, ale i zdjęciami USG, suszonymi kwiatami, pocztówkami wykonanymi własnoręcznie. Taka książka to wspaniały prezent dla dziecka, gdy dorośnie – a dla ciebie wzruszająca pamiątka.

Zobacz też: 7 książek, które pokocha każde dziecko

Pomysł na książkę nr 2
Moja pierwsza książeczka

Potrzebne będą: kilka kartek ze sztywnej tektury, kolorowe flamastry, wstążeczka

Jak to zrobić: przez wycięte dziurkaczem otwory przewlecz wstążeczkę i mocno zwiąż kartki tak, by na jednej ze stron znajdowała się prosta ilustracja, a na drugiej słowo opisujące obrazek (np. na jednej stronie głowa kota, a na drugiej – wielkimi literami słowo „Kot”). Zapełnij książeczkę ilustracjami prostych słów: „mama”, „tata”, „pies”...

Nasza rada: tę książeczkę można oglądać nawet już z kilkumiesięcznym dzieckiem! Ważne jest to, aby rysunki i słowa były zaznaczone wyraźną kreską, najlepiej w mocnym kolorze. To nie tylko ciekawa zabawa, zajmująca niemowlaka na kilka dobrych chwil, ale i działanie edukacyjne. Można je powtarzać przez kolejne lata – pamiętając, że naukę czytania warto zacząć od zaznajamiania dziecka z całymi wyrazami, a nie z pojedynczymi literkami. 

Zobacz też, dlaczego warto czytać dziecku

Pomysł na książkę nr 3
Dziecięca kronika

Potrzebne będą: stary album na fotografie lub kilka sztywnych, tekturowych kartek, kolorowe czasopisma, widokówki, obrazki, kawałki barwnej włóczki lub rafii, karty do gry itd. (jeśli puścisz wodze fantazji, niemal wszystko będzie mogło stać się materiałem do dziecięcej książeczki).

Jak to zrobić: zróbcie dziurkaczem otwory w kartkach i przewleczcie przez nie ozdobną wstążeczkę, wiążąc kartki ze sobą. Na pierwszej stronie napiszcie tytuł książki i ozdóbcie okładkę kolażem naklejonych zdjęć, wzorów z włóczki. Pozwól dziecku dobrać zestaw ozdób. Na środku naklej zdjęcie całej rodziny lub tylko buźki dziecka. Dziecko będzie szczęśliwe, jeśli samodzielnie wytnie i naklei ozdobne wzorki z bibuły albo kolorowego papieru. Zasada: „Im więcej, tym lepiej” – tutaj sprawdza się w stu procentach! Kolejne karty wspólnie zapełniajcie interesującymi was tematami. Możecie wpisywać nowe osiągnięcia malucha (np. naukę jazdy na rowerze warto zilustrować obrazkiem rowerka itd.), opisywać wydarzenia z rodzinnego życia: tu przydadzą się np. zdjęcia dziadków albo pocztówki z odwiedzanych miejsc. Naklejanki przeplatajcie rysunkami dziecka, odciskami stóp i paluszków, kompozycjami z zasuszonych liści...

Nasza rada: tworzenie własnej książeczki to wspaniała zabawa, rozwijająca wyobraźnię nie tylko dziecka, ale i... rodziców. Dziecko, czytając swoją książeczkę, czuje się ważne i doceniane – książka, której bohaterem jest dziecko, buduje w nim tożsamość i poczucie wartości. Zabawa w introligatora to doskonały wstęp do nauki pisania, zachęcający najmłodszych do czytania książek.

Zobacz też, co czytać dziecku - blog z nowościami wydawniczymi dla dzieci

 

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Tata z niemowlakiem czytającym książkę
© zinkevych - Fotolia.com
Gry i zabawy
Czy to roczne dziecko czyta? Zobacz film
Roczne dziecko bezbłędnie rozpoznaje wyrazy napisane na tekturce, szybko reaguje na polecenia taty. Czy ono potrafi czytać? - zapewne wiele osób zada sobie pytanie i doda w myślach: po co dziecku w tym wieku nauka czytania?

  (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Wow como hace tan pequeño para identificar las palabras. Posted by 107.5 AMOR on 4 kwietnia 2015   Czy to dziecko czyta? Raczej nie. Po prostu ma fenomenalną pamięć wzrokową , która jest podstawą nauki czytania całowyrazowego, czyli rozpoznawania wyrazu bez znajomości liter ( metoda Domana ). Nauka według tej metody polega na pokazywaniu dziecku kartki z napisanym wyrazem i przeczytaniem go na głos. Dzieci uczą się układu liter na pamięć i dzięki temu – po jakimś czasie – potrafią bezbłędnie wskazać wyraz o który prosi rodzic. W tej metodzie najważniejsza jest systematyczność – należy ćwiczyć z dzieckiem codziennie przez co najmniej 5-10 minut. Tę metodę można stosować zarówno u paromiesięcznych maluszków, jak i kilkuletnich dzieci (przedszkolaków). Jej celem nadrzędnym jest dobra zabawa . Chodzi o to, by rodzice z dzieckiem miło spędzali czas. Zobacz także: Jak uczyć dziecko czytania - najlepsze metody   Jakie są zalety nauki czytania metodą Domana? Dzięki tej metodzie dziecko uczy się kreatywności , ćwiczy pamięć fotograficzną oraz myślenie operacyjne. U dzieci, które w ten sposób ćwiczą lepiej rozwija się wzrok, słuch oraz mowa. Zobacz też: Zabawy dla rocznego dziecka Czego potrzebujesz, by zacząć naukę metodą Domana? Aby zacząć naukę czytania metodą Domana potrzebujesz: białego kartonu grubego mazaka. Jeśli będziesz mieć te materiały, wykonaj kilka plansz, pamiętając o poniższych zasadach: każde słowo musi być napisane na osobnym kartonie; litery powinny mieć wysokość...

czytać dziecku codziennie
Fotolia
Gry i zabawy
Zacznij czytać od małego!
Czy książki warto czytać niemowlakowi? Oczywiście! Bo czytając dziecku, buduje się więź, oswaja się je z książką, daje pożywkę wyobraźni, wyczula na piękno... Kiedy zacząć czytać dziecku książki, spytałam dr Aleksandra Piotrowska, psycholog z Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie.

Kiedy zacząć czytać maluchowi książki? Już w ciąży ! Co z tego, że malec nie widzi liter, ale udziela mu się nastrój mamy. Na ten czas polecam lektury dające radość i odprężenie. Im wcześniej wprowadzimy dziecko w świat książek , tym większa jest gwarancja, że wychowamy rasowego czytelnika. Niestety, wielu rodziców zaczyna czytać dzieciom dopiero wtedy, gdy te zbliżają się do szkoły. Ma im to pomóc w łączeniu literek. A przecież nie o to tu chodzi. Zatem czytać należy też niemowlakowi... Chciałabym, aby maluchy zaciskały łapeczki nie tylko na grzechotkach, ale także na książeczkach – takich dla najmłodszych, materiałowych, mięciutkich. Książki powinny być stałym elementem ich rzeczywistości. Starszaki, tak około 9–10. miesiąca życia, mogą już oglądać książeczki bez tekstu, z pojedynczymi i schematycznymi obrazkami, które pokazują elementy świata otaczającego dziecko, z wyraźnymi krawędziami, ułatwiającymi spostrzeganie. Czytaj też: 7 zalet czytania niemowlęciu. Kiedy wprowadzić książeczkę z tekstem? Można je pokazywać i czytać już rocznemu smykowi, z tym że ten tekst powinien być krótki, złożony z jednego wyrazu, np. nazwy przedstawionego na rysunku przedmiotu. Taki smyk zna wprawdzie kilka słów, np. "brrrrum" co znaczy auto, ale zarzucanie go dużą liczbą nowych wyrazów może zniechęcić do " czytania" . Ale w miarę poszerzania słownika warto zachęcać smyka do "opowiadania" oglądanych obrazków. Wystarczy pokazać rysunek i spytać: "A co to jest?". Ostatni dzwonek na sprawienie, by dla dziecka czytanie było czymś naturalnym, to wiek półtora roku, dwa lata. Takim maluchom można już czytać proste historie, np. na dobranoc. Marzy mi się, by dzieci zasypiały przy książeczce, a nie z butelką kaszki. A czytanie przed snem umacnia nawyk obcowania z książką . A co zrobić,...

Nauka czytania Metodą Globalnego Czytania Domana
AdobeStock
Rozwój dziecka
Metoda Domana: na czym polega metoda globalnego czytania?
Metoda globalnego czytania Glenna Domana została stworzona z myślą o niemowlętach i małych dzieciach. Sam autor nazwał ją „zabawą w czytanie”. Poznaj reguły Domana, dzięki którym nauka samodzielnego czytania pójdzie gładko.

Glenn Doman to amerykański fizjoterapeuta, znany jako twórca rehabilitacji osób z uszkodzeniami mózgu oraz... metody nauki czytania dla bardzo małych dzieci, zwanej metodą globalnego czytania . W Polsce dostępna jest jego książka pt. „Jak nauczyć małe dziecko czytać”, a także zestawy do nauki czytania dla dzieci.  Spis treści: Metodą Domana: na czym polega?   Etapy nauki metodą globalnego czytania Jak dziecko uczy się czytać metodą globalną? Reguły Glenna Domana  Metodą Domana: na czym polega? Metoda Glenna Domana to kompleksowo opracowany system uczenia czytania dla dzieci od 3. miesiąca do 5. roku życia . Razem z pomocami dydaktycznymi rodzic otrzymuje bardzo jasne wskazówki, jak i kiedy je stosować. Podstawą tego podejścia jest systematyczność oraz zabawa.  Metoda nauki globalnego czytania polega na pokazywaniu dziecku dużych białych kart z czerwonymi wyrazami pięć, trzy lub jeden raz w ciągu dnia, w zależności od możliwości rodziców. Na pierwszych kartach umieszczone są proste rzeczowniki, które dziecko zna z otoczenia. Z czasem słowa stają się bardziej skomplikowane i łączą się w wyrażenia, a potem w zdania. Karty pokazuje się dziecku przez ok. 1 sekundę (w oryginale nazywane są flashcards ) w odstępach 30-minutowych.  Oryginalna metoda Domana zakłada, że rodzic odbędzie 5 sesji w ciągu dnia .  Zapracowani rodzice mogą się jednak zdecydować na wersję z 3 zestawami dziennie, a nawet 1 zestawem dziennie - do każdej z wersji jest opracowany oddzielny harmonogram. Etapy nauki metodą globalnego czytania Nauka metodą Domana oparta jest na wykorzystaniu kart przygotowanych według konkretnych wytycznych. Są one dość duże – o wymiarach 10,7 cm x 60 cm i pogrupowane w zestawy liczące po 200 sztuk. Karty są ułożone etapami , według których następuje nauka czytania w następującej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz