Dokarmianie ptaków – czym i jak dokarmiać ptaki zimą?
Późna jesień i zima to trudny czas dla ptaków. Pomóż im go przetrwać. Jak? Wystaw karmnik i wsyp do niego pokarm. Wyjaśniamy, jak powinno wyglądać dokarmianie ptaków zimą i co konkretnie powinno się znaleźć w ptasim menu.
Dokarmianie ptaków to nie tylko ogromna frajda dla dzieci i dorosłych, ale także doskonały sposób, aby rozwijać empatię, odpowiedzialność i obowiązkowość. Zanim zorganizujecie karmnik, powinniście dowiedzieć się, jak i czym dokarmiać ptaki. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Tłumaczymy, co jedzą ptaki zimą, a także jakiego jedzenia pod żadnym pozorem nie należy im dawać.
Spis treści :
Dokarmianie ptaków zimą
Co jedzą ptaki zimą?
Jak prawidłowo dokarmiać ptaki zimą?
Rodzaje karmników dla ptaków
Dokarmianie ptaków zimą
Co zazwyczaj sypiecie do ptasiego karmnika? To, co wydaje wam się najsmaczniejsze, np. okruszki słodkiej bułki z kruszonką, albo to, co zostało w domu, np. kilkudniowy chleb? To błąd. Takie pożywienie może wyrządzić ptakom więcej szkody niż przynieść pożytku. Ptaki należy dokarmiać tylko naturalnymi, nieprzetworzonymi produktami . Odpadają więc słodkie bułki, wafelki czy chrupki.
Co jedzą ptaki zimą?
Co można sypać do karmnika? To zależy od tego, kogo będziecie gościć w ptasiej stołówce. Każdy gatunek ptaków ma swoje ulubione „dania”. W przeważającej mierze są nasiona lub owoce.
Sikorki – lubią słoninę (ale tylko surową), orzechy włoskie (łuskane), nasiona słonecznika oraz konopie.
Gołębie, kawki i gawrony – można sypać im grubą kaszę, np jęczmienną, pszenicę, siemię lniane.
Wróble i mazurki – chętnie jedzą proso, drobne kasze i ziarna słonecznika (bez łupinek).
Trznadle – lubią proso, łuskany owies i płatki owsiane.
Zięby i dzwońce – jedzą nasiona słonecznika i ziarno konopi.
Kosy – uwielbiają owoce (jabłka, morele, czarny bez, jarzębinę, porzeczki, jagody, aronię, a także rodzinki i daktyle (koniecznie...