Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, czytać, książeczka
Panthermedia
Rozwój

Dlaczego warto czytać dziecku

Malutkie dzieci chętnie sięgają po książeczki, jeśli tylko mają do nich dostęp. Nie zmarnuj tego i naucz swojego maluszka czerpać przyjemność z lektury.

Zdaniem psychologów dziecięcych, głośne czytanie to jedna z najwspanialszych metod wychowawczych, która wspiera rozwój dziecka na bardzo wielu płaszczyznach. Piszą o tym Natalia i Krzysztof Minge w swojej książce „Jak kreatywie wspierać rozwój dziecka?” (wydawnictwo Samo Sedno). Podkreślają też, że warto czytać dziecku już od pierwszych dni jego życia. I zupełnie nie ma znaczenia, jaka to będzie lektura. Noworodkowi jest bowiem wszystko jedno, co mu się czyta, jego mózg i tak jest stymulowany do rozwoju przez samo słuchanie melodyjnie ułożonych zdań, intonacji, wymowy. I pomyśleć, że krytykowałam znajomego, za to, że czytał swojemu siedmiomiesięcznemu dziecku broszury na temat sprzętu do snowboardu... Dziś bym go pochwaliła i postawiła za przykład innym tatusiom :-) Wybrał lekturę, która w danym momencie go interesowała i jednocześnie pomyślał o swoim synku. A jakie książeczki warto postawić na półce malca, kiedy już troszkę podrośnie? I dlaczego czytanie jest takie ważne? Sprawdziliśmy.

Wspomagają rozwój dziecka
Czytając, pomagasz malcowi zrozumieć siebie samego i świat, który go otacza, a także pogłębiasz więź, jaka was łączy – podczas wspólnej lektury maluch czuje się ważny i kochany. Emocjonalny i intelektualny rozwój dzieci, którym rodzice czytają od najmłodszych lat, jest o 30 proc. szybszy niż u ich rówieśników, którzy nie mają kontaktu z książkami. Słuchanie bajek uczy malucha myślenia, wzbogaca jego język, rozwija pamięć i wyobraźnię. Wcale nie musisz poświęcać na czytanie wiele czasu – wystarczy 20 minut dziennie. Szybko jednak zauważysz, że te 20 minut przestanie wam wystarczać. Bo wspólne czytanie jest po prostu bardzo przyjemne.

Pokazują cały świat
Wcale nie trzeba jechać do Afryki, by wiedzieć, jak wygląda pustynia i co jada żyrafa. Można przecież dowiedzieć się tego z książeczek. Już dwu-, trzylatka może zafascynować to, jak funkcjonuje ludzkie ciało, jeśli tylko podsuniesz mu odpowiednią książeczkę. Zdecydowanie łatwiej przekonasz smyka, by nie jadł słodyczy, gdy na obrazku zobaczy bakterie, które niszczą ząbki. Informacje poparte sugestywnymi ilustracjami to lekcja, która zostaje w małej główce na długo.

Uczą, jak postępować
Książeczki uczą też właściwych zachowań bez uciekania się do podnoszenia głosu albo klapsów. Słuchając mądrych opowieści, maluchy dowiadują się na konkretnym przykładzie, jak trzeba postępować, a czego robić nie wolno. W trudnej sytuacji przypomną sobie np. bohatera bajki, którego inne dzieci przezywały. Nie będą wtedy bezradne.

Dają wiedzę, co jest ważne
Chcesz nauczyć swoje dziecko, że prawda jest najważniejsza, a uczciwość popłaca? Czytanie sprawia, że maluch zdobywa życiowe doświadczenie w bezpiecznej, przyjaznej dla niego sytuacji. Dowiaduje się, że warto być odważnym, dbać o przyjaciół i szanować innych ludzi. Tak przygotowany może ruszać na spotkanie ze światem i innymi ludźmi.

Oswajamy lęki
Problemy dzieci wydają im się ogrooomne – np. gdy co noc spod łóżka wychodzi potwór... Ważna jest wtedy rozmowa z maluchem, ale nie zawsze ona wystarcza. Możesz wielokrotnie powtarzać dziecku, że w szafie nie ma smoka, a ono dalej będzie się go bało. Kiedy tłumaczenia i pocieszania to za mało, z nieocenioną pomocą przychodzi literatura. Brzdąc prędzej uwierzy słonikowi z bajki niż własnemu rodzicowi. Identyfikując się z bohaterem, dzieci przeżywają trudne emocje i sytuacje, które w ten sposób przestają już być groźne, są oswojone. Potwór przestaje straszyć!

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Dziecko z książką
Panthermedia
Gry i zabawy
Dziś Światowy Dzień Książki
Zachęcamy zatem do czytania dzieciom książek. Zalet jest mnóstwo, a wysiłek, by czytać dziecku 20 minut dziennie - nie taki znów duży.

Małe dzieci chętnie sięgają po książeczki, jeśli tylko mają do nich dostęp. Nie zmarnuj tego i naucz swojego maluszka czerpać przyjemność z czytania. A czytać możesz już niemowlakowi. To nie tylko stymuluje jego umysł do rozwoju. Zalet jest mnóstwo! Wystarczy mi 20 minut Czytając kilkulatkowi, pomagasz mu zrozumieć siebie samego i świat, który go otacza, a także pogłębiasz więź, jaka was łączy – podczas wspólnej lektury maluch czuje się ważny i kochany. Badania naukowe dowodzą, że emocjonalny i intelektualny rozwój dzieci, którym rodzice czytają od najmłodszych lat, jest o 30 proc. szybszy niż u ich rówieśników, którzy nie mają kontaktu z książką. Wcale nie musisz poświęcać na czytanie wiele czasu – wystarczy 20 minut dziennie. Tak głosi zresztą hasło kampanii "Cała Polska czyta dzieciom", która trwa już od sześciu lat. Z czasem zauważysz, że te 20 minut przestanie wam wystarczać. Słuchanie bajek uczy malucha myślenia, wzbogaca jego język, rozwija pamięć i wyobraźnię. Dobre oddziaływanie książeczek na tym się nie kończy. Pomagają rozwiązywać dziecięce problemy i wprowadzają twoją pociechę w świat wartości. Jak to się dzieje, że mają taką moc? Poznaję wielki świat Z książeczki już od najmłodszych lat dzieci mogą czerpać wręcz nieograniczoną wiedzę o świecie. Wcale nie trzeba przecież być w Afryce, by wiedzieć, jak wygląda pustynia i co jada żyrafa. Już czterolatka może zafascynować to, jak funkcjonuje ludzkie ciało, jeśli tylko podsuniesz mu odpowiednią książeczkę. Zdecydowanie łatwiej przekonasz go, by nie jadł słodyczy, gdy na obrazku zobaczy, co dzieje się wówczas w buzi. Informacje poparte sugestywnymi ilustracjami to lekcja, która zostaje w małej główce na długo.Już się nie boję Problemy dzieci wydają im się ogrooomne – gdy ktoś dokucza w przedszkolu albo gdy co noc spod łóżka wychodzi...

mama, dziecko, czytanie, książka
Gry i zabawy
Czytaj dziecku codziennie... przez 20 minut
Zachęcamy do czytania dzieciom książek. Zalet jest mnóstwo, a wysiłek, by czytać dziecku 20 minut dziennie – nie taki znów duży.

Małe dzieci chętnie sięgają po książeczki, jeśli tylko mają do nich dostęp. Nie zmarnuj tego i naucz swojego maluszka czerpać przyjemność z czytania. A czytać możesz już niemowlakowi. To nie tylko stymuluje jego umysł do rozwoju. Zalet jest mnóstwo! Wystarczy mi 20 minut Czytając kilkulatkowi, pomagasz mu zrozumieć siebie samego i świat, który go otacza, a także pogłębiasz więź, jaka was łączy – podczas wspólnej lektury maluch czuje się ważny i kochany. Badania naukowe dowodzą, że emocjonalny i intelektualny rozwój dzieci, którym rodzice czytają od najmłodszych lat, jest o 30 proc. szybszy niż u ich rówieśników, którzy nie mają kontaktu z książką. Wcale nie musisz poświęcać na czytanie wiele czasu – wystarczy 20 minut dziennie. Tak głosi zresztą hasło kampanii "Cała Polska czyta dzieciom", która trwa już od sześciu lat. Z czasem zauważysz, że te 20 minut przestanie wam wystarczać. Słuchanie bajek uczy malucha myślenia, wzbogaca jego język, rozwija pamięć i wyobraźnię. Dobre oddziaływanie książeczek na tym się nie kończy. Pomagają rozwiązywać dziecięce problemy i wprowadzają twoją pociechę w świat wartości. Jak to się dzieje, że mają taką moc?   Poznaję wielki świat Z książeczki już od najmłodszych lat dzieci mogą czerpać wręcz nieograniczoną wiedzę o świecie. Wcale nie trzeba przecież być w Afryce, by wiedzieć, jak wygląda pustynia i co jada żyrafa. Już czterolatka może zafascynować to, jak funkcjonuje ludzkie ciało, jeśli tylko podsuniesz mu odpowiednią książeczkę. Zdecydowanie łatwiej przekonasz go, by nie jadł słodyczy, gdy na obrazku zobaczy, co dzieje się wówczas w buzi. Informacje poparte sugestywnymi ilustracjami to lekcja, która zostaje w małej główce na długo.     Już się nie boję Problemy dzieci wydają im się ogrooomne – gdy ktoś dokucza w przedszkolu...

niemowlę, zabawa, rozwój
Rozwój dziecka
Trening kreatywności
Twórcze, pomysłowe dziecko to prawdziwy skarb. Bez względu na to, kim zostanie, na pewno sobie w życiu poradzi. Bo kreatywne podejście jest ważne w każdej dziedzinie.

    Słowo „kreatywność” robi karierę i kreatywni ludzie też. Kreatywni, czyli jacy? Twórczy, pomysłowi, dociekliwi, otwarci na nowe idee... Twoje dziecko też może takie być, i to przez całe życie. Zacznij mu w tym pomagać już dziś. To nie takie trudne. Dla każdego malucha ciekawość świata, potrzeba eksperymentowania i poszukiwanie nowych rozwiązań są czymś naturalnym, wręcz niezbędnym. Dzięki takiemu twórczemu podejściu w nieskrępowany sposób może chłonąć wiedzę, rozwijać się harmonijnie. Tę otwartość umysłu warto zachować jak najdłużej. Bo później trzeba się jej na nowo nauczyć. Kochać i wspierać, oto jest zadanie Właściwie można zacząć od tego, co już wiesz – że mądra miłość zastąpi najbardziej profesjonalny trening kreatywności. Bo przecież jeśli z zaangażowaniem i zaciekawieniem poświęcasz maluchowi dużo czasu, możesz mu się lepiej przyjrzeć, zobaczyć, jakie jest i co lubi. Wtedy łatwiej o naturalny, pełen miłości zachwyt. A dla dziecka, które dopiero się rozwija, pochwały i aprobata ze strony rodziców mają szczególne znaczenie. Są najlepszą i niezastąpioną zachętą do działania – pozwalają mu rozwinąć skrzydła. Dziecko, które jest akceptowane, nie obawia się nowych wyzwań, popełniania błędów. Eksperymentuje, jest pełne pasji. Natomiast niezadowolenie rodziców, bycie ocenianym, porównywanie z innymi, które maluch odbiera nawet wtedy, gdy nie zostają wypowiedziane, wywołują uczucie niepewności, hamują ciekawość. Malowanie równie ważne jak wspinanie Zanim maluch zacznie korzystać ze swojej fantazji i kreatywności, musi zdobyć pierwsze praktyczne umiejętności. Takie, które ułatwią mu dobre osadzenie w świecie i radzenie sobie w różnych sytuacjach. To także dodaje pewności siebie. Do mniej więcej trzeciego roku życia dziecko intensywnie uczy się samodzielnego jedzenia, mycia się,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak