Ekorodzicielstwo zdobywa konsekwentnie coraz większą popularność. Ten trend ma też realne przełożenie na rynek produktów dla dzieci, wśród których znajdują się żywność, ubranka i tekstylia oraz najważniejsze dla maluchów – zabawki. Dlatego też dla produktów eko przeznaczono odrębny sektor podczas Międzynarodowych Targów Artykułów Dla Dzieci i Niemowląt Kid’s Biz Fair, które odbędą się 26-27 sierpnia w Warszawie. Czy warto zatem wymienić plastikowe klocki na te wykonane z drewna?

Reklama

Choć trudno powiedzieć, że sektor eko zdominował krajowy rynek zabawkarski, nic nie wskazuje na to, by zainteresowanie zabawkami ekologicznymi miało się zmniejszać. Odzwierciedleniem tego zainteresowania jest osoby sektor targowy, w którym swoje produkty zaprezentują wystawcy z kraju i ze świata– mówi Urszula Nalepińska, Marketing Manager Targów Kid’s Biz Fair.
Świadomy rodzic kupując zabawkę dla swojego dziecka dba o to, by była ona bezpieczna: nie miała małych elementów, długich sznurków czy tasiemek, była wykonana z materiałów dobrej jakości. Ostatnie kryterium, niezwykle ważne dla zdrowia malucha, jest jednak stosunkowo trudno weryfikowalne. Chcąc mieć całkowitą pewność, że produkt, który wybieramy, spełnia najwyższe standardy, sięgamy po zabawki ekologiczne.

Ranking zabawek dla dzieci - sprawdź opinie rodziców!

Zabawka ekologiczna, czyli jaka?

Odpowiedni surowiec, z którego wykonano zabawkę to pierwsze, ale nie jedyne kryterium, jakie muszą spełniać produkty ekologiczne. Równie ważna jest technologia produkcji, nieingerująca w szkodliwy sposób w środowisko naturalne. Opakowania zabawek ekologicznych często pochodzą z recyclingu lub, podobnie jak sam produkt, wykonane są z surowców biodegradowalnych. Na wielu produktach eko znajdziemy także certyfikat Fair Trade. Wysokiej jakości drewno, naturalne barwniki lub nietoksyczne farby na bazie wody, naturalne oleje i wosk pszczeli do impregnacji, pozbawiona pestycydów bawełna organiczna, tektura – to materiały wykorzystywane przez producentów, których zabawki oznaczone są certyfikatami: PEFC, FSC, TUV czy GOTS.

Jakie zabawki najchętniej wybierają ekorodzice?

Wśród najchętniej kupowanych w Polsce zabawek ekologicznych prym wiodą marki skandynawskie – pochodzące z krajów, w których poszanowanie środowiska naturalnego to wartość pielęgnowana od wielu lat. Ta ideologia, w połączeniu z designem, który w ostatniej dekadzie zdominował nie tylko sektor dziecięcy, owocuje sukcesem marek skandynawskich na naszym rynku.

Zobacz także

Na ekologiczne rozwiązania stawia także coraz więcej rodzimych producentów. Są to zazwyczaj niszowe marki, jednak rosnąca świadomość ekologiczna rodziców i coraz śmielsze poszukiwanie dobrego wzornictwa pozwalają mieć nadzieję, że ten trend będzie coraz bardziej ekspansywny – mówi Urszula Nalepińska z Targów Kid’s Biz Fair.

Kultowe drewniane klocki, przybijanki i inne gry zręcznościowe, uwielbiane przez maluchy zabawki do odgrywania ról dorosłych (kasy sklepowe, kuchnie, zestawy lekarskie i in.) to produkty, wśród których nietrudno znaleźć te wykonane z najlepszej jakości ekologicznych surowców. Rodzice coraz częściej zwracają także uwagę na skład zabawek tekstylnych – włóczkowe przytulanki lub te wykonane z bawełny organicznej zastępują syntetyczne pluszaki, w których znajdowano metale ciężkie i rakotwórcze barwniki. Ostatniemu trendowi sprzyja niesłabnąca popularność produktów hand-made, które odpowiadają na zauważalną wśród konsumentów na całym świecie potrzebę personalizacji produktu.
Hitem ostatnich lat okazały się zabawki tekturowe: mało- i wielkoformatowe modele domków dla lalek, pojazdów, zwierząt i budynków, które wymagają samodzielnego złożenia i dekoracji, cieszą się sympatią najmłodszych i rodziców ceniących czas spędzany na wspólnych zabawach.

Popularność ekologicznych zabawek to odzwierciedlenie zyskującego coraz większą popularność stylu życia. Pozostaje mieć nadzieję, że najlepsza jakość produktów dla najmłodszych będzie stawała się standardem, dostępnym cenowo dla większości konsumentów.

Reklama

Wszystkie najnowsze trendy z branży dziecięcej możesz poznać podczas tegorocznych targów Kid's Biz Fair.

Reklama
Reklama
Reklama