Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Gry i zabawy

Zabawki militarne - rady dla taty

Twoje dziecko błaga o karabin, najlepiej taki, który wygląda jak prawdziwy? Celuje do ciebie nawet z patyka albo palca? Uwielbia zabawy w wojnę albo strzelaninę? Sprawdź, co robić.


Zdalnie sterowany czołg, karabin maszynowy z celownikiem, zestaw z kamizelką kuloodporną i hełmem, miecz strzelający dyskami... To nie jest wykaz wyposażenia oddziału komandosów, lecz niewielka część oferty zabawek militarnych dla dzieci. Chcesz czy nie, twoja pociecha zetknie się z nimi, choćby w  sklepie albo u kolegi. Co wtedy?

Zdania na temat zabawek i zabaw militarnych są podzielone, także wśród psychologów. 

Przeciwnicy mówią im twardo NIE. Przekonują, że plastikowe pistolety i inne śmiercionośne sprzęty rozbudzają w dzieciach agresję. Za taką opinią idą niekiedy konkretne rozwiązania: po strzelaninie na norweskiej wyspie Utoya kilka sieci sklepów z zabawkami w tym kraju wycofało ze sprzedaży pistolety-zabawki.
Zwolennicy nie widzą w plastikowej broni i zabawach w strzelanie nic złego. Wspominają jak sami bawili się w czterech pancernych, policjantów i złodziei, szeryfów. Podkreślają, że jakoś nie wyrośli na bandytów.

Co w takim razie robić? Zapytaliśmy o zdanie Beatę Płażewską, psycholożkę dziecięcą. Oto jej rady:

 

Nie demonizuj zabawek militarnych...

Jak świat światem chłopcy, zwłaszcza ci bardziej ekspansywni i nastawieni na rywalizację, lubili zabawki i zabawy związane z bronią. Jeśli nie mieli pod ręką stosownego rekwizytu, strzelali z patyka albo z palca. To po prostu etap rozwoju.

 

 

... ani ich nie lekceważ

Czym innym jest podwórkowa strzelanina między berkiem a budowaniem szałasu, a czym innym fiksowanie się na zabawach bronią: skupianie się wyłącznie na nich, gromadzenie całego arsenału. Strzelanie z palca czy pistoletu z klocków to nie to samo, co koncentracja na zabawach doskonałymi replikami prawdziwej broni.

 

 

Nie proponuj zabawek militarnych

I bez twojej inicjatywy dziecko pewnie zainteresuje się zabawkami militarnymi. Ale czy to właśnie ty musisz być dostawcą broni? Twoje zdanie na ten temat jest ogromie ważne. Jeśli uznasz takie zabawki za fajne, zaczniesz znosić je do domu, twoje dziecko także je polubi.

 

 

Nie mów „nie, bo nie”

Jeśli nie zgadzasz się, by dziecko bawiło się pistoletami czy czołgami, wyjaśnij mu dlaczego podjąłeś taką decyzję. Tłumacz, że broń krzywdzi, że przemoc i wojna jest złem i wiąże się z cierpieniem dorosłych i dzieci. 
Zakaz na zasadzie „nie, bo nie” uczyni z zabawek militarnych owoc zakazany, a więc tym bardziej pożądany. Dziecko skorzysta z każdej okazji (np. wizyty u kolegi), by się nimi pobawić.

 

 

Ustal jasne reguły korzystania z zabawek militarnych

Jeśli godzisz się na zakup takiej zabawki albo zabawę militarną, ustal jasne reguły, np. taką, że nie wolno do nikogo celować z pistoletu (nawet jeśli jest plastikowy i na kulki), nie wolno robić nikomu krzywdy, zabawę trzeba przerwać, gdy ktoś łamie zasady. Podczas zabaw militarnych koncentruj się na strategii, nie na strzelaniu.

 

 

Nie pozwalaj na agresję

Zwykłe chłopackie przepychanki mogą przeradzać się w poważne bitwy i agresywne zachowania. Nie pozwalaj na to, by dziecko wykorzystywało je do rozładowywania złości i dawania upustu agresji. Pilnuj, by nikomu nie stało się nic złego.

Polecamy także: Agresja dziecięca

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Wychowanie
Czy dziecko może się bawić w zabawy wojenne?
Niektóre dzieci uwielbiają bawić się w wojnę - nie tylko zresztą chłopcy, ale i dziewczynki. Niepokoi cię to? Nie wiesz, czy to dobrze czy źle? Przeczytaj, co radzi psycholog Małgorzata Ohme.

Jaki wpływ na psychikę dziecka mają zabawy wojenne? Zabawy wojenne pozwalają dziecku na identyfikację z negatywnymi bohaterami, których widzi np. w telewizji czy na podwórku. Dziecko wciela się w złą postać i uczy rozwiązywania konfliktów przez drastyczne unicestwienie wroga. Zabawy te są częścią życia społecznego dziecka, którego jednak nie powinniśmy ograniczać. Jednak możemy się do nich włączyć i skierować je w lepszą, bardziej rozwojową stronę (strategia, próby negocjacji z wrogiem, budowanie zespołów) niż walka fizyczna. Sprawdź, skąd się bierze agresja u dziecka   Co zrobić, by skierować energię dziecka w lepszą stronę? Dziecięce zabawy odzwierciedlają świat, w którym żyje dziecko. Jednak to ty, a nie wasze otoczenie, możesz mądrze sterować rozwojem malucha. Dlatego: 1. Kontroluj, co dziecko ogląda w telewizji. Zachowania agresywne bywają naśladownictwem bajek lub filmów. Wybieraj gry komputerowe , które są wolne od przemocy. 2. Nie kupuj zabawkowych pistoletów, które czymś strzelają. Nawet plastikowa kulka może wybić oko. A zabawki-wskaźniki z laserowym światłem są niebezpieczne dla wzroku. 3. Jeżeli zauważysz nadmierną agresję w zabawach dziecka, naucz je innych sposobów wyładowania złości. Może na przykład rzucać poduszką, rysować kredkami uczucia. Rozmawiaj z dzieckiem o emocjach. 5. Nie pozwalaj na celowanie z „broni” do ludzi i zwierząt. Ustal jasne granice i konsekwentnie reaguj na ich przekraczanie. Zobacz też, 8 sposobów na atak histerii u dziecka Konsultacja: Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie  

Zabawa dzieci
Fotolia
Rozwój dziecka
Czy dwulatki i trzylatki mogą zgodnie się bawić?
Tak! Nawet małe dzieci potrafią zgodnie się bawić. Trzeba tylko umiejętnie zorganizować im tę zabawę. Oto scenariusz dobrej zabawy.

Jeśli dziecko jest jedynakiem, nie ma zbyt wielu okazji do kontaktów z innymi dziećmi. A przychodzi taki moment, że zaczyna ich bardzo potrzebować. Choć dwu-, trzylatki bawią się zwykle w to samo, tymi samymi zabawkami, ale jakby obok siebie, to wcale nie znaczy, że równie dobrze mogłyby spędzić ten czas osobno. Właśnie taka "luźna współpraca" jest wstępem do budowania społecznych więzi, czyli po prostu pierwszych przyjaźni i sympatii. Dobrym pomysłem jest na przykład zaproszenie do domu kolegi z piaskownicy. Warto wcześniej zapytać dziecko, co o tym sądzi, ale z pewnością będzie zachwycone. A to znaczy, że szanse na dobrą zabawę wzrosną. Po pierwsze: przygotuj się do zabawy Przede wszystkim należy zastanowić się, w co będziecie się bawić. Na początek warto wybrać najprostsze, znane zabawy, a także takie, które należą do ulubionych zabaw dziecka, a nie wymagają specjalnego nakładu czasu ani środków. Nie chodzi przecież o to, żebyś przyszykowała jakieś wystawne przyjęcie z tysiącem rekwizytów i rozrywek. Poza tym nie wiesz, w co lubi się bawić zaproszony przez ciebie gość. Proste, znane od wieków zabawy to klucz do sukcesu. Oczywiście warto mieć też w zanadrzu coś specjalnego. Zobacz 7 zabawek wszech czasów Po drugie: zrezygnuj z wyszukanego jedzenia Wystarczą napoje i lody albo ciasto. Zmęczonym zabawą dzieciakom można szybko zrobić kanapki. Druga mama z pewnością to zrozumie. Poza tym wspólne przygotowywanie prostego posiłku też może być świetną okazją do zabawy. Warto się postarać, by dziecko poczuło się gospodarzem spotkania. Twoje dziecko może przygotować przedmioty potrzebne do zabawy, a kiedy przyjdzie gość może przywitać ich w drzwiach i poczęstować ciasteczkami. Zobacz 6 przepisów na zdrowe przekąski dla dzieci Po trzecie: ty też się baw Maluchy na początku mogą czuć się onieśmielone, nie wiedzieć, jak...

Dziecko w hełmie
Fotolia
Wychowanie
Zabawy w wojnę – pozwalać na nie dziecku?
Paweł zrobił sobie z kija pistolet i na niby z niego strzela. Jakub prosi mamę o Batmana, a Kasia z Julką udają Atomówki i walczą z potworem. Czy to źle, że dzieci czasem bawią się w wojnę?

Kiedyś w takich zabawach nie widziano nic dziwnego: przecież chłopcy musieli się nauczyć walki, odwagi, by wyrosnąć na silnych mężczyzn , którzy będą polować, bronić ojczyzny i za nią walczyć. Teraz coraz częściej tego typu zabawy są krytykowane, bo rodzą agresję , uczą przemocy , okrucieństwa ... Rodzice więc niechętnie na nie pozwalają, a dzieci... A dzieci bawią się dalej. Chłopcy chętniej bawią się w wojnę Militarne zabawy to często domena chłopców. Choć są dziewczynki, które chętnie bawią się żołnierzykami i toczą ze sobą boje na niby, jest ich zdecydowanie mniej. A wszystkiemu „winien" jest mózg. To on w dużej mierze odpowiada za to, że chłopcy potrzebują więcej ruchu , tego żeby stale się coś działo. Z grubsza wygląda to tak, że na placu zabaw chłopaki biegają i wymachują rękami, a dziewczynki, nawet jeśli chwilę pobiegają, to zatrzymują się, by skupić się na jakieś bardzo ważnej czynności. Takie różnice w potrzebie ruchu można zaobserwować już u trzylatków, a więc nie da się powiedzieć, że są one wyuczone, tylko stanowią pierwotną potrzebę. Jest jeszcze jedna poważna różnica, która tłumaczy, dlaczego to chłopcy chętniej bawią się w wojnę. Płeć męska jest znacznie słabsza w słowach. Te konflikty, które dziewczynki rozwiązują gadaniem (czyli dyskusją, plotkowaniem czy uszczypliwymi uwagami), chłopcy usiłują rozwiązać siłowo (czyli popychaniem czy zwykłą bójką ).    Zabawy w wojnę nie zawsze są złe Dorośli nie lubią patrzeć, jak ich dzieci urządzają pojedynki na niby, walczą z potworami , strzelają z zabawkowych pistoletów ... Boją się o bezpieczeństwo swoich pociech, martwią, że dzieci wyrosną na łobuzów, a poza tym wydaje im się, że to niewychowawcze pozwalać dzieciom na walkę. Bo przecież nad negatywnymi emocjami trzeba umieć zapanować, a nie rozładowywać je...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak