Tablica manipulacyjna dla dziecka: jak ją zrobić krok po kroku?
Tablica manipulacyjna to zabawka warta każdej ceny, wszechstronnie rozwija, a w dodatku zaspokaja dziecięcą ciekawość odkrywania. Tablicę manipulacyjną można zrobić samodzielnie. Warto wcześniej ustalić jej wymiary oraz elementy potrzebne do wykonania tablicy manipulacyjnej dla niemowlaka i tablicy sensorycznej dla rocznego dziecka.
Tablica manipulacyjna to zabawka edukacyjna, wspierająca rozwój. Popularność tablic sensorycznych ciągle rośnie, bo nie dość że pozwalają dziecku na odkrywanie świata, to jeszcze wykorzystuje się w nich prawdziwe, „dorosłe” elementy, a nie zabawkowe zamienniki. Zabawa tablicą manipulacyjną to prawdziwa frajda. Pokazujemy, jak zrobić tablicę manipulacyjną krok po kroku dla dziecka w różnym wieku.
Spis treści:
- Co to jest tablica manipulacyjna?
- Po co dziecku tablica manipulacyjna?
- Tablica manipulacyjna jako zabawka Montessori
- Tablica manipulacyjna krok po kroku
Co to jest tablica manipulacyjna?
Tablica manipulacyjna dla dziecka to zwykle drewniana płyta, na której przyczepione są różne elementy do zabawy. Najczęściej tablice sensoryczne mają kształt prostokąta, ale mogą to być również chmurki, serca, zwierzątka, czy cokolwiek innego, co da się wyciąć z drewnianej płyty.
Najważniejszą częścią tablicy manipulacyjnej jest to, co się na niej znajduje. Możliwości jest wiele, mogą to być różnego rodzaju zamki, zatrzaski, suwaki, łańcuszki, guziki i pętelki, wtyczki i gniazdka, atrapa buta ze sznurowadłem, koła zębate, zegarek ze wskazówkami, klamki, włączniki i inne.
Po co dziecku tablica manipulacyjna?
Tablica manipulacyjna pozwala zaspokajać naturalną potrzebę poznawania świata. Niemowlaki, ale i roczne dzieci oraz kilkulatki, interesują się wszystkim, co je otacza. Niestety wiele z przedmiotów, jakie znajdują się w mieszkaniu, jak np. gniazdka elektryczne, nie jest dla nich bezpiecznych. Jeśli zatem dziecko wykazuje zainteresowanie kontaktami, kluczami czy zamkami, warto podarować mu tablicę manipulacyjną, która nie stanowi żadnego zagrożenia. Dziecko będzie mogło bawić się ulubionymi gadżetami, przy okazji rozwijając wyobraźnię i sprawność manualną.
Tablica manipulacyjna to zabawka Montessori
Zwolennicy wychowywania dzieci zgodnie z wytycznymi Marii Montessori dobrze wiedzą, jak ważne jest podążanie za potrzebami dziecka i oferowanie mu zabaw, które jednocześnie czegoś je nauczą. Tablica manipulacyjna, nazywana też sensoryczną (bo rozwija różne zmysły dziecka), idealnie wpisuje się w nurt wychowania Montessori.
Tablica manipulacyjna dla dziecka pozwala na:
- rozwijanie zdolności manualnych,
- ćwiczenie koordynacji ręka-oko,
- naukę samodzielności,
- rozwój psychomotoryczny,
- ćwiczenie koncentracji, logicznego myślenia,
- rozbudzenie kreatywności dziecka.
Tablicą manipulacyjną można bawić się właściwie wszędzie, wystarczy położyć ją na kawałku podłogi i pozwolić dziecku na odkrywanie poszczególnych elementów. Można ją także zawiesić na ścianie w pokoju dziecka, wówczas dodatkowo będzie stanowiła ciekawą dekorację.
Tablica manipulacyjna krok po kroku
Tablica manipulacyjna to po prostu kawałek dość twardej drewnianej płyty albo dykty, do której przymocowuje się różne elementy. Najważniejsza jest właśnie ta podstawa: musi być stabilna i pozbawiona drzazg czy ostrych krawędzi. Dopasuj wymiary płyty do potrzeb dziecka oraz miejsca, w którym zawiesisz tablicę manipulacyjną. Wykorzystaj np.:
- front starej szafki
- półkę
- płytę MDF
Potem wybierz elementy, które przytwierdzisz do tablicy sensorycznej za pomocą kleju.
Tablica manipulacyjna dla niemowlaka może mieć:
- włącznik światła
- zegar
- koła zębate
- labirynty
- puzzle
Tablica manipulacyjna dla rocznego dziecka może mieć:
- aparat telefoniczny
- dzwonek od roweru
- liczydło
- klamkę
- kłódkę
- zasuwkę do drzwi
Upewnij się, że wszystkie elementy są bezpieczne i mocno przyczepione do podłoża. Tablicę manipulacyjną postaw pionowo i przytwierdź do ściany, tak aby dziecko mogło przy niej stać lub siedzieć.
Zobacz też:
- 10 najlepszych prezentów dla dziewczynki
- Olga Frycz kupiła dziecku na roczek tablicę manipulacyjną
- Świetne gry planszowe dla przedszkolaków